Obľubuješ pikantné jedlá? Zisti, čo to napovedá o tvojej osobnosti!

Každý jeden z nás má v jedle úplne iné preferencie. Niekto je na sladké, iní zase túto chuť na tanieri vyžadujú len striedmo. Aj štipľavé jedlá rozdeľujú ľudí na dva tábory.

Jedna skupina má v tomto prípade veľmi nízky prah bolesti a nezvláda ani jemne pikantné jedlo. Druhej skupine, naopak, nevadí ani ostro pikantný pokrm. Milujete chilli papričky, kajenské korenie, skrátka štipľavé jedlá? Máte pocit, že sa vám niekedy o štipľavom jedle ešte aj sníva?

Zistite, čo záľuba v pikantných jedlách o vás napovedá. V článku sa taktiež dozviete o priaznivých účinkoch aj negatívach konzumácie pikantných pokrmov. Ak máte radi pikantnejšie pokrmy, čítajte ďalej!

Prečo sú štipľavé jedlá prospešné pre zdravie?

Na začiatku si povedzme, ako môže byť štipľavé jedlo pre nás užitočné a ako môžeme konzumáciou pikantného jedla podporiť svoje zdravie. Tento druh pokrmov v prvom rade nakopáva metabolizmus, mierne zvyšuje teplotu, a tým aj spaľovanie. Takéto jedlo zabezpečuje väčšie zasýtenie aj ochranu pred návalmi chuti na nezdravé jedlá, čo je ideálna vlastnosť pri redukcii váhy.

Je však potrebné povedať, že za štipľavou chuťou veľmi často stojí látka kapsaicín, ktorá je zodpovedná napríklad za ostrosť papričiek. Kapsaicín má silné protizápalové účinky a množstvo blahodarných vplyvov na zdravie človeka.

Osoby pravidelne konzumujúce štipľavé jedlá s obsahom čili či kurkumy majú zníženú šancu vzniku krvných zrazenín. Kapsaicíny taktiež zabezpečujú znižovanie hladiny cholesterolu aj ochranu ciev a pôsobia ako afrodiziakum.

Ostré pokrmy pozitívne vplývajú i na dýchacie cesty. Napomáhajú ich prečisťovať a uvoľňovať dutiny. V niektorých kultúrach sa navyše verí, je vďaka týmto jedlám zostane človek dlho krásny aj mladý a bude dlhšie žiť.  

Odporúčame: Osviežovač vzduchu: Zmiešaj 2 ingrediencie a je po zápachu!

konzumácia pikantných jedál

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotné výhody chilli papričiek a pikantných jedál:

  1. Podpora metabolizmu: Pikantné zložky, ako je kapsaicín, môžu zvýšiť telesnú teplotu a tým aj mierne zvýšiť metabolizmus. To môže pomôcť pri spaľovaní kalórií.
  2. Zlepšenie trávenia: Pikantné jedlá môžu stimulovať tráviaci trakt, zlepšiť trávenie a zvýšiť produkciu žalúdočných štiav, čo pomáha pri rozkladaní potravín.
  3. Zdravé srdce: Pravidelná konzumácia pikantných jedál môže prispieť k lepšiemu zdraviu srdca tým, že pomáha znižovať cholesterol a zlepšuje cirkuláciu krvi.
  4. Bolesti úľava: Kapsaicín, ktorý sa nachádza v chilli, má tiež analgetické vlastnosti, a teda môže pomôcť pri miernych bolestiach tým, že blokuje signály bolesti poslané do mozgu.
  5. Podpora imunitného systému: Korenie a pikantné zložky sú často bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém a bojovať proti voľným radikálom.
  6. Prevencia rakoviny: Niektoré štúdie naznačujú, že kapsaicín môže mať protirakovinové účinky, najmä v prevencii rakoviny hrubého čreva a prostaty.
  7. Zlepšenie nálady: Pikantné jedlá môžu stimulovať uvoľňovanie endorfínov, tzv. "hormónov šťastia", ktoré pomáhajú zlepšiť náladu a znížiť stres.

Čo o vás záľuba v ostrej chuti napovedá?

Milovníci pikantného čili či pálivého kari sú vraj odvážni. Je však dôležité povedať, že pikantnosť nemôžeme v tomto prípade brať ako chuť. Pikantná chuť môže byť slaná, sladká či horká. Pikantnosť by sa skôr dala prirovnať k vášni.

Aspoň tak opisujú túto prenikavú príchuť americkí študenti z Pennsylvánskej univerzity, skúmajúci prepojenie medzi preferenciami v jedle a osobnosťou človeka. Prišli k záveru, že tí, ktorí s obľubou konzumujú štipľavé jedlo, sú dobrodružní, majú radi potenciálne riskantné aktivity, vzrušenie a objavovanie.

Napríklad v Mexiku je konzumácia papričiek považovaná za znak silných, a najmä mužskú vlastností. Pikantné jedlo je spojené s bolesťou, ktorá môže opatrné typy ľudí odrádzať. Podľa spomínaných študentov niektoré osoby konzumujú štipľavé pokrmy z radosti.

Následné vyvolanie negatívnej fyzickej skúsenosti, ako je potenie, pocity pálenia alebo dýchavičnosť, je dôkazom benígneho masochizmu, čiže potešenia z nepríjemného zážitku. Prirovnávajú to napríklad k sledovaniu hororového filmu. Ten vyvoláva pocit strachu, napriek vedomiu, že sa nič zlé nestane.

Pozri aj: Štipľavé papričky Poblano: Prečo jesť tento mexický čili plod?

tráviace ťažkosti po konzumácii pikantného pokrmu

Zdroj: Shutterstock®

Kedy nie sú pálivé jedlá a korenené jedlá dobrou voľbou?

Niektorým ľuďom pikantné jedlá nielen nechutia, ale mnohým dokonca môžu aj ublížiť. Sú prípady, v ktorých môžu tieto jedlá podráždiť črevá. U týchto osôb kapsaicín zapôsobí ako preháňadlo a zapríčiní hnačku. Taktiež môžu príliš pikantné jedlá spôsobiť u niektorých bolesti brucha či plynatosť.

Keď si človek dopraje podobné jedlo vo večerných hodinách, zrýchlenie metabolizmu a zvýšenie telesnej teploty môže ovplyvniť prípravu na spánok, čo nakoniec môže spôsobiť nespavosť. Po konzumácii štipľavého pokrmu či potraviny sa u niektorých objavuje aj pálenie záhy.

Ak vám pikantné jedlá spôsobujú niektorý z menovaných problémov, je ich vhodné vylúčiť alebo aspoň obmedziť.

Tip na záver

Ak potrebujete uhasiť oheň v ústach po ostrom obede či večeri, nerobte to vodou, pretože alkaloidy sa v nej nerozpúšťajú. Lepšia je paradajková šťava, neutralizujúci citrón, kúsok syra či chlieb.

Tipy na chutné pikantné pokrmy:

Článok aktualizovaný 13.3.2024

18 komentárov
janko komada

janko komada

17.11.2017 08:52

mám rád pikantné jedla a ešte sú aj zdavé

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

17.11.2017 10:08

štipľavé jedlá mám veľmi rada a chilli si dávam skoro do všetkého

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

17.11.2017 11:50

jednym slovom Milujem pikantne jedla... u nas doma sa vsetko robi na stiplavo.. mnam... neni nad dobre stiplave madarske jedla.. doma si robime stiplavu chili pastu..

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

17.11.2017 13:34

Ja sa k vám rovno pridávam, taktiež ich milujem. Asi ani dosť štipľavého nie je nikdy dosť :D Želám pekný deň :)

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

17.11.2017 13:09

tiež mi veľmi chutia pikantné jedlá, ale netreba to preháňať s chili...

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

17.11.2017 13:28

Milujem pikantné jedlá.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

17.11.2017 14:31

Moja kamoška aj pomocou pikantných jedál veľmi pekne zhadzovala kilečká....ja štipľavé nemôžem, proste to nedám do seba aj keby som chcela

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

17.11.2017 15:01

Milujem pikantné, aj dnes sme mali :)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

17.11.2017 17:15

máme radi mierne pikantné jedlá, podľa MUDr. Bukovského kapsaicín lieči aj žalúdočné vredy

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

17.11.2017 21:04

Dobre vedieť. Ďakujeme za užitočnú informáciu. Želáme pekný deň :)

Anna Kristova

Anna Kristova

17.11.2017 17:16

pikantné a štipľavé milujem najmä cotage s chili

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

17.11.2017 21:03

Áno, ten je skutočne výborný :D Želám pekný deň

Katarína Konečná

Katarína Konečná

17.11.2017 20:49

pikantné jedlá mi nechutia

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

18.11.2017 15:26

Štipľavé som začal obľubovať ešte len nedávno, treba občas vypáliť červíka ako sa hovorí a mám pocit, že mi to prospieva hlavne zdravotne.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 19:04

len tak v norme

Vaše meno:

Martina Kovačičová

Martina Kovačičová

13.12.2017 08:25

oblubujem pikantné

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

14.12.2017 19:01

áno mám rada pikantné jedlá

Vaše meno:

Jaroslava Očenášová

Jaroslava Očenášová

16.12.2017 11:51

milujem pikantné jedlá, hlavne hovädzie Phó, ktoré podávajú s čerstvým chilli, taký výborný hovädzí štipľavý vývar :)

Vaše meno:

Mária Sivová

Mária Sivová

14.03.2024 08:53

Pikantné pokrmy veľmi obľubujem.

Vaše meno:

Lucia Šeptáková

Lucia Šeptáková

15.03.2024 06:41

Milujem pikantné jedlá..

Vaše meno:

Andrea Hazuchová

Andrea Hazuchová

17.03.2024 06:50

Ja pikantné jedlá neobľubujem,ale môj muž áno
On zje aj za mna

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE