Vintage domov – návrat do minulosti

Ak vás nadchýna všetko, čo dýcha minulosťou, čomu život dodali kedysi dávno dobové príbehy, v tom prípade ste stvorené pre vintage štýl. Ten sa môže dotknúť všetkého, čo domov robí domovom. Od nábytku až po doplnky, vintage štýl môže dokonca zahrnúť aj do vášho šatníka. Nemusíte sa báť, že zavedenie takéhoto štýlu do vášho domova vás úplne zruinuje. Najlepšie vintage kúsky síce nájdete v bazároch, na tržniciach, na povalách, či v starožitníctvach.

 

Avšak vzhľadom k veľkej obľube je v obchodoch množstvo krásnych vintage napodobenín, ktorých výhodou okrem ceny, je aj novota. Teda okrem záručného listu im môžete ducha minulosti vdýchnuť práv vy, tu a teraz.

Vintage domov – návrat do minulosti

Zdroj: Shutterstock®

Ako vintage štýl vyzerá v praxi?

 

Nábytok aj doplnky majú obvykle patinu, ktorá im dodáva starobylý vzhľad. Báť sa nemusíte ani ošúchanosti, poškriabaného nábytku, či náznaku hrdze. Za vintage štýl sa ale rozhodne nepovažuje špina, prach a nefunkčnosť J. Vintage štýl je vhodný pre všetky romantičky, aj preto, že minulosťou nám do domácnosti vnáša množstvo spomienok a nostalgiu. Aj preto ho sprevádzajú rôzne roztomilé prvky.

 

Z vintage štýlu by ste mali cítiť zasnenosť, lásku a úctu k všetkému staršiemu, rešpekt k minulosti, aj harmóniu. Vintage štýl je aj o obrovskej fantázii, o kreativite a slobode. Do domácnosti vnáša lásku, nehu a porozumenie. Je opakom chladnému a moderného nábytku, z materiálov využíva hlavne všetko prírodné. Nábytok by mal byť vyrobený z dreveného masívu, v interiéri by nemali chýbať kvetiny, obrazy, či fotografie. 

 

Odporúčame prečítať: Pracovňa podľa feng shui

Vintage domov – návrat do minulosti

Zdroj: Shutterstock®

Vintage domov – návrat do minulosti

Zdroj: Shutterstock®

Kde sa vintage štýl hodí?

 

Najlepšie vynikne v historických, napríklad rustikálnych priestoroch. Skvele zapadne aj do vidieckeho štýlu, ale nemusíte sa ho báť ani vo svojich panelákových bytoch. Vintage sa s trochou citu dá kombinovať dokonca aj s moderným nábytkom, či doplnkami. Skvelým príkladom je moderná, ale predsa vintage kuchyňa. V ktorej nechýbajú moderné spotrebiče a všemožné vychytávky, napriek tomu vo vás vyvolá pocit minulosti.

 

Odporúčame prečítať: Triky ako dokonale umyť okná

Vintage domov – návrat do minulosti

Zdroj: Shutterstock®

Vintage domov – návrat do minulosti

Zdroj: Shutterstock®

Aké vintage doplnky sa hodia?

 

Ako sme už spomínali vo vašej domácnosti by určite nemali chýbať fotografie vás a vašich najbližších. Ak chcete dodať nostalgii na sile, nechajte si vypracovať napríklad svoj rodokmeň. Fotografie ideálne umiestnite do starobylých rámčekov. Vintage štýl vytvoríte aj obrazmi v dobových rámoch, prípadne len samotnými dobovými rámami. Z kvietkov by u vás doma nemala chýbať levanduľa, rozmarín, vres, ale aj ruže, tulipány, pivónie, či poľné kvetiny. Nábytok, ako aj doplnky sú skôr vo svetlých odtieňoch, prevažuje najmä biela, alebo sivá, ale tiež pastelové odtiene. Chýbať by nemal ani dobový vešiak, lavica, kvetináče... aj vankúše, či jedálenský stôl... Vintage štýl sa odrazí vo všetkom starom, od kľúčov, cez hodinky, až po ten najväčší nábytok vo vašom domove. Závisí už len od vašej voľby a vášho vkusu. 

 

Odporúčame prečítať: Inšpirácia do bytu - žltá farba

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

14.04.2015 19:33

nie je to veru môj štýl...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE