Aspirín - netradičné využitie lieku v domácnosti!

Aspirín patrí medzi desiatku najpoužívanejších liekov na svete, vedeli ste však, že aspirín môžete využiť v domácnosti aj inak ako liečivo? 

 

Dnes už vieme, že základ aspirínu tvorí kyselina acetylsalicylová a samotné liečivo sa používa pri liečbe celého radu chorôb a ročne sa o jeho využití napíšu stovky štúdií. Toľko k lekárskemu využitiu. To, čo zrejme netušíte je, že tabletky aspirínu pomáhajú aj pri bežných domácich činnostiach. Akých a ako tento liek využiť?

 

Aspirín - proti škvrnám na oblečení

Už ste sa vzdali nádeje, že by sa vám podarilo vyprať prepotenú snehobielu košeľu? Urobte ešte jeden pokus: Rozdrvte dva acylpyríny a prášok rozmiešajte v pol šálke vody. Prepotené partie namočte do roztoku na 2 - 3 hodiny a klasicky potom operte.

 

Môže ťa zaujať aj: Ako jablko dokáže pomôcť v kuchyni?

využitie aspirínu v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Pre životnosť kvetín a zakorenenie sadeníc

Dôkladne preverený a účinný spôsob, ako dlho udržať ruže a ďalšie rezané kvety svieže: Vhoďte do vody rozdrvený aspirín, a potom dajte do vázy kvety. Dokonca niektorí záhradkári používajú rozdrvený aspirín na rýchlejšie zakorenenie sadeníc. Aspirínová zálievka likviduje aj plesne v pôde. S aspirínom však treba zaobchádzať opatrne - nadmerné množstvo salicínu, ktoré aspirín obsahuje, totiž môže spáliť alebo aj inak poškodiť rastliny. Najlepšie dávkovanie je preto jedna tabletka na pol litra vody.

Oživenie mŕtvej autobatérie

Nech sa vám zdá nasledujúci tip akokoľvek šialený, funguje to: Ak je vaša autobatéria vybitá a vy nemôžete naštartovať, oživíte ju pomocou aspirínu. Kúzlo spočíva v tom, že kyselina sírová dokonale interaguje s aspirínom, čo následne spôsobuje chemickú reakciu, sprevádzanú uvoľnením energie, respektíve náboja. Vyskrutkujte z akumulátora dva – tri uzávery na dolievanie destilovanej vody a do elektrolytu vhoďte tri tablety aspirínu.

využitie acylpyrínu v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Dokonalé očistenie WC

Jediná tableta šumivého aspirínu vám pomôže vyčistiť WC misu a to tak, že ju rozpustíte v teplej vode. Do tejto vody následne namočíte kefu na čistenie WC a ešte aj roztok nanesiete na miesta so znečisteným povrchom. Necháte pôsobiť 3 až 6 minút, párkrát pošúchate a spláchnete.

 

Odporúčame aj: Poradíme, ako v domácnosti využijete netradične fén na vlasy!

5 komentárov
Monika

Monika

09.08.2017 21:11

Na čo všetko sa ešte nepríde?:)

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

09.08.2017 21:55

takze ho vsetci minimum musime mat aspon doma

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

10.08.2017 14:43

používam, ale iba do vázy, aby kvety dlhšie vydržali, musím vyskúšať aj ďaľšie možnosti

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

10.08.2017 19:43

voľakedy som ho dávala do váz ku kvetom, prečítala som manželovi o autobatérii, urobím pokus aj na košeli a tiež na WC

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

02.09.2017 08:38

Do vody na kvety používam ,ale ostatné rady nepoznám .

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE