Váš pitný režim je v troskách!? 5 spôsobov, ako to celé napravíte!

Naše telo je tvorené z 55-60 % vodou, ktorá je súčasťou procesov, ktoré v tele prebiehajú. S nedostatkom vody sa tieto procesy narušia a náš organizmus nepracuje tak, ako by mal. 

 

Ako prvé je dobré ujasniť si, koľko vody je potrebné vypiť za jeden deň. To závisí od viacerých faktorov ako telesná aktivita, ako sa potíte, aká je vaša váha, či konzumujete potraviny obsahujúce vodu a podobne. Bežne sa však odporúča dodržiavať pitný režim v objeme 2-3 litre za deň. Dobrým ukazovateľom, ako ste na tom s príjmom tekutín, je váš moč. Ten by mal byť svetlo žltý alebo číry. Tmavý moč je znakom nedostatku tekutín a mali by ste zvýšiť ich príjem. Ak ste aj vy osoba, ktorá na to zabúda, máme pre vás 5 tipov, ako sa naučíte dodržiavať pitný režim. 

 

1. Teplý alebo ľadový čaj

Nemusíte piť len vodu, ak vám nechutí. Vodu môžete zameniť za čaj. Aj teplý alebo ľadový čaj sa ráta do denného príjmu tekutín. Ráno je lepšie začínať teplým nápojom (dokonca aj v lete). Naštartuje sa metabolizmus a trávenie sa dá do pochodu. Ak si ráno nalejete studený nápoj, váš žalúdok sa z toho šoku skôr stiahne ako uvoľní. V horúcich letných dňoch si už počas dňa môžete dopriať ľadový čaj, avšak pozor na tie zo supermarketu. Sú plné cukrov, sladidiel, ktoré vám môžu uškodiť. 

 

Prečítajte si: Recepty na domáce čaje, ktoré vás schladia

dehydratácia

Zdroj: Shutterstock®

2. Voda vždy po ruke

Na mieste, kde pracujete alebo sa často zdržiavate si nechajte karafu či džbán s vodou (alebo čajník s dobrým čajom). Pohľad, ktorý vám často padne na džbán vám pripomenie, aby ste vypili pohár vody. Má to ďalšiu výhodu. Ak pocítite smäd, nepotrebujete chodiť desaťkrát do kuchyne, ale máte vodu hneď po ruke. Výhovorka typu: „Je to ďaleko, napijem sa, keď budem mať cestu do kuchyne,“ v tomto momente neplatí. 

 

Pozrite si aj: Hluchavka biela: Pŕhľava, ktorá nepŕhli, no taktiež lieči!

príjem tekutín za deň

Zdroj: Shutterstock®

3. Voda zmiešaná s ovocím

Čistá voda vám nechutí alebo vás jednoducho nebaví? Ozvláštnite si ju ovocím. Zvoľte variant lesného ovocia ako sú ríbezle, černice, jahody, čučoriedky alebo si zvoľte citrusový variant. Vyžmýkajte trochu citrónovej, pomarančovej alebo grapefruitovej šťavy a osviežujúca voda je na svete. Ideálne je vložiť ešte nejaké lístky mäty alebo medovky, poprípade voda s uhorkou je taktiež chutné a osviežujúce riešenie.  

denná dávka vody

Zdroj: Shutterstock®

4. Nastavenie budíka

Pokiaľ ste stratený prípad, čo sa týka pravidelného príjmu tekutín, nezúfajte. Nastavte si v telefóne niekoľko budíkov s názvom, ktorý vám pripomenie, že sa máte napiť. Najlepšie je nastaviť si budíky tak, aby ste pili vodu v priebehu dňa. Nie je dobrým riešením pre váš organizmus vypiť veľa vody ráno a veľa večer. Na takýchto zábudlivcov existuje dokonca mobilná aplikácia, ktorá vám presne vypočíta, o koľkej máte vypiť pohár vody. Vedie vám dokonca štatistiku na základe vložených osobných údajov (vek, váha a podobne).

 

Zaujme vás: Prírodné lieky na odstránenie parazitov z tela

zabúdate piť vodu?

Zdroj: Shutterstock®

5. Smoothie

Smoothie je vynikajúca voľba, ako dodať telu potrebné tekutiny. Tí, čo neholdujú čistej vode si radšej rozmixujú čerstvé ovocie v rôznych prevedeniach. Namiesto mlieka pridajte trochu vody alebo kokosovej vody (vhodné aj pre ľudí s intoleranciou na laktózu). Ak vášmu smoothie chýba krémovosť pridajte ešte avokádo, banán nebo cuketu.

 

Tip pre vás a chutné smoothie: Rozmixujte listový špenát, banán, avokádo, trocha orechového masla a kokosovej vody. Zabijete dve muchy jednou ranou – skvelé raňajky plné vitamínov a minerálov a zaistený ranný pitný režim. 

 

Pozrite si aj: Recepty: 4 osviežujúce avokádové smoothie, ktoré vám naštartujú deň

smoothie ako príjem tekutín

Zdroj: Shutterstock®

12 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

21.08.2017 01:48

Ach, nielen pitný režim, ale ja celá som v troskách, seklo mi v chrbte a nič to neprechádza :)

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

21.08.2017 11:26

ja hnned rano, ked vstanem vypijem pol litra vody a musim povedat, ze mi to zlepsilo metabolizmus a celkovo sa citim lepsie, potom nasleduje zeleny caj a kava, pocas dna pijem vodu, lenn po obede si davam kofolu - na travenie :)

Vaše meno:

Monika

Monika

21.08.2017 12:30

Každé ráno začínam s pohárom citronovej vody. Odkedy som to začala, moja pleť sa zlepšila a ja mam lepší pocit zo seba :)

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

21.08.2017 13:05

ráno na nalačno vypijem tri deci vody, potom v práci jeden zelený čaj..... neskôr kávičku.... a samozrejme nezabudnem na čistú vodu... pijem ju do večera..... hodinu pred spaním si dám jeden kamilkový čajík

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

21.08.2017 13:15

Výše troch mesiacov pijem na raňajky smoothie a cítim sa lepšie .....už aj preto, lebo som zhodila 4 kilečká :D

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

21.08.2017 15:17

Nemám problém piť,začnem hneď ráno citrónovou vodou a celý deň pijem hlavne vodu.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

21.08.2017 19:55

ja pijem veľa a stále, mám zdravotné problémy a bez vody som naozaj v troskách

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

22.08.2017 09:16

s dodržiavaním pitného režimu našťastie problém vôbec nemám

Vaše meno:

Alena Gudjáková

Alena Gudjáková

22.08.2017 14:17

Nedokážem vypiť také množstvo. Už som to skúšala a myslela som, že asi prasknem...

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

29.08.2017 15:17

ja ráno vypijem kokteil a cítim sa fajn

Vaše meno:

Jaroslava

Jaroslava

01.09.2017 11:06

Odkedy som začala ráno po zobudení piť pohár vody a obmedzila som sladené nápoje, cítim sa lepšie a mám viac energie.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

02.09.2017 12:27

Mám rada vodu alebo minerálku s citrónom

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE