5 hlavných korenín podľa zásad ajurvédy

Milé čitateľky, poznáte ajurvédu? Určite ste o nej minimálne čítali, počuli, prešli okolo ajurvédskeho spa centra.

 

AJURVÉDA je jedným z najstarších foriem medicíny a liečenia, je založená na princípe rovnováhy tela, mysle a ducha. Táto rovnováha má za následok zdravie a vitalitu. Ako náhle je jedna z troch elementov porušená, prichádza choroba.  Tú môžete podľa Ajurvédy poraziť správnym jedálnym lístkom a bylinnými preparátmi. 

Odporúčame prečítať: Najlepšie esenciálne oleje pre vaše vlasy

 

Ajurvéda vníma stravu ako prirodzený liek.

 

Rozoznáva 5 chutí: kyslú, štipľavú, horkú , slanú, sladkú. Na tanieri by ste mali mať v správnom pomere všetky chute v rámci každého jedla.

 

My vám prinášame 5 druhov korenín, ktoré by mali mať zastúpenie aj vo vašej domácnosti. Sú výborné pri diéte, veľmi zdravé a efektívne, či už sa stravujete na základe tohto harmonizačného princípu, alebo nie. 

koreniny

Zdroj: Shutterstock®

KURKUMA

 

Kurkuma sa používa v čínskej medicíne tisíce rokov, znižuje zápal a bolesť. Môžete ju primiešať do šťavy, džúsu. Ohrejte mlieko a pridajte kurkumu a med. Tento nápoj výborne pôsobí proti chrípke a posilňuje telo.

 

NEEM

 

Listy NEEM-u sú v ajurvédskej medicíne známe tisícročia. Ako zázrak na pokožku. Rozdrvený pôsobí antimykoticky, protizápalovo a antisepticky. Táto skutočnosť dáva veľkú nádej pacientom s ekzémami, akné, alebo kožnými problémami. Toto korenie je voľné predajné v lekárňach, ale zoženiete ho aj na internete. 

 

Odporúčame prečítať: Levanduľa a jej kozmetické využitie

koreniny

Zdroj: Shutterstock®

ZÁZVOR

 

Korenina, ktorá si našla masívnu obľubu aj na Slovensku. Určite poznáte jeho štipľavú chuť, ktorá doslova vypaľuje bacily z hrdla. Má však aj iné príťažlivé vlastnosti. Jeho hlavnou výhodou je schopnosť prehrievať. Zohrieva krvný obeh a podporuje ho. Blahodárne pôsobí na trávenie, zlepšuje vstrebávanie živín.  Vo forme esenciálneho oleja pomáha pri svalových bolestiach a povzbudzuje psychiku. Je považovaný za účinné afrodiziakum. 

 

 

ČIERNE KORENIE

 

Malý, nenápadný, vždy prítomný pomocník v domácnosti. Má celý rad vlastností o ktorých ste určite ani netušili. Silný antioxidant s antibakteriálnymi vlastnosťami, obsahuje mangán, draslík, vitamíny C a K. Pokiaľ ho pridáte do esenciálneho oleja, pomôže od bolesti , reumy a vyčerpania. 

 

Odporúčame prečítať: Netradičné domáce kúpele II.

koreniny

Zdroj: Shutterstock®

MASLO GHEE

 

Podporuje „tráviaci oheň“ ktorý je dôležitý pre celkové zdravie a wellness. Je hojne využívanou prímesou kozmetických prípravkov, ktoré využívajú jeho výživné vlastnosti. Má olejovú konzistenciu, preto hydratuje pokožku. Ak trpíte nespavosťou z dôvodu stresu, ajurvédski lekári odporúčajú do veľkého pohára teplého bio mlieka pridať lyžicu ghee masla, škoricu a kardamón.

 

 

OTÁZKA NA VÁS: Skúsili ste niekedy ajurvédsku medicínu? Stravujete sa podľa zásad ajurvédy? 

 

Odporúčame prečítať: Tajomstvo zdravia, krásy a mladosti z Indie

byliny

Zdroj: Shutterstock®

4 komentárov
Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

13.12.2014 19:21

Priznávam ešte som túto medicínu nevyskúšala, no zrejme na tom niečo bude, rovnováha tela, mysle a ducha je velmi dôležitá :)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.12.2014 19:40

Super! Ďakujem za skvelý tip!

Vaše meno:

Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

14.12.2014 13:51

akurát čierne korenie aj zázvor aj používam...ostatné vôbec nie

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.05.2016 19:07

v kuxhyni pouzivam kurkumu, zazvor a cierne korenie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE