Sebarozvoj s koučkou: Sebaláska nemusí byť tá najťažšia vec na svete

Stav sebauznania a vyrovnania sa s vlastnou nedokonalosťou nenadobúdame len tak na želanie. Vedie k nemu postupná cesta vylaďovania vzťahu k sebe a odpúšťania si svojich nedokonalostí. Imidž dokonalosti, ktorý nás v detstve naučili hľadať, je jednou z najväčších manipulačných povier, ktorá nás ovláda.  

Preukazovať si sebalásku na úrovni prežívania a bezvýhradného prijímania sa nemusí byť ľahká samozrejmosť. Stavajú sa nám do cesty naše polarity – vzájomne sa podmieňujúce protiklady nás samých. Našou úlohou v živote sa tak stáva nie prekonávanie ostatných, ale samých seba.

Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Ako posilniť emocionálne sebavedomie? Tu je 5 spôsobov

laska

Zdroj: Shutterstock®

Tienistá stránka

Jung ako prvý použil termín „tieň“, keď hovoril o tých stránkach našej osobnosti, ktoré zavrhujeme zo strachu, nevedomosti, hanby alebo nedostatku lásky. Jeho základná predstava tieňa bola jednoduchá: „Tieň je osoba, akou by ste radšej neboli.“ Veril, že začlenenie tieňa má hlboký dopad, umožňuje nám objaviť hlbšie zdroje nášho duchovného života. „Aby sme to urobili“, odporúčal Jung, „musíme bojovať so zlom, čeliť tieňu, prijať diabla. Nie je iná možnosť.“

Keď v sebe potláčame akýkoľvek pocit, potláčame aj jeho náprotivok – bez pýchy by sme sa nenaučili pokore. Keď popierame svoju „škaredosť“, znižujeme tým aj svoju krásu. Keď popierame svoj strach, zmenšujeme svoju odvahu.

tiene osobnosti

Zdroj: Shutterstock®

To, čo sa potrebujeme učiť, je dôverovať samým sebe bez podmienok a prísnych kritérií. Milovať seba môže byť totiž tá najťažšia vec na svete. Potrebujeme tak dlho nosiť svetlo do temnoty svojich zákutí, až tam prestane byť tma. Akonáhle v nás svetlo nezhasína, máme vyhraté. Môžeme sa prestať báť, že nás niekto uvidí takých, akí sme. Nebudeme sa kvôli tomu cítiť zraniteľní.

Byť s tým stotožnený, to znamená byť celistvým, kongruentným (zhodným a súladným so sebou) a autentickým. Akonáhle nastane vo vnútri nás hlboké a bezvýhradné prijatie toho, že sme zároveň pozitívni aj negatívni, dobrí aj zlí, svätci aj zloduchovia, láska k sebe sa môže diať.

Každý z nás je nositeľom každej existujúcej ľudskej vlastnosti. Nie je nič, čo vidíme a cítime, čo by sme neboli. Ako skonštatoval Deepak Chopra: „My nie sme vo svete, svet je vo vnútri nás.“ Pridám ešte moju obľúbenú Brené Brown: „Áno, som nedokonalá a občas pociťujem strach, ale nič to nemení na skutočnosti, že som aj odvážna a zaslúžim si lásku a prijatie.“

Neprehliadni: Čo je to pravé sebavedomie a čo len pozlátko? Falošné sebavedomie rozpoznáš podľa tohto

Janette Šimková kniha

Zdroj: Shutterstock®

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.11.2019 06:08

Našou úlohou v živote nie prekonávanie ostatných, ale samých seba; výborný článok!

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.12.2019 18:38

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE