Ako predísť vykradnutiu domu či bytu počas letnej dovolenky?

Doma máme schovaný celý svoj svet. Sú to veci rôzneho druhu, ktoré ani nemusia mať veľkú hodnotu, no vytvorili sme si voči nim silnú citovú väzbu. Ak o ne prídeme, strata týchto predmetov je o to bolestnejšia. Ochrana bytu alebo rodinného domu pred zlodejmi by mala byť pre nás prioritou. Ale viete, ako na to?

 

Podľa policajných štatistík, ak sa zlodejom nepodarí vlámať do bytu do piatich minút, svoj pokus spravidla vzdávajú. Preto by ste im mali maximálne sťažiť šance dostať sa dnu. Skôr, ako ráno odídete za svojimi povinnosťami, mali by ste sa zamyslieť nielen nad tým, či ste vypli sporák a vytiahli žehličku zo zásuvky, ale mali by ste tiež skontrolovať, či ste nenechali otvorené okná a riadne zamkli dvere.

 

Len to však nestačí,“ upozorňuje vedúci odboru likvidácie Groupama Garancia poisťovne a. s., pobočky poisťovne z iného členského štátu, Gyula Halmos. „Popri starostlivom uzatvorení okien a dverí je dôležitá aj ich kvalita a odolnosť voči vlámaniu. Poisťovne vám totiž uhradia vzniknuté škody len vtedy, ak ste dodržali bezpečnostné predpisy, ktoré sú súčasťou poistnej zmluvy. Oplatí sa vám skontrolovať, či spôsob zabezpečenia popísaný v poistnej zmluve je totožný so skutočným systémom ochrany domácnosti.“

 

Ako predísť vykradnutému domu či bytu počas letnej dovolenky?

Zdroj: Shutterstock®

Aký zámok je naozaj dobrý?

 

Väčšina vchodových dverí je vybavená cylindrickými zámkovými vložkami, ktoré nie sú príliš bezpečné. Ich najzraniteľnejšou časťou je zúžená časť, ktorú skúsený zlodej poľahky prelomí a dostane sa dnu. „Ak už používate tento typ vložky, mala by byť namontovaná tak, aby nevyčnievala z dverí. Zlodej v takom prípade nemá za čo uchytiť vložku a teda ani možnosť vylomiť ju,“ tvrdí Gy. Halmos.

 

Aby vložka nevyčnievala z dverí, treba na vchodové dvere namontovať bezpečnostný štít, resp. kovanie, ktoré pripevníte priechodnými skrutkami z vnútornej strany. Z vonkajšej strany ho tým pádom nie je možné demontovať. V súčasnosti vyrábané vchodové dvere sú už vo väčšine prípadov pripravené na montáž ochranného štítu, takže zabezpečenie vložky by nemal byť pre nikoho problém.

 

Poisťovne pri uzatváraní poistenia voči vlámaniu už ani neakceptujú staršie typy zámkov, ktoré nie sú chránené voči vylomeniu. Naopak, do popredia sa derú zámky, ktoré neumožňujú ani jeho vyvŕtanie, čo je ďalšia z praktík, ktorú používajú bytoví zlodeji. Na trhu je dostatok rôznych druhov certifikovaných bezpečnostných zámkov, ktoré značne sťažujú ich násilné otvorenie,“ konštatuje vedúci odboru Groupama Garancie.

Ako predísť vykradnutému domu či bytu počas letnej dovolenky?

Zdroj: Shutterstock®

Mreže ani alarm nestačia

 

Mnohí z nás si myslia, že alarm alebo mreže ochránia naše príbytky pred vykrádačmi lepšie ako bezpečnostné zámky. Skúsenosti poisťovní však hovoria o inom, preto ich nepovažujú za adekvátnu náhradu, ale len doplnkovú ochranu. V prípade krádeže vlámaním môžu zvýšiť hranicu odškodnenia, ale len vtedy, ak sú súčasťou iných bezpečnostných opatrení.

 

Mreže samozrejme zvyšujú úroveň ochrany príbytkov, ale nie sú náhradou za nedostatočne zabezpečené dvere a okná. Ak sa pre ne rozhodnete, pozornosť by ste mali venovať najmä hustote, kvalite i materiálu, z ktorých sú vyrobené a ukotveniu. Určite by ste mali dôsledne dodržať požiadavky poisťovne na konštrukciu mreží,” hovorí Gy. Halmos.

Ako predísť vykradnutému domu či bytu počas letnej dovolenky?

Zdroj: Shutterstock®

Nenechávajte otvorené okná

 

Keď nie ste doma, okná aj dvere musia byť za každých okolností zatvorené, v opačnom prípade vám poisťovňa škodu neuhradí. Nespoliehajte sa na to, že prižmúri oko. Zlodejom stačí, že sú okná len pootvorené alebo v sklopenej polohe, a vedia sa rýchlo dostať dnu.

 

Ľudia si kvôli vetraniu nechávajú okná pootvorené a domnievajú sa, že tým zlodejov pomýlia. Myslia si, že tým navodia dojem, že sú doma. Nerobte to, skúsení vlamači si poľahky odsledujú, že vetráte príliš dlho,” dodáva vedúci likvidácie Groupama Garancie.

 

 

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

16.05.2016 09:40

alarm bude asi najistejsi

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE