Čo môže spôsobovať bolesť prsníka? Príčinou býva i toto ochorenie!

V súvislosti so ženskými prsiami sa môže vyskytovať niekoľko rôznych zdravotných problémov. Ženu môžu potrápiť veľmi citlivé prsia či rozličné hrčky alebo cysty v danej oblasti. Pravdepodobne najväčším strašiakom je rakovina prsníka. Čo však v prípade, keď sa objaví veľmi nepríjemná bolesť prsníka? Príčin môže byť dozaista niekoľko, no tento problém je typickým prejavom i takzvanej mastitídy. Toto ochorenie sa pritom veľmi často vyskytuje najmä v období, kedy žena dojčí. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, o aké ochorenie ide, čo je jeho príčinou aj aké sú možnosti liečby.

Čo je mastitída?

Pod pojmom mastitída sa rozumie zápal prsníka, respektíve zápal prsníkovej žľazy. Spravidla ide o infekčný zápal bakteriálneho pôvodu. Toto ochorenie sa typicky rozvíja najmä u dojčiacich žien. Rôzne patogény, najčastejšie baktérie rodu Staphylococcus žijúce i na koži človeka, do prsníka preniknú zvyčajne cez drobné trhlinky a rany na bradavke a v jej okolí, ktoré sú u žien počas prvých týždňov dojčenia pomerne bežné. V tomto prostredí sa začnú množiť a vzniká zápal. K rozvoju zápalu prsníka však môžu prispieť aj iné skutočnosti. Príčinou môže byť nedostatočné vyprázdňovanie mliekovodov, zadržiavanie mlieka a následné premnoženie baktérií. 

V niektorých prípadoch sa infekcia môže šíriť krvou či lymfatickou cestou i z iných oblastí v tele ženy. K rozvoju zápalu však môžu naopak prispieť rôzne vrodené deformity prsníka, nejaký úraz či dokonca iné ochorenia, napríklad sarkoidóza či tuberkulóza. Riziko ochorenia zvyšuje i znížená obranyschopnosť, zlá hygiena či nesprávna technika dojčenia. Najviac ohrozené mastitídou sú ženy medzi 20. až 40. rokom života, najmä teda dojčiace matky. Zápal prsníkovej žľazy, ktorý sa vyskytuje v období dojčenia, a to hlavne počas šestonedelia, odborne nazývame i mastitis puerperalis. V menej bežných prípadoch sa mastitída môže vyskytnúť aj u nedojčiacich žien. 

Pozri aj: Zákerná rakovina vaječníkov: Dá sa rozpoznať včas? A čo liečba?

prejavy mastitídy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ochorenie prejavuje?

Na zápal prsníkovej žľazy spravidla ako prvá upozorní spomínaná bolesť. Postihnutá oblasť je citlivá na dotyk, taktiež býva opuchnutá. Prsník tiež môže byť zatvrdnutý a pokožka v okolí začervenaná, napnutá a o poznanie teplejšia. Bolesť sa neraz zhoršuje počas dojčenia. Žena dokonca môže v prsníku priamo nahmatať bolestivý útvar. V dôsledku zápalovej reakcie v tele ženy dochádza k zväčšeniu lymfatických uzlín v podpazuší.

Okrem toho sa v niektorých prípadoch objavuje aj hnisavý výtok z bradavky. Okrem toho sa pridávajú všeobecné príznaky, ako napríklad vysoká teplota nad 39 °C či dokonca horúčka so zimnicou a triaškou. Bežná je bolesť hlavy i svalstva, únava či nevoľnosť a zvracanie. Zápal prsníkovej žľazy sa môže niekedy šíriť až na prsný sval alebo môže vyústiť až k tvorbe abscesov. Vzniká dutina vyplnená hnisom. Tento stav sa prejavuje veľkým opuchom a silnou bolesťou postihnutého miesta.

liečba mastitídy

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Mastitídu je možné diagnostikovať na základe viditeľných sprievodných príznakov a vyšetrenia prsníka. Pomôcť môže i ultrazvukové vyšetrenie a odber krvi. Ochorenie je potrebné správne diagnostikovať najmä v prípadoch, kedy nevzniklo v dôsledku dojčenia. Je dôležité hľadať príčiny a najmä vylúčiť iné možné choroby. Vhodnú liečbu pacientke nastaví lekár, a to na základe jej zdravotného stavu či pôvodcu ochorenia. Pri bakteriálnom zápale prsníka spravidla veľmi dobre pomôžu antibiotiká. Taktiež je možné tlmiť sprievodné ťažkosti, napríklad vysokú teplotu antipyretikami a bolesti zase analgetikami.

Nápomocné sú teplé obklady a masírovanie i premasťovanie postihnutého miesta. Žena by si mala dopriať pokoj na lôžku a mala by prijímať dostatok tekutín. K pocitu pohodlia prispeje bavlnená bielizeň. Čo sa týka dojčenia, tu je vhodné počúvať rady lekára. V niektorých prípadoch nie je nutné prestať s dojčením, inokedy je zasa vhodnejšie len postihnutý prsník pravidelne odsávať. Vo vážnych prípadoch môže byť potrebné chirurgické odstránenie abscesu. V rámci prevencie mastitídy má význam hlavne pravidelné dojčenie, respektíve odstrekovanie mlieka, správna technika dojčenia aj dostatočná hygiena.

Odporúčame: Orechové škrupiny rozhodne nevyhadzuj! Toto dokážu s telom!

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.12.2019 08:38

Nepríjemné ochorenia, tiež som sa mu nevyhla!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

22.12.2019 23:26

Mňa tiež hned napadne len to najhoršie...

Vaše meno:

Edita Paráková

Edita Paráková

23.12.2019 14:28

Pri dojčení som mala problém ale chvalabohu je to za mnou

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

10.11.2020 19:04

Mnohé sme si tým prešli počas dojčenia.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE