Bojíš sa vyhorenia? Nepotrebuješ dovolenku, ale sabatikal!

Syndróm vyhorenia patrí medzi moderné ochorenia 21. storočia a postihuje každého, bez ohľadu na profesiu, vek či pohlavie. Kým v minulosti postihoval ľudí konkrétnych povolaní, dnes môže vyhorieť ktokoľvek z nás. Niekedy stačí malá iskra, kvôli ktorej vyhoríme rýchlejšie, než narodeninová sviečka.

Našťastie, rád ako sa vyhnúť vyhoreniu alebo ako sa s ním vysporiadať, nájdeme celkom dosť. My vám prinášame jednu, o ktorej sa v našich končinách ešte toľko nehovorí a v najbližších rokoch asi ani nebude, ale vo vyspelejších krajinách rátajú aj s touto možnosťou. Čo to je sabatikal a prečo by sa o ňom malo hovoriť viac, sa dočítate v našom "vyhorenom" článku.

Vyhoreli sme my aj naše babky

Burn out alebo syndróm vyhorenia je známy už mnoho rokov. Aj naši starí rodičia sa potýkali s týmto syndrómom, avšak nie v takej miere, ako dnes my. Informácie o tomto probléme sú známe už zo 70. rokov, kedy ho istý nemecký psychiater zadefinoval a odvtedy sa ľudia začali odvolávať na túto diagnózu. Nie je to teda nič neznáme, no napriek tomu počet ľudí, zasiahnutých týmto syndrómom, extrémne narastá.

Je celkom jasné, že syndróm vtedajšej doby bol ojedinelý a naozaj ho pociťovali iba ľudia s náročnými profesiami. Avšak v dnešnej rýchlej dobe sa v príznakoch nájde nejeden z nás. Väčšinu času trávime v práci, v ktorej ani byť nechceme alebo máme vážne rodinné problémy, ktoré nás tak rozhodia, že i ten najmenší stresujúci podnet dokáže zbúrať náš pomyselný domček z karát. Aké sú typické príznaky vyhorenia?

Pozri sem: Si pod neustálym tlakom? Daj si bylinkový čaj proti stresu!

burn out syndróm

Zdroj: Shutterstock®

Symptómy sa postupne akumulujú, až vyhoríte

Tlak, ktorý na nás vyvíja spoločnosť, je niekedy naozaj neúnosný a jeho výsledky často vidíme na svojom zdraví. Snažíme sa byť najlepší rodič, zamestnanec či partner, no aj tak sa nám darí len v niečom. Médiá nám sprostredkúvajú obraz, ktorý nie sme schopní prijať, a tak nám okrem krásnych snov zostávajú aj obrovské dlhy. Práve počas stúpania po obrovských schodoch, ktoré musíme prekonať, aby sme boli naozaj šťastní, sa môžeme občas potknúť a doslova vyhorieť.

Varovných signálov, že vaše telo i duša idú z posledného, je niekoľko a ide väčšinou o ich postupné nahromadenie. Potom je už len otázka času, kedy sa celý váš život zrúti, i keď spúšťačom tohto prevratu môže byť obyčajná drobnosť. Prvým signálom je vyčerpanosť, a to fyzická aj mentálna. Nasleduje stres, ktorý môže náhle zmeniť podobu a spolu s ním sa zníži aj vaša výkonnosť. Postupne prestanete mať záujem o okolitý svet a o všetko, čo vás kedysi napĺňalo a prestanete akokoľvek protestovať, iba sa budete viesť s davom. Posledné sú fyziologické symptómy, ako je nespavosť, žalúdočná nervozita či celkovo problém s trávením.

vyčerpanosť

Zdroj: Shutterstock®

Ozajstná dovolenka trvá niekoľko mesiacov

Pokiaľ ste niektorú z týchto fáz na sebe spozorovali, požiadajte o sabatikal! Tak ako syndróm vyhorenia je jedinečný názov ťažkostí dnešného človeka, tak aj sabatikal má špeciálny význam. Ide o nútené voľno, ktoré vás zachráni pred vyhorením. Nielenže dokáže vyliečiť vaše vyhorené telo, ale dokáže aj predchádzať vzniku problémov a je teda účinnou prevenciou. V prvom rade, zájdite vždy za odborníkom, ktorý vám povie o tomto syndróme viac a stanoví vám liečbu na mieru.

Sabatikal je v podstate voľno, počas ktorého relaxujete a aktívne na sebe pracujete. Ideálnou voľbou je odísť preč od všetkých starostí, a to či už do zahraničia, na chatu do lesa alebo niekam, kde si naozaj oddýchnete. Aby bol naozaj účinný, mali by ste ho mať minimálne mesiac! Počas prvých týždňov totiž vypnete a oddychujete. Neskôr dochádza k sebareflexii, kedy je vhodné prísť na príčiny vyhorenia a odstrániť ich.

dovolenka

Zdroj: Shutterstock®

Sabatikal nie je dovolenka

Najčastejšie sa u nás spomína sabatikal v spojení s učiteľmi. Tí totiž v iných krajinách majú zákonom dané, že po 5 – 10 rokoch práce dostanú niekoľkotýždňovú až ročnú dovolenku – väčšinou platenú. U nás sa zatiaľ o takejto možnosti iba diskutuje a je otázne, či sa jej niekedy vôbec dočkáme.

Je jedno, či pracujete ako učiteľ, ako predavačka v obchode alebo ste mamou na plný úväzok, pokiaľ začnete pociťovať, že meliete z posledného, naordinujte si sabatikal! Avšak pozor, nejde o dovolenku, ale o premyslené voľno, ktoré si vopred naplánujete, stanovíte si, čo budete robiť a čo nie. Vďaka tomu si oddýchnete od fyzickej aj psychickej práce, získate nadhľad a budete vedieť, čo ďalej so životom.

Neprehliadni: Spinning alebo bicyklovanie v hale: Podľahni mu aj ty!

1 komentár
Lenka Rudicka

Lenka Rudicka

14.06.2018 10:59

Veľmi zaujímavý článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE