Ako sa zbaviť svojich zlozvykov? Nie je to nemožné!

S príchodom nového roka mnohí z nás zvyknú bilancovať ten starý. Čo všetko sme zažili, kam sme sa posunuli, čo sme zmenili, čo naopak zanedbali? Ak máte pocit, že ste toho pre seba minulý rok urobili málo, napravte to a dajte si novoročné predsavzatie. Isteže, pre mnohých je to gýč, rok čo rok sa opakujúci, ktorý vlastne stráca význam, pretože ľudia časom stratia trpezlivosť, alebo pevnú vôľu vo svojom predsavzatí aj pokračovať. Avšak existujú aj výnimky, ktorí sa práve vďaka predsavzatiam môžu tešiť pozitívnym životným zmenám. Ak by ste sa rozhodli zbaviť napríklad niektorých svojich zlozvykov už raz a navždy, máme pre vás pár jednoduchých rád ako na to.

Pozri aj: Recepty na zdravé sušienky: Trikrát inak a hlavne bez výčitiek!

alkohol

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sa zbaviť zlozvykov?

Napovedá o tom už samotný názov. Zlozvyk možno neprodukuje nejaké hrôzostrašné zlo, každopádne však buď na nás, alebo na naše okolie nepôsobí dvakrát pozitívne. Zlozvyky sú neškodné, a potom tie, ktoré po sebe zanechávajú stopy. Pozrite sa na svoje zlozvyky prísnym okom a spíšte si ich na papier. Vedľa nich potom zosumarizujte všetky tie vlastnosti, ktoré vaše zlozvyky vyprodukujú. Či už hnev, alebo zodretú kožu okolo nechtov, či popraskané pery, alebo zadymené šatstvo. Keď už sa takto vyhráte so svojimi zlozvykmi, preštudujte si po sebe to, čo ste napísali. Už viete odpoveď na otázku, prečo sa zbaviť zlozvykov?

fajčenie

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa váš zlozvyk prejaví?

Aby ste sa mohli zlozvyku zbaviť, uvedomte si najprv chvíľu, okamih, kedy sa zvykne prejaviť. Mnohé zlozvyky vychádzajú na povrch najmä v stresových situáciách. Niekto siahne po cigarete, iní si obhrýzajú nechty, alebo sa prepchávajú čokoládou. Keď odstránite zo svojho života to, čo váš zlozvyk obvykle prebudí k činnosti, ľahšie sa vám naň bude zabúdať. Spolu s tým si pokúste do svojho života vniesť viac relaxu. Keď je psychika v pohode, telo nemá potrebu nahrádzať si pohodu niečím iným.

sociálne siete

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa naučiť ovládať?

Chce to veľa sebazaprenia, sebakritiku, trpezlivosť a pevnú vôľu. Nikto však netvrdil, že to bude jednoduché. Skúste pre začiatok nahradiť svoj zlozvyk niečím iným. Fajčiari sa môžu chute na nikotín zbaviť všelijako. Vždy keď dostanete chuť zapáliť si, zabavte svoje ruky aj pery niečím iným. Ťažké budú hlavne prvé dni, možno až týždne. Ak prekonáte ale prvý mesiac, ďalšie už budú omnoho jednoduchšie. Nahraďte zakaždým cigaretu za pohár vody, kúsok mrkvy alebo za jablko. Nie však za niečo nezdravé. Na soletky či čokoládu razom zabudnite. Ak vás trápi okusovanie nechtov, vždy keď to na vás príde, skúste si dať radšej ruky do vreciek. Pomôcť môže aj krásna a drahá manikúra, ktorej vám môže byť ľúto. Prípadne jednoduchá autosugescia – pozrite sa na seba očami vášho okolia. Čo vidíte?

Boj so zlozvykmi nie je boj s veternými mlynmi, preto sa ho určite nemusíte báť. Všetko, čo vám škodí, stačí nahradiť zdravými technikami, pokúsiť sa udržať svoju myseľ radostnú a čoskoro si takto o rok môže hrdo povedať, dokázala som to!

Akých zlozvykov by ste sa rady zbavili?

3 komentárov
Mária

Mária

04.01.2014 08:47

Ja by som sa chcela zbaviť zlozvyku maškrtiť sladké.

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

31.10.2014 16:10

oo zlozvyky najdhšie ich viem držať do 5.januára :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

21.05.2020 07:59

Moje najväčšie zlozvyky sú sladkosti a hranie sa s vlasmi :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE