Do Zakopaného sa dá odskočiť kedykoľvek - aj na pár hodín - z Oravy či zo Spiša. Hoci to máme tak blízko, zostáva pre nás toto mesto neznáme. Nepripravený návštevník zväčša býva poriadne zaskočený, keď ho víta rozsiahle mesto na úpätí poľských Tatier.
Zakopané má medzi turistickými strediskami v Poľsku absolútne dominantné postavenie. A to po celý rok, nielen v zime. Toto horské stredisko je plné návštevníkov aj v mimosezónnych termínoch. Má to viac dôvodov - takmer 40 000 000 Poliakov nemá veľa iných možností pri výbere miesta na trávenie zimnej dovolenky doma. Ponuka služieb a zábavy je v Zakopanom takmer nekonečná. Poloha mesta je vzhľadom na Tatry ideálna, turistické tradície sú tam stále živé.
Obľúbenosť Zakopaného má základy ešte v 19. storočí - už vtedy sa v drevených kaviarničkách schádzala poľská intelektuálna a umelecká elita. Každý, kto už mal v branži nejaké meno, alebo si ho chcel vybudovať, musel sa ukázať v Zakopanom - prírodnom a vidieckom protipóle mestského prostredia Krakova či Varšavy. Spisovatelia, básnici, herci, žurnalisti, národní buditelia, horolezci. Možnosť kvalitnej turistiky, módneho športovania a vôbec pobytu v krásnom prostredí dreveníc pod strmými štítmi Tatier, na dobrom vzduchu, bola vždy veľmi lákavá. Významný podiel na tom má aj nezameniteľne typický podhorský - goralský - charakter Zakopaného.
Krupówki - centrum turistov
Je málo turistických stredísk, na ktorých život by mala taký výrazný vplyv jedna ulica, ako je to v Zakopanom. Takmer celý turistický ruch sa tu koncentruje na slávnu ulicu Krupówki a jej najbližšie okolie. Kilometer dlhá, mierne sa zvažujúca ulica, si dlhodobo udržuje charakter vyhľadávaného nákupného korza. Nedávna rekonštrukcia iba zvýraznila jej príťažlivosť. Turisti z celého sveta ju vyhľadávajú hlavne pre zaujímavý mix nákupných možností a pôvodnej zástavby. Krupówki boli vždy plné turistov, v ostatnom období sa návštevnosť už podobá tokijskému metru v rannej špičke.
Na “krupuvkach“ nájde turista všetko - stravovacie a občerstvovacie možnosti od amerických fast foodov po kaviarničky so storočnou tradíciou, tradičnými receptami, špičkovou obsluhou a umeleckými originálmi na stenách či inde v interiéri (napríklad U wnuka, Kmicic). Ďalej fotopredajne, internetové kaviarne, svetoznáme značky butikov vedľa obchodov s typickou poľskou ponukou - kožou vo všetkých podobách, výrobkami z vlny, suvenírov z dreva. Dá sa tu však navštíviť aj kino a divadlo, Tatranské múzeum, niekoľko galérií, nechať sa portrétovať alebo sa previezť po Zakopanom na koňmi ťahanom voze či saniach.
Okolie
Nenáročne sa dá lyžovať na Gubalówke - takmer v centre mesta a na mnohých ďalších miestach tesne za mestom, ale aj v neďalekej Bukowine Tatrzaňskej, lepší lyžiari chodia na “kasprák“ - takmer dvojtisícový Kasprowy Wierch. Turisti majú desiatky možností na kvalitné túry - jedna lepšia ako druhá (Dolina Bialego, Chocholowska, Pieciu Stawów Polskich, Košcieliska, povestný vrch Gievont s obrovským krížom, Hala Gasienicowa, Morskie Oko…).
Každý isto zájde aj pod areál skokanských mostíkov Krokwa alebo na “predmestia“ Zakopaného s vynikajúcimi motívmi pre objektív fotoaparátu a kamery. Napríklad Koliba - prvá vila propagátora takzvaného zakopianskeho slohu Stanislawa Witkiewicza alebo vila Pod Jedlami. Pri troche šťastia môžete zažiť veľké cirkevné a ľudové sviatky alebo veselice s krojmi a tradičnými zvykmi. A ak sa vám zacnie po meste, o hodinku môžete byť v Krakove. Ešte menej času potrebujete na dosiahnutie hraníc so Slovenskom.
Čítajte viac:
http://cestovanie.sme.sk/c/71351/zakopane-zazrak-za-humnami.html#ixzz25hyKWqqS