Problémy so svokrou: Aj vám občas vysadne na metlu?

Je to taká klasika, že občas aj tá najmierumilovnejšia svokra „vysadne na metlu“ a stáva sa z nej nepríjemná ježibaba. Rozdiel je možno len v dĺžke svokrinej rozprávkovej premeny. Niekto ju tak "vyfasoval" už po svadbe a svoju jedovatosť si konštantne zachováva. Iné sú rafinovanejšie a fúknu do tváre kúzlo šarmu a miloty, ktoré sa časom vytráca až svokra nadobudne svoju desivú podobu v plnej hrôzostrašnosti. Ale okrem spomínaných predošlých veľmi náročných verzií môžete mať šťastie na svokru takzvane „priebežne sa meniacu“. Tá sa mení na ježibabu pod vplyvom zvláštnych okolností, ktoré by som s vami rada v tomto článku prebrala.

Je to tá vaša?

Ale najskôr stručná definícia. Keď hovorím o type svokry „priebežne sa meniacej“, tak tým myslím takú, ktorá má veľmi veľa svetlých chvíľok. Pomáha vám, dáva vám najavo svoju náklonnosť, dokážete sa s ňou rozprávať ako s človekom a nie ako s rozprávkovou bytosťou. Dokonca môžete nadobudnúť pocit, že vaša svokra je výnimkou a je to len človek. OMYL! „Zakuklený“ vľúdny stav môže pretrvať veľmi dlho a na rozdiel od druhého spomínaného typu svokry sa táto dokáže do stavu „zakuklenosti“ aj vrátiť, čím vytvára mylný dojem len jednorazového úletu. Ale pozor!!! Ona má tú metlu niekde stabilne zaparkovanú, takže sa nenechajte zmiasť.

Odporúčame: Vieš, ako si prinavrátiť psychickú pohodu aj bez antidepresív?

 

svokra - pomocná ruka

Zdroj: Shutterstock®

Okolnosti premeny

Do pozornosti by som teraz dala zvláštne okolnosti, kedy sa svokra tretieho typu môže meniť. A to preto, aby ste boli aspoň mentálne pripravené na smršť, keďže sa už premene nedá veľmi zabrániť. I keď, aj také hrdinky – nevesty bez meča s úsmevom na tvári chodia po svete, ale tie majú pravdepodobne vyštudovanú psychológiu a k tomu dlhoročnú prax.

K premene zo „zakukleného“ stavu, pre ktorý je charakteristické pomáhajúce a empatické správanie, dochádza najmä v týchto troch prípadoch. A nie, spln mesiaca tam nie je! Je to oveľa desivejšie.

1. JEJ SYNOVI NEVARÍTE ALEBO NIE TAK, AKO CHCE ONA

Respektíve nestíhate variť pravidelne, pričom pravidelnosťou môže byť aj každý deň iné jedlo. Niektoré svokry tretieho typu sú však špecializovanejšie. Môžu sa zameriavať napríklad na varenie polievky každý deň alebo ku každému hlavnému jedlu. Iné preferujú pečenie koláčov aspoň dvakrát za týždeň. Tu je variabilita rôzna. Na rozdiel od svokry prvého typu a po premene aj druhého typu, ktorým sa v podstate nepáči nič, čo navaríte alebo upečiete, svokra tretieho typu používa metódu cukru a biča. Raz vás pochváli, inokedy zažijete šok v podobe otrávenej hubovej polievky.

Pozri aj: Otrava hubami: Vieš, aké sú príznaky a čo robiť ako prvé?

svokra ježibaba

Zdroj: Shutterstock®

2. NARODÍ SA VÁM DIEŤA

V tomto prípade býva podnetom na premenu rozdielny výchovný štýl vašej svokry. Napriek dôkladnému vysvetleniu a odporúčaniam z iného a vami preferovaného výchovného súdka sa svokra neustále snaží aplikovať svoju výchovu na vašom dieťati. V tomto momente sú pravdepodobné dve možnosti. Buď sa na ježibabu premení ona alebo vy. Všetko závisí od stupňa presadenia tej-ktorej výchovy. Situácia naberie drsnejší charakter, pokiaľ je dieťa prvým vnúčaťom a paradoxne graduje po narodení ďalších vnúčat. Prečo? Lebo veď porovnávanie je také obohacujúce. Vás obohatí prinajmenšom o kŕče v bruchu.

3. DLHŠIA NÁVŠTEVA – DLHODOBÉ BÝVANIE SO SVOKROU

Pokiaľ vás nevľúdny osud donúti k uvedenému kroku, asi už tušíte, že to neveští nič dobré.  Dôkazom sú skúsenosti mnohých z vás. Dlhodobé pobývanie v tesnej blízkosti svokry tretieho typu ju totiž núti k častejším premenám, a to dokonca za okolností ťažko predvídateľných. K vypuknutiu pekla stačí, aby ste mali spoločnú kuchyňu. V prípade prvého a druhého typu svokry dlhší pobyt s ňou vôbec neodporúčam, nakoľko následky bývajú fatálne. Nepodceňujte preto ani spoločnú dovolenku. Všetky návštevy nad tri dni môžu nadobudnúť toxický charakter.

Inšpirácia: Hygge: Návod na to, ako byť šťastný a mať lepší život

metly

Zdroj: Shutterstock®

Pár rád na oddialenie svokrinej premeny

  • Skráťte čas strávený so svokrou.
  • Keď už kontakt, tak ideálnym sa javí ten telefonický.
  • Pokiaľ so svokrou bývate, snažte sa urobiť všetko pre to, aby ste sa urýchlene odsťahovali.
  • Vo vyhrotenej situácii predstierajte súhlas a prikyvujte hlavou.
  • Pokiaľ už so svokrou bývate a nemôžete sa odsťahovať, musíte si pre zachovanie vlastnej príčetnosti zariadiť aspoň vlastnú kuchyňu.

Pevne verím, že ste článok správne pochopili ako pokus o žart, resp. humornejší pohľad na vzťah svokra – nevesta. Hlavnou radou by bola asi tá, aby ste brali svokru, ale aj váš kritický pohľad na ňu s rezervou. Veď je napokon pravdepodobné (ak už aj nie je realitou), že sa ňou raz stanete aj vy samé. 

Pokiaľ patríte k osobám, ktoré sa radšej prenesú nad problémy humorom, poprosím vás o vlastné doplnenie načatej problematiky podľa vlastných skúseností. 

7 komentárov
viktor labakann

viktor labakann

13.12.2018 02:59

Milé nevesty, majte na pamäti, že raz budete svokry aj vy.
V každej rodine sa zvyky iné a preto sa svokry snažia svoje nevesty zmeniť na svoj obraz. Nič zlé na tom nie je. Nech nevesty sa neurážajú, ale presvedčia svokry, že to ako sa to naučila doma je iné a lepšie, možno to svokra uzná.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

13.12.2018 14:48

moja svokra už žiaľ nežije.bola to láskavá,dobrá a veľmi skromná žena.s láskou si na ňu často spomínam.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

13.12.2018 17:51

bývame sami, takže vzťah so svokrou je dobrý a ak sme spolu a má nejaké štipľavé poznámky, lebo naša babička už iná nebude a ja neviem len tak odvrknúť z úcty k staršiemu, môj manžel má síce svoju mamu veľmi rád, ale mňa si vždy zastane, lebo vie, že ....

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

13.12.2018 19:04

také jsem tchýně a myslím si, že tolerantní, do ničeho se mladým nepletu a neradím

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.12.2018 22:47

Výborný článok!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

14.12.2018 19:21

vzťah svokra - nevesta je obyčajne vždy problémom, treba sa k nemu postaviť s rozumom, ja som si vybudovala vzájomný rešpekt, no na začiatku to bolo veru ťažké, zobrala som si však z toho príklad, lebo už som v štádiu svokry

Vaše meno:

Helena Povalova

Helena Povalova

17.12.2018 09:25

Aké veľké umenie je mať pekné vzťahy so svokrou..... ale pôjde to, či nie???

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE