Jeseň prichádza s dobrou náladou. Aké aktivity skúsiť? (1. časť)

Dnes ráno, pri šálke voňavého čaju, som sa zadívala, ako sa lastovičky pridávajú jedna k druhej a začínajú sa tak pripravovať na ich pravidelnú dlhú cestu za teplom. Áno, už ju nezastavíme, pani Jeseň prichádza s otvorenou náručou. Rána a večery sa nám už ochladili. Dni sa nám začnú pomaly viac a viac skracovať. Príroda nám začne maľovať svojou krásnou paletou farieb, na ktorú sa nebude dať vynadívať.

Tým pádom nám ostáva menej času na naše hobby, pohyb a fyzickú aktivitu. Jeseň môžeme však poňať ako výzvu a príležitosť vyskúšať nové aktivity, zaradiť ich do nášho života a zostať tak šťastné, aktívne, zdravé, pozitívne naladené, skrátka plné života. Ak ešte nemáte plány, alebo vám vôbec nič nové nenapadá, poradíme vám, ako si užiť aj jeseň naplno.

Odporúčame: Púpava lekárska a zázračný púpavový med: Pripravovali ho aj naše babičky!

šport

Zdroj: Shutterstock®

Športovanie

Nečakajte, kým sa na vás začnú lepiť prebytočné kilogramy, priznajte „farbu“ a rýchlo urobte koniec všetkým výhovorkám. Plnohodnotne športovať môžete rovnako aj pod holým jesenným nebom. Jesenný šport = otužovanie. Dynamický pohyb počas jesenných dní nielenže pomôže vašej kondícii, zdravému telu a duchu, ale tiež vystaví váš organizmus čoraz väčšiemu chladu, čím ho pozvoľna bude otužovať. V konečnom dôsledku sa teda postupne stanete odolnejšou voči zime, čo vám pomôže nielen po športovej, ale aj po psychickej stránke. Venovať sa tak môžete prechádzkam, joggingu, bicyklovaniu, inlinom alebo nordic walkingu. Zvoľte si hlavne ten, ktorý vás bude baviť, lebo len pri takom naozaj aj vydržíte. A my veľmi dobre vieme, že len pravidelné športovanie prináša žiadané výsledky.

sauna

Zdroj: Shutterstock®

Saunovanie

S pribúdajúcimi studenými dňami a ešte chladnejšími nocami pribúda aj vlhkých nosov. Sme zhýčkané teplým letom a odrazu nás dobehne nádcha. Nemusela by, keby sa inšpirujeme Fínmi. V ich krajine je daždivých a chladných dní viac ako dosť, tak sa zahrejú aspoň v saune. A vďaka tomu nádchu na jeseň pozná len málokto z nich. Skúsme ísť preto do sauny. Či už klasickej fínskej, ktorá môže byť vyhriata až na 80 – 100 °C, alebo do švédskej sauny, infra sauny, bylinkovej sauny, alebo len do rímskych parných kúpeľov. Je to len na vás, hlavne si to užite a poriadne si zrelaxujte celé telo po športovom výkone. Saunovať sa rovnako odporúčame pravidelne, ideálne jedenkrát týždenne.

masáž

Zdroj: Shutterstock®

Masáže

Sauna dobre pripravuje na masáž. Rozohriate telo je uvoľnené a svaly sú pripravené a slastný pôžitok. Ako sa hovorí, na dobré sa rýchlo zvyká a presne toto platí aj o masážach. Ak ste doteraz ešte žiadnu nezažili, určite to už ďalej neodkladajte. Pokožka sa rovnako poteší po namáhavom lete, ktoré je určite poriadne vysušilo. Tak ako aj vaše telo a duša. Taká masáž lávovými kameňmi odbúra stres, uvoľní vás a prehreje celé telo. Rovnako poriadne zahreje aj škoricový zábal. Okrem toho, že budete krásne voňať, tento zábal vie zatočiť aj s celulitídou a poriadne detoxikovať telo. Pôžitkov z masáží je, samozrejme, oveľa viac, stačí si len vybrať – viac info na welness.

Po takomto dni som vždy plná energie a radosti zo života. A túto nazbieranú energiu je možné hneď zúžitkovať do nových zážitkov. Ale o nich už viac v pokračovaní. Je sa na čo tešiť.

Pozri aj: Ako na otravných kliešťov? Vyrob si svoj vlastný voňavý repelent!

1 komentár
Jana Komadová

Jana Komadová

22.02.2014 20:36

pekne napísané dobre sa to číta

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE