Pupkovník ázijský alebo Gotu kola: Čo dokáže tento zázrak?

Pupkovník ázijský alebo Gotu kola nemusí byť pre vás známy, ale prezradíme vám, že v Ázii sa táto rastlina nazýva "fontána života". Je to vďaka príbehu tejto bylinky, o ktorej sa hovorilo, že si vďaka jej užívaniu predĺžite život až o neuveriteľných 200 rokov. 

 

Táto rastlina, pochádzajúca z ázijských mokradí obsahuje unikátne zlúčeniny, označované aj ako saponíny.

 

Stonky a listy pupkovníka môžu byť použité samostatne, alebo v podobe extraktu. Gotu kola obsahuje zložku nachádzajúcu sa bežne v mastiach, géloch, krémoch a kapsulách, určených na liečbu rôznych ochorení. Netvrdíme, že vám pomôže žiť stovky rokov, niet však pochýb o tom, že ponúka viacero zdravotných výhod.

 

Pozri: Hojenie rán: Zoznám sa s bylinkami, ktoré zacelia takmer každú ranu!

Gotu kola

Zdroj: Shutterstock®

Hojenie rán, eliminácia strií a redukcia celulitídy? Pre gotu kola to nie je problém!

Gotu kola sa dlhodobo používa v celej Ázii na liečbu rán, a to práve vďaka obsahu účinných zložiek. Vedecký výskum zistil, že tieto zložky pomáhajú posilňovať antioxidačné účinky v tele a zlepšovať krvný obeh v postihnutých oblastiach kvôli rýchlejšiemu hojeniu. 

 

Štúdie objavili, že krémy, ktoré obsahujú gotu kola, môžu skutočne pomôcť minimalizovať zjazvenie po popálenách, ako aj znížiť riziko infekcie. Gotu kola tiež pomáha posilňovať pokožku, používa sa na vyhladzovanie strií a redukciu celulitídy. Štúdie zároveň potvrdili, že krémy, ktoré obsahujú túto rastlinu alebo jej výťažok, môžu redukovať strie, ktoré sú spôsobené tehotenstvom alebo prírastkom hmotnosti.

 

Odporúčame: Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

ako sa zbaviť celulitídy

Zdroj: Shutterstock®

Trpíte stresom a nespavosťou? Pupkovník ázijský vám pomôže!

Gotu kola je v ayurvédskej medicíne klasifikovaná ako rasayana, čo znamená omladzujúci. Je totiž schopná obnoviť rovnováhu v tele a pomáha lepšie fungovať telu i mysli. Je ideálny na posilnenie nervového systému, a dokonca sa ukázalo, že pomáha opraviť axóny, ktoré slúžia na prenos nervových impulzov do celého tela. Práve to je dôvodom, prečo je pupkovník ázijský výborným liekom proti stresu a úzkosti. 

 

Výskum ukázal, že sa s gotu kola podarilo znížiť frekvenciu a závažnosť úzkostných záchvatov u dobrovoľníkov, ktorí trpeli úzkostnou poruchou. Zistilo sa, že konzumácia gotu kola priamo súvisí s posilňovaním kognitívnych schopností,

t.j. s funkciou mysle. To je pravdepodobne spôsobené pozitívnym účinkom pupkovníka na obehový systém v kombinácii s jeho antioxidačnými vlastnoťami.

 

Táto rastlina pomáha stimulovať nervovú sústavu. Pri jej testovaní u pacientov

so závažnými psychickými poruchami sa preukázalo, že po šiestich mesiacoch konzumácie došlo k zlepšeniu pacientovej schopnosti sústrediť sa. Štúdie tiež zistili, že gotu kola môže mať potenciál pri liečbe degeneratívnych porúch mozgu, ako je Alzheimerova choroba a demencia. Odborníci sa domnievajú, že rastlina obsahuje kyseliny, ktoré pomáhajú chrániť pred neurálnym poškodením vyvolaným voľnými radikálmi, čo by mohlo predstavovať potenciálnu liečbu Alzheimerovou choroby.

 

Vyskúšaj: Poznáte najúčinnejší liek na nespavosť a menštruačné kŕče? My áno!

ako sa zbaviť stresu

Zdroj: Shutterstock®

Zázračný liek na všetko

Detoxikácia nášho tela je veľmi dôležitá. Nezdravé stravovanie, zlá životospráva a uponáhľaný životný štýl si skôr či neskôr vyžiadajú svoju daň. Gotu kola môže pomáhať spustiť uvoľňovanie nadbytočných toxínov z tela močením. To napomáha znižovať zaťaženie mnohých orgánov, vrátane obličiek a pečene. Keď je pečeň nútená pracovať silnejšie ako by mala, tým, že sa stane príliš toxickou, trpí celé telo aj myseľ. Môže to mať za následok zvýšenie telesnej hmotnosti, zlú náladu, únavu, kožné problémy, tráviace problémy a ďalšie.

 

Ako bolo spomenuté na začiatku, gotu kola sa už dlho považuje za bylinku predlžujúcu náš život. Li Ching-Yuen, slávny zástanca a užívateľ tejto rastliny údajne zomrel vo veku 256 rokov a jeho dlhovekosť sa vo veľkej miere prisudzovala  každodennému užívaniu pupkovníka ázijského.

 

Jednou z mnohých komplikácií cukrovky je spomalenie dodávania nevyhnutných živín a kyslíka do tkanív, čo je stav, ktorý sa nazýva dysfunkčný mikrocyklický proces. Ten môže viesť k vážnym problémom, akými sú poškodenie nervov, obličiek a očí. Predpokladá sa, že gotu kola pomôže riešiť túto otázku znížením alebo odstránením týchto symptómov. Výskum publikovaný v roku 2001 od odborníkov v Londýne uvádzal, že pri testovaní pacienti s cukrovkou užívali doplnky obsahujúce gotu kola. Pacienti údajne zaznamenali významné zlepšenie v porovnaní so skupinou, ktorá dostala tabletky placebo.

 

Vďaka látkam v tejto rastline si môžete pomôcť aj pri problémoch so žilami a v prípade, ak vás trápia kŕčové žily, metličkové žilky alebo iné krvné zrazeniny.

 

Odporúčame: Rebríček obyčajný: Objavte ďalšiu liečivú bylinku a jej použitie!

ako sa zbaviť kŕčových žíl

Zdroj: Shutterstock®

11 komentárov
benynka

benynka

05.10.2017 09:50

všestranné využitie a aj pekné listy má

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

05.10.2017 12:22

Počujem o ňom prvý raz..kde sa dá tento malý zázrak kúpiť?

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

05.10.2017 15:31

tá farba je dosť odpudivá

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

05.10.2017 18:24

niečo som už počula, najmä o využití v kozmetike

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

05.10.2017 21:38

prvýkrát čítam o tejto rastline a jej účinkoch

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

05.10.2017 22:27

to som ešte naozaj nepočula

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

06.10.2017 12:58

Nepočula som ešte..

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

07.10.2017 06:50

teraz sa prvýkrát dozvedám o tejto rastlinke

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

07.10.2017 19:00

Prvýkrát o tejto rastlinke počujem... do budúcna sa určite zíde :)

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

01.01.2018 17:22

ešte som sa s ním nesteretol

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

11.06.2018 21:01

Ešte som o nej nepočula až teraz z článku

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE