Vieš, čo znamenajú piktogramy na oblečení? Úplný rozpis nájdeš tu!

Asi každá z nás to zažila. Kúpite si blúzku či nohavice z neznámeho nového materiálu a pri prvom praní zistíte, že vlastne ani neviete, ako s daným kusom oblečenia naložiť. Prať na 30 °C? A či dokonca na 95 °C? Toto by nám mal napovedať a prezradiť práve štítok, na ktorom sa dozvieme aj zloženie materiálov. Ako však na to, aby sme o nový obľúbený kúsok neprišli? Stačí sa riadiť podľa piktogramov, ktoré vám vysvetlíme. Nie je to také ťažké, ako sa zdá!

Pozri si: Vieš, z akého materiálu sa skladá oblečenie? Na toto vždy mysli

ako prať

Zdroj: Shutterstock®

PRANIE – symbol vaničky

Väčšinou nám tento symbol ukazuje, či sa má daný kúsok prať ručne alebo v práčke. Ručne sa zväčša perú pletené či hodvábne kúsky a je to symbol vaničky s rukou. Iné symboly vaničky (s číslom) nám hovoria o tom, na akej teplote sa má šatstvo prať. Nezabúdajme, že ak perieme, používame vhodný prášok na pranie či gél a zároveň perieme oblečenie podobnej farby. Ak je pod vaničkou jedna čiarka, ide o mierne odstreďovanie a ak sú pod vaničkou čiarky dve, mali by sme odstreďovať opatrne a žmýkať ručne.

TIP: Vždy si oblečenie pred prvým nosením vyperte a toto sa netýka len spodnej bielizne. Nikdy neviete, kto si pred vami dané oblečenie skúšal a aké mal hygienické návyky.

sušenie symbol kocky

Zdroj: Shutterstock®

SUŠENIE – symbol štvorca

Niektorí vlastnia sušičku a iní sušia voľne na sušiaku vo vnútri či vonku. Niet pochýb, že voľné sušenie je ekologickejšie, ekonomickejšie a najmä šetrnejšie k oblečeniu. Vedeli ste, že rifle by sa nemali dávať do sušičky? Riskujete tak potrhanie jemných strečových vlákien, ktoré nám držia ich tvar. Ak je na štítku iba štvorec s krúžkom vo vnútri, ide o bežné sušenie v sušičke a ak je v krúžku malá bodka, znamená to sušenie v sušičke pri ľubovoľnej teplote. Ak sú v krúžku dve bodky, znamená to sušenie pri nízkej teplote. Ak je pod symbolom jedna čiarka, znamená to, že oblečenie je treba sušiť šetrne a dve čiarky znamenajú veľmi šetrné sušenie v sušičke. Ak je tento symbol preškrtnutý, neodporúča sa sušiť v sušičke vôbec. Ak je v štvorci jedna rovná čiarka, znamená to, že by sme kúsok mali sušiť v rozprestretom stave. Keď sú tam však tri zvislé čiary, mali by sme sušiť odkvapkávaním. Ak sa v tomto štvorčeku nachádzajú dva pásiky v jednom z rohov, znamená to, že musíme kúsok sušiť v tieni.

Odporúčame: Neuveriteľných 17 zaujímavostí o autách: O týchto vie len málokto!

ŽEHLIČKA - symbol žehličky

Zdroj: Shutterstock®

ŽEHLENIE – symbol žehličky

Dnes už má väčšina moderných žehličiek nastavenia podľa typu oblečenia. Čo však tie, ktoré to nemajú? Symbol žehličky s jednou bodkou znamená žehlenie pri maximálnej teplote 110 °C a opatrne s naparovaním. Ak má žehlička dve bodky, ide o žehlenie pri 150 °C a žehlička s troma bodkami hovorí o žehlení pri maximálne 200 °C. Preškrtnutá žehlička už tradične znamená, že sa kúsok nemôže žehliť vôbec.

ČISTENIE – symbol krúžku

Zdroj: Shutterstock®

ČISTENIE – symbol krúžku

Krúžok alebo kružnica s písmenkom A znamená, že sa oblečenie môže čistiť chemicky bez akýchkoľvek obmedzení trichlórethenom a písmenko P znamená, že sa môže čistiť úplne bežným chemickým spôsobom, a to benzínom, tetrachlórethenom a monofluortrichlórmethanom. Keď vidíme preškrtnuté písmenko W, znamená to zákaz mokrého čistenia a ak je krúžok prázdny a prečiarknutý, znamená to zákaz akéhokoľvek chemického čistenia.

BIELENIE – symbol trojuholníka

Zdroj: Shutterstock®

BIELENIE – symbol trojuholníka

Jednoduchý trojuholník znamená, že je oblečenie možné bieliť bežným spôsobom. Trojuholník s dvoma čiarkami na jednom z vrcholov znamená schopnosť látky zvládnuť bielenie oxidačnými a nechlórovými prostriedkami. A nakoniec prečiarknutý tmavý či biely trojuholník znamenajú zákaz hocijakého bielenia.

Nech už sa rozhodnete prať či chemicky ošetrovať oblečenie doma alebo v čistiarni, myslite na to, že kvalita dnešného bežného oblečenia klesá s každým kontaktom s vodou či teplom. Rozmyslite si teda, či si kúpite evergreenové oblečenie zo second-handov alebo si kúpite to módne tričko z výpredaja, ktoré sa po pár praniach zničí. V každom prípade by ste však nemali tieto piktogramy ignorovať, inak riskujete zničenie svojho obľúbeného odevu.

Bude ťa zaujímať: Prečo spať so zatvorenými dverami? Neuveríš, ale zachráni ti to život

 

6 komentárov
Elena Švachová

Elena Švachová

29.03.2019 23:10

Pri nových kúskoch oblečenia sa vždy pozriem na štítky,ako sa má postupovať pri praní.Vždy ma zaujímala hlavne teplota vody.Vidím,že aj dalšie symboly sú dôležité.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

30.03.2019 05:30

Užitočné rady,dobre vedieť.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

30.03.2019 16:27

ja si tieto symboly pozriem už pri nakupovaní

Vaše meno:

Juliana Šurkovská

Juliana Šurkovská

01.04.2019 21:00

Užitočné informácie, ďakujem.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

15.04.2019 16:12

väčšinou si všímam iba pranie :(

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.04.2019 21:53

Zas som o niečo múdrejšia

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE