Prečo sa oplatí skúsiť vysoko intenzívny intervalový tréning HIIT?

Aj vy chcete urobiť so svojou postavou malý zázrak? V dnešnej dobe si je väčšina ľudí vedomá, aké výhody telu prináša cvičenie a silový tréning. Vďaka aktívnemu životu si nielen vybudujete svalovú hmotu a skrášlite svoje krivky, ale zároveň posilníte srdcovú činnosť, prekrvíte, a tým ozdravíte pokožku. 

 

Neexistuje žiaden zázračný doplnok, vďaka ktorému by bolo možné stratiť nadbytočné kilogramy už počas jednej noci, no existuje efektívny spôsob spaľovania tukov. Vďaka nemu môžete páliť tuky ešte ďalších 48 hodín po tréningu. Neveríte? Ak nie, tak ste doposiaľ asi ešte nepočuli o cvičení s názvom vysoko intenzívny intervalový tréning - v skratke HIIT.

 

Pozri tiež: Plnohodnotný dobrý spánok: Tieto zásady vám ho zaručia!

tréning HIIT

Zdroj: Shutterstock®

Čo je HIIT tréning?

HIIT je skratka pre High Intensity Interval Training, čo v preklade znamená intervalový tréning s vysokou intenzitou. Je to cvičebná metóda, pri ktorej budete striedať krátke intervaly vysokej intenzity cvičenia, po ktorých nasleduje krátky odpočinok. Kúzlo tohto tréningu spočíva v striedaní maximálnej a nižšej intenzity, pričom štandardná doba pre HIIT sa pohybuje v rozmedzí 15-30 minút. Optimálny pomer medzi nízkou a vysokou intenzitou je 1:2 (napríklad 30 sekúnd šprintu a 60 sekúnd chôdze).

Čo sa oplatí cvičiť?

Mnohé štúdie preukázali, že HIIT tréning je efektívny, ak je začlenený do takmer ľubovoľného tréningového plánu, či už je to silový tréning, šprint, veslovanie, horolezectvo, alebo špecifické športové  tréningy. Kľúčom k úspechu je vybrať cvičenie, ktoré zapojí väčšinu svalových partií a hlavne vás bude baviť. Použitie HIIT tréningov pri cvikoch zapájajúcich svaly celého tela ako je šprint, drepy či mŕtve ťahy naozaj nakopne spaľovanie tukov na vysoké obrátky.

výhody HIIT tréningu

Zdroj: Shutterstock®

Výhody HIIT tréningu

  • Jedna z najväčších výhod je, že HIIT tréning obvykle trvá iba 20 minút alebo menej. To umožňuje cvičiť aj tým, ktorí majú plne nabitý rozvrh každý deň. Vždy sa predsa môžeme zobudiť o 30 minút skôr a pracovať na sebe. Ranný HIIT tréning vás nabudí na celý deň.

 

  • Pomocou vysoko intenzívneho intervalového tréningu pálite kalórie aj po tom, čo ste dokončili cvičenie, hoci aj pri spánku, sedení pred TV či počítačom. Je dokázané, že tento spôsob tréningu je až 9-krát účinnejší pre spaľovanie tuku ako klasický 20-60 minútový kardio tréning s nízkou intenzitou. Urýchlite metabolizmus a stimulujete svoj prirodzený rastový hormón až o 450 % počas 24 hodín ešte po dokončení tréningu. Preto spálite viac kalórií a tuku, než si myslíte.

 

  • Potešiť svoje telo tréningom HIIT môžete prakticky kdekoľvek, či už využijete chodník pred vaším domom, mestskú plaváreň, štadión, obývaciu izbu alebo pivnicu. Tréning môžete, samozrejme, aplikovať na ľubovoľný šport, takže možností, kde a čo cvičiť, je neúrekom.

 

  • HIIT je najlepším spôsobom na zvyšovanie výdrže a kondície. Jedna štúdia zistila, že po ôsmich týždňoch HIIT tréningu subjekty dokázali bicyklovať dvakrát dlhšie, ako dokázali pred začiatkom štúdie pri zachovaní rovnakého tempa.

 

Zaujme ťa: Tipy na prvú pomoc - bolesti brucha a žalúdka

vysoká intenzita tréningu

Zdroj: Shutterstock®

Toto nie je cvičenie, pri ktorom si môžete niečo čítať, sledovať či chatovať s priateľmi. Vzhľadom k tomu, že trvá tak krátko, budete musieť makať tvrdo po celý čas. Možno budete cítiť bolesť, možno budete lapať po dychu, ale určite sa nebudete nudiť! 

 

Pozri aj: Najkrajšie hrady na Slovensku - kedy ich navštíviť a koľko to stojí?

 

6 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

29.08.2017 07:39

môj intenzívny tréning je práca na záhrade a dlhé prechádzky

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

29.08.2017 08:24

naco cvicit ked mame citit bolest? ja si radsej pojdem zabehat do prirody.... a vecer skocim na jogu..

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

29.08.2017 11:33

HIIT praktizujem už vyše roka a nikdy som nebola spokojnejšia.Krátky čas cvičenia aA skvelé výsledky.A hlavne môžem cvičiť doma a nepotrebujem nič.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

29.08.2017 15:10

cvičiť sa dá aj doma aj ináč ako HIIT

Vaše meno:

Tincura Štípalová

Tincura Štípalová

30.08.2017 11:43

HIT tréningy absolvujem 2x do týždňa... super makačka

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

20.12.2017 20:54

Tak to je niečo pre mladšie ročníky

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE