Hrozí ti open space? Zisti, ako si zvyknúť na otvorenú kanceláriu!

Nájdete si prácu snov a hneď v prvý deň, keď nastúpite, zostanete v šoku. Už totiž nemáte vlastnú, súkromnú kanceláriu, ale spolu s ostatnými kolegami ste v jednej veľkej miestnosti. Ste z toho v šoku? Open space má mnoho výhod, no pre niekoho môže pôsobiť nepríjemne a skľučujúco.

Otvorená kancelária alebo open space má jednoduchú myšlienku – má podporovať spoluprácu a produktivitu. Mnoho firiem má dnes presne takéto kancelárie, ktoré nemusia byť pre každého. Odhoďte všetky obavy a prečítajte si, ako sa to dá zvládnuť a ako si prácu v open space zamilovať.

Vytvorte si vlastný kútik!

Veľkou nevýhodou otvorenej kancelárie je, že človek má pocit, že stratil všetko súkromie a môže sa cítiť neustále pod kontrolou. Nemusíte sa báť, tak ako sa cítite nepríjemne vy, tak sa možno cítia aj vaši kolegovia. Prvé, čo môžete spraviť, je zútulnenie vlastného priestoru. Obklopte sa osobnými vecami, ktoré vám pomôžu cítiť sa príjemne. Práve vďaka fotografiám rodiny či predmetom, ktoré sú vám blízke, sa budete cítiť ako vo vlastnej malej kancelárii. Priniesť si môžete aj kyticu kvetov.

Osobné veci, ktorými sa obklopíte, vám zabezpečia pocit, že toto miesto je iba vaše a vytvoríte si tak vlastný kútik, aký máte napríklad aj doma. Budete mať tiež pocit, že aspoň túto časť máte plne pod kontrolou. Ak by to nestačilo, môžete si na hodinku či dve vyhradiť zasadačku alebo miestnosť, kde budete úplne sami a doplníte si tak pocit vlastnej kancelárie a súkromia.

Neprehliadni tiež: Rada nad zlato: Ako naložiť orechy a udržať ich čerstvé po celý rok?

ako pracovať lepšie

Zdroj: Shutterstock®

Rozvrhnite si svoj deň!

Často sa stáva, že ruch vo veľkej kancelárii vás môže vyrušovať pri práci. Urobte si preto prieskum a zistite, kedy je v kancelárii najrušnejšie a kedy je pokoj. Následne si podľa toho rozvrhnite prácu, pri ktorej sa potrebujete sústrediť na čas, kedy bude väčšina vašich kolegov mimo "kanclu", napríklad skoro ráno alebo večer. Nezabudnite do svojich plánov zahrnúť aj prestávku, kedy sa pôjdete prebehnúť do parku či len tak von na vzduch. Byť celý deň obklopený krikom a veľkým množstvom ľudí, môže pôsobiť stresujúco a vyčerpávajúco.

Nie vždy si totiž uvedomujeme, že akýkoľvek hluk nás vyrušuje a my sa potom nevieme naplno sústrediť na svoju prácu. Nezabúdajte si preto spraviť počas dňa prestávku, pričom tá na obed sa neráta. Aby ste pracovali naozaj dobre a aby vám práca išla od ruky, potrebujete aj na chvíľu vypnúť – o to viac, ak pracujete v open space.

ako prežiť otvorenú kanceláriu

Zdroj: Shutterstock®

Započúvajte sa!

Ďalšou dobrou vychytávkou, ktorou si nielen navodíte pocit súkromia, ale vďaka ktorej sa budete vedieť aj plne sústrediť na prácu, sú slúchadlá. Ak si ich vložíte do uší, nielenže si vytvoríte vlastný priestor pre seba, aspoň pomyselný, ale navyše si aj vaši kolegovia uvedomia, že vás nemajú momentálne rušiť. Samozrejme, dajte si ich iba v prípade, ak to nie je zakázané alebo ak vám to práca umožní. Dôležité je aj to, čo budete počúvať a akú prácu máte.

Ak musíte počas práce písať nejaké texty, počúvanie hudby s výrazným textom vás môže vyrušiť a vy sa tak nebudete môcť sústrediť ani na jedno. Na to existuje ľahká pomoc – môžete si pustiť iba zvuky, napríklad šum mora, zvuky z lesa a podobne. Poprípade si môžete na uši nasadiť slúchadlá a nepustiť si žiadnu hudbu, čím iba odseparujete okolitý hluk.

ako byť efektívnejší v práci

Zdroj: Shutterstock®

Choďte včas domov!

Niekoľko prieskumov poukázalo na to, že ľudia, ktorí pracujú v open space, majú tendenciu preťahovať pracovnú dobu. Je to preto, že nechcú odísť skôr, než niektorý z kolegov alebo aj tým, že nechcú byť prví, ktorí odídu. Tento jav je pomerne častý a preto sa nenechajte ovplyvniť! Ak pracujete efektívne a dobre, nemáte dôvod na to, aby ste v práci zostávali dlhšie, než máte byť.

Pokiaľ vám stále príde práca v otvorenej kancelárii nepríjemná, pomyslite na všetky výhody, ktoré má. Nielenže ste všetci dokonalo oboznámení s chodom firmy, ale môžete spolu pokojne komunikovať bez toho, aby ste museli stále vstávať. Navyše nie ste celý deň zavretí v kancelárii bez kontaktu s inými ľuďmi, ale patríte do veľkého tímu ľudí. Preto, otvorené kancelárie Bratislava, Košice, Nitra, či mnohé mestá na Slovensku, budú stále viac využívané, a svojím spôsobom veľmi prospešné pre dobré fungovanie kolektívu, ako aj celej firmy.

Odpadneš: Bez vody by nebol život. Ale vieš, kedy môže byť pitie vody na škodu?

4 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

07.11.2018 01:13

Tak toto by veru nebolo nič pre mňa. Zrejme by ma takéto prostredie stresovalo, nemám rada miesta, kde je veľa ľudí, napríklad ani veľké nákupné centrá alebo ulice mesta. ...Nevedela by som sa tam ani sústrediť ...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

07.11.2018 07:04

nezažila som túto "vychytávku" a chvalabohu už ani nezažijem, mám rada priestor, ale toto je už trochu cez

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

07.11.2018 19:25

Vy ste to tak pekne opísali ,že už by som aj prijala takúto otvorenú kanceláriu ..Nikdy som nemala rada veľké otvorené priestory, kde sa nachádza veľa ľudí .. Radšej uprednostňujem samotu , kľud ,svoj priestor .. Som uzavretejší typ človeka..Myslím si, že po prečítaní tohto článku by to nebolo až také strašné .Keby som si urobila svoj osobný priestor a s tými slúchadlami - dobrý nápad..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

10.02.2021 22:20

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE