Katarína Ježovicová: Uvedomila som si, že za svoj život som zodpovedná iba ja sama

Katarína Ježovicová sa v detstve deväť rokov venovala ľahkej atletike a reprezentovala základnú školu vo všetkých súťažiach, ktoré vtedy existovali. Do svojej dospelosti si tak odniesla plnú debničku zlatých medailí. Šarmantná Slovenka vyrástla na dedine, kde boli možnosti obmedzené. Želanie odísť a učiť sa nové jazyky bolo také veľké, že sa vo finále aj uskutočnilo. Nasledovali cesty po svete, vzťahy, ktoré sa nevydarili a život, ktorý sa nevyvíjal tak, ako si to priala. Vtedy do jej života prišla smutná správa, v podobe diagnostikovania vážneho ochorenia. Zrazu už nič nebolo tak ako predtým. Všetko sa zmenilo k lepšiemu, keď začala cvičiť jogu. „Všetko mi bolo jasné po prvej hodine jogy, kde som sa po prvýkrát bez pochýb pozrela do svojho vnútra a bez výčitiek si uvedomila, že som to ja. A že iba ja som zodpovedná za svoj život a za svoju cestu,“ povedala Katarína.

 

 

Čo Vás motivovalo k zmene seba a životného štýlu?

 

Odporúčanie lekára začať cvičiť jogu bolo pre mňa veľký moment, pretože som sa po prvýkrát začala zaujímať o literatúru duchovného učenia a rozvoja – bolo to pred 10 rokmi. Všetko sa mi potvrdilo po prvej hodine jogy, kde som sa po prvýkrát bez pochýb pozrela do svojho vnútra a bez výčitiek si uvedomila, že som to ja. Že ja som zodpovedná za svoj život a za svoju cestu. Meditácia a stíšenie, ktoré prišlo, mi dovolilo pozrieť sa na krásu v mojom vnútri a prežila som úžasný pocit radosti, pohody a pokoja. Na hodinu jogy som sa vrátila. Okamžite som pochopila, že musím niečo zmeniť a začala som meniť svoje myslenie, nastavenie a priority. Veľký odraz nastal až potom, ako som zmenila stravovanie a začala detoxikovať svoje telo. To, čo prišlo následne bolo uvedomenie, že som žila nevedome vo svojom tele a nevyživovala som ho pozitívnym nastavením, ale iba obviňovala a ubíjala sa za všetko, čo som ešte neurobila a čo som mohla už v živote dosiahnuť.

 

Odporúčame prečítať: Physalis alebo machovka peruánska - dekoračná, ale i zdravá

Katarína Ježovicová

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímali ste sa niekedy predtým o jogu a harmóniu tela a duše?

 

O slove joga som predtým nikdy nepočula. Už viem, že keď sa hovorí to, na čo myslíte, tým vibrujete a to si do života priťahujete. U mňa to bola nedostatočná sebeláska a neustály vnútorný boj s vyrovnaním sa, kto som a čo chcem v živote dosiahnuť. Odtiaľ pramenilo aj moje ochorenie – prišlo ma zachrániť smiley. Od mojej prvej hodiny jogy pred 10 rokmi som sa začala výrazne meniť a pracovať na svojom rozvoji. Bola som hladná za poznatkami a skúsenosťami. Na cestách po svete som skúšala rôzne jogové centrá a rôzne štýly jogy. Bola som konečne šťastná, našla som si seba. Bol to trošku aj únik pred realitou samozrejme, ale tu už som neupustila. Vedela som, že toto všetko môže byť iba pomysliteľný obláčik a jedným dňom to môže všetko skončiť a ja sa ocitnem opäť na prahu rozhodovania, kto som a čo chcem od života dostať. Ale ako hovorila vtedajšia literatúra v princípoch duchovného rozvoja – tak kam smerujú tvoje myšlienky, tam prúdi tvoja energia, som sa rozhodla neupustiť zo svojho nastavenia a hľadať ďalej. V joge som sa dopracovala každodenným cvičením až k rozhodnutiu, že chcem sama učiť ľudí kráčať po svojej ceste s láskou k vlastnému telu a viere, že bude všetko v poriadku, ak tomu začneme na sebe pracovať a chcieť to.

 

Odporúčame prečítať: Všestranný beauty pomocník - Aloe vera a jeho 6 spôsobov využitia

Katarína Ježovicová

Zdroj: Shutterstock®

Aké boli začiatky? Bojovali ste sama so sebou – so starými návykmi, postojmi?

 

Bojovala som sama so sebou a hlavne som si to neuvedomovala, že sa niečo také vo mne odohráva. Vnútorný krik, boj a hľadanie pravdy ma ničilo, lebo som konfrontovala staré s novým a bála sa, či to môže byť pravda. Boj bol vtedy, keď som sa rozhodla, že pôjdem za svojim učením ďalej. Navyše ako som rodičom oznámila, že som sa rozhodla odísť do USA študovať jogu, mama mi povedala: „Kačenka, ale myslíš, že joga Ťa uživí“?  A tu to celé začalo – opäť som začala pochybovať, či toto je fakt tá moja cesta, že či to zvládnem a či si na seba dokážem jogou zarobiť. Bolo to ťažké, ale už vtedy som vedela, že chcem robiť iné veci ako ostatní, že práve o tom to celé je, že mám v sebe iné hodnoty a vyššie ciele. Vôbec nepohŕdam prácou druhých a nepovyšujem sa nad tých, ktorí pracujú inak a inde, ale ja som si vybrala iba inú cestu. Každý si môžeme vybrať formu, akou budeme hrať svoju hru zvanú ŽIVOT. Napriek tomu, že ten vnútorný krik bol a prišli aj pochybnosti – hlavne odvtedy, keď ma mama upozornila, aby som zvážila svoje rozhodnutie. Jogou sa zarobiť nedá?  Vtedy som si povedala, že jej dokážem, že DÁ.

 

Odporúčame prečítať: Akú metódu tetovania obočia si vybrať

Activia Live InSync

Zdroj: Shutterstock®

Aké podnety vás „hnali“ dopredu, nezísť z cesty a pokračovať?

 

Naplnenie prišlo vtedy, keď som po prvý raz vystúpila na pódium v Texase (Austin) a odučila svoju prvú hodinu Bikram jogy približne 25 ľudí v angličtine. Vtedy som si povedala, že už z tejto cesty nikdy nezídem. Po USA nasledovalo Rusko ( Moskva), kde som pôsobila v troch medzinárodne uznávaných jogových centrách a kde som sa okrem jogy začala venovať alternatívnej medicíne. Tam som sa začala venovať chrbtici a svoje zameranie v joge začala sústrediť na chrbticu ako dôležitý orgán nášho tela. Vedela, že som hladná po ďalších skúsenostiach, ktoré získam iba praxou, že sa nechcem vrátiť k bežnému zamestnaniu a vrátiť sa do normálneho života. Pre mňa ten normálny bol tam.

 

 

Kto Vás podporoval na ceste za svojim snom?

 

Podporovali a vždy budú moji milovaní rodičia, moji úžasní priatelia a všetci tí, ktorí ma nasledujú a nechávajú sa mnou inšpirovať. Aj keď určité pochybnosti zo strany rodiny boli, vedeli, že mám svoju hlavu a nič ma od svojich rozhodnutí neodhovorí. Keď som sa už ako dieťa rozhodla robiť si úlohy hneď po príchode domov, aby som mala zvyšok dňa už iba pre seba, vedeli, že aj tu už nie je cesty späť. Podporili ma vždy, keď som to potrebovala a viem, že dnes sú na mňa hrdí. Som šťastná, že mama vidí, že ma joga dokáže uživiť, že ma moja práca baví a napĺňa, že som konečne šťastná.

 

Odporúčame prečítať: Buďte krásna vďaka levanduli: recepty pre vašu krásu

Katarína Ježovicová

Zdroj: Shutterstock®

Teraz máte štúdio jogy – aké boli začiatky vášho podnikania?

 

Na Slovensko som sa vrátila pred 5 rokmi, kedy som ešte stále pracovala aj vo Viedni. Joga bola mojim hlavným zameraním a s ním prišla aj myšlienka mať raz svoje štúdio – centrum, kde budem robiť svoj koncept a budovať mu vlastné meno, za ktorým stojí kvalita a dobre odvedená práca. Dnes využívam pri výučbe vlastnú metódu jogy pre ZDRAVÝ CHRBÁT a pomáham ľudom nájsť stratenú rovnováhu. Tým, že som sa začala venovať aj psychosomatickým ochoreniam a pochopila som, že ochorenia chrbtice pramenia z emočného stavu, že liečba musí začať v hlave a potom v tele. Prepojila som si svoje učenie do vlastného konceptu, ktorý v dnešnom uponáhľanom živote pomáha mnohým nájsť stratenú rovnováhu, pomáha zbaviť sa bolestí tela, ktoré sú len odozvou na hektiku, v ktorej žijeme. Nedá sa povedať, že začiatky boli ťažké, alebo či je to momentálne ťažké. Je to také, ako si to sama pripustím a koľko na seba zoberiem. Keďže už nejde len o samotné cvičenie jogy, ale aj terapie a vzdelávanie ľudí, ktorí majú záujem sa odomňa učiť. Vyžaduje si to obrovskú disciplínu. Štúdio dnes navštevuje mnoho známych slovenských tvárí a tiež mnoho ľudí trpiacich ochoreniami chrbtice. Každoročne organizujem pre svojich klientov dovolenky spojené s cvičením jogy a absolútneho relaxu a oddychu pri mori. Najžiadanejšie destinácie sú na jar a na jeseň Srí lanka a v lete Sardínia.

 

Odporúčame prečítať: Vintage dekorácie do domácnosti, ktoré si zamilujete

Katarína Ježovicová

Zdroj: Shutterstock®

Čo vám pomáhalo vydržať a „makať na sebe“ pri podnikaní?

 

Uvedomenie, že ľudia, vidia zmysel v tom, čo robím a chcú to robiť tiež a učiť sa dnes odo mňa. Uvedomenie, že ľudom dokážem pomôcť a že všetko to, čo som prežila na mojej ceste aj to zlé, aj všetky ochorenia a problémy vo vzťahoch, ktorými som si počas môjho života prešla, aj to, ako som vyrástla a dospela, aj kde som žila, ma dnes posunuli vpred a viem pomôcť ostatným, lebo tú skúsenosť sama mám.  Verím, že všetko, čo sa nám v živote udeje, má skrytý význam, zmysel.

 

 

Aké máte ciele dnes?

 

Dnes viem, že som samostatná žena. Som nezávislá a slobodná. Viem, že moja práca je krásna, napĺňa ma a veľmi teší. Mojou prioritou v živote je rodina. Silné zázemie, úprimné vzťahy a  vzájomná láska. Momentálne sa nachádzam v životnej fáze, kedy viem, že som už dospelá a že som pripravená budovať rodinné teplo a zázemie. Mojim cieľom je mať vzťahy v rovnováhe a zostať vždy ženou. Rovnováha medzi prácou a súkromím. Žijeme v hektickom období, ktoré na nás vyvíja spoločnosť, čiže sa snažím byť v čo najmenšom tlaku a keď aj príde, viem, že treba ubrať a vrátiť sa len a len k sebe. Lebo tam to celé začína. V našom srdci.

 

 

Aké sú Vaše denne rituály, ktoré dodávajú energiu?

 

Milujem každé ráno. Rána sú pre mňa najdôležitejším bodom v celom dni. Patrí mu moje nastavenie, meditácia. Milujem raňajky, posadiť sa za stôl a zjesť jedlo pripravené s láskou, vypiť kávu, ktorá tak vonia a na chvíľku sa zamyslieť nad tým, čo ma dnes čaká a ako sa na to pripravím. To, čo som predtým nikdy nerobila a čo mi pripadalo ako nezmysel, bola reč k sebe samej. Načúvanie sebe samému, vnímanie emócií a ich analyzovanie urobím súhrn toho, čo sa dnes stalo, čo sa udialo za posledné dni a čo by som už nechcela, aby sa opakovalo, alebo chcela, aby sa dialo častejšie.

 

Viac  inšpirujúcich príbehov žien, ktoré si plnia svoje sny, nájdete na www.insync.sk

4 komentárov
Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

24.02.2017 15:50

Držím palce :) , nech sa Vám darí...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

24.02.2017 18:33

článok sa mi veľmi páčil, tiež tak trochu cvičím jogu doma a taktiež mi pomáha, Katarína môže byť pre nás vzorom...

Vaše meno:

Kinga Bugárová

Kinga Bugárová

27.02.2017 21:28

skvelý článok, odporucim !!!

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

08.03.2017 12:44

cvičím antigravity jogu.. je super.... nedopustím na nu a teším sa na nu každý deň

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE