8 tipov na detské knihy: Umenie skryté v detských príbehoch.

TIPY Z EDÍCIE STONOŽKA, KTORÉ POTEŠIA OČI I SRDCE

Využite čas, kedy sú vaše deti doma a investujte ho do spoločného čítania. Knižný trh sa len tak hemží náučnými, prekrásne ilustrovanými detskými novinkami od zahraničných i slovenských autorov. Určite nebudete ľutovať, keď nimi potešíte svoje police, ale aj srdcia vašich ratolestí. Spomeňte si na vaše detské knižky, ktoré vám dodnes utkveli v pamäti. Kniha je skutočný priateľ a bude vaše dieťa obohacovať ešte dlho po tom, čo ju dočíta.

Prinášame vám pár tipov, ktoré slúžia ako potecha pre oči malých i veľkých, ale zároveň sa v nich snúbi majstrovstvo slova s hlbokým posolstvom. Detská kniha sprevádza, poúča a ostáva s nami tak dlho, ako jej dovolíme. Presvedčte sa.

Odporúčame: Verenica: Nové vydanie veľmi úspešnej historickej romance Jany Pronskej

Rok na dedine, Dračia pošta, Na vrchol kopca

Zdroj: bux.sk

Začneme pekne po poriadku, od najmenších:

MAGDALENA KOZIEL-NOWAK: ​ROK NA DEDINE • od 3 rokov

V poradí už štvrtá knižka zo série Rok, ktorá na dvanástich dvojstranách priblíži rôzne ročné obdobia a činnosti ľudí meniace sa na vidieku podľa počasia. V úvode sa malý čitateľ zoznámi s postavičkami, ktoré ho budú sprevádzať až do konca, kde naňho čaká interaktívna hra. Dozviete sa všetko podstatné ohľadom gazdovského dvora a starostlivosti o zvieratká. Deti si precvičia samostatný opis obrázkov či ucelených príbehov, čo rozvinie nielen ich reč, ale aj predstavivosť. Toto leporelo rozžiari ilustráciami ponuré dni celej rodine.

MARIANNE DUBUCOVÁ: ​NA VRCHOL KOPCA • od 3 rokov

Skvostná súhra jednoduchého ilustračného stvárnenia a posolstva hľadania vnútornej sily vyrovnať sa so stratou. Príbeh, ktorý chcete darovať nielen vlastným deťom, ale aj celej rodine. Chytí vás za srdce a už naň nezabudnete. Okrem pevného priateľstva pani Jazvecovej a kocúrika Lea, ktorý ju pravidelne sprevádza na prechádzkach, sa deti zoznámia aj s čarom a krásami prírody. Asi ešte nikto nezobrazil nezastaviteľný cyklus života jemnejšie a citlivejšie ako Marianne Dubucová. Majstrovské detské dielo, ktoré by nemalo chýbať v žiadnej poličke.

EMMA YARLETTOVÁ: ​DRAČIA POŠTA • od 3 rokov

Knižka deti upúta od prvého okamihu pútavou obálkou, ale aj skrytou interaktívnosťou vo vnútri. Do role malého Alexa, ktorý doma našiel dráčika, sa poľahky, nebadane vcítite aj vy. Na jednotlivých stránkach nachádzate listy, ktoré Alex píše v snahe zistiť, ako sa o dráčika treba vlastne starať. Popusťte uzdu svojej fantázii a podvoľte sa autorkinej hre s predstavivosťou. A ak sa vám náhodou zazdá, že máte doma draka, bez obáv, už máte návod, ako sa oň postarať!

Popoluška, Janko a Marienka

Zdroj: bux.sk

KATARZYNA KOZLOWSKA A MARIANNA SCHOETT: ​MIŠKO A BRUMKO IDÚ DO ŠKÔLKY • od 3 rokov

Takmer každý rodič to pozná. Plač, protesty a prosíkanie, len aby sa dieťa úspešne vyhlo vstávaniu a odchodu do škôlky. Táto utešená knižka pre mladších čitateľov vysvetlí na ilustráciách a rôznych každodenných situáciách ako sa s počiatočnou škôlkarskou nechuťou statočne popasovať. Postavička chlapca Miška a jeho verného plyšového macíka Brumka im ukáže odvahu čeliť strachu z neznámeho a premeniť ho na radosť. Veď každá škôlka v sebe skrýva veľa zábavy a kamarátov. Stačí si len obuť prezuvky a vyraziť za dobrodružstvom!

MATTEO GAULE: ​POPOLUŠKA & JANKO A MARIENKA • od 3 rokov

Klasické nadčasové rozprávky, ktoré sprevádzali celé generácie môžu teraz ozvláštniť detstvo vašim deťúrencom. Preneste sa do čias princezien, princov, kočov, zlých macoch a ježibáb a zažite s vašimi najmenšími boj dobra proti zlu. Tentokrát s krásnou ilustračnou výbavou a detailnými stránkovými výrezmi, vďaka ktorým budete mať pocit, že sú vám postavy a ich odvážne príbehy bližšie, než kedykoľvek predtým. Stihne sa Popoluška vrátiť domov pred polnocou? A podarí sa Jankovi a Marienke nájsť cestu z ježibabinej chatrče späť domov?

Zázraky prírody a Nezvyčajné povolania

Zdroj: bux.sk

Máme tu niečo aj pre „veľkáčov“:

ALLA GUTNICHENKO A JULIA KOLOMOETS: ​NEZVYČAJNÉ POVOLANIA • od 4 rokov

Literárno-umelecké vydanie príťažlivej knižky, ktorá pestrosťou ilustrácií priblíži a upresní rôzne nástroje a pomôcky potrebné napríklad pri pečení pizze, včelárení, výcviku psíka, pozorovaní hviezd alebo v iných zriedkavých povolaniach. Knižkou čitateľa autenticky sprevádza Andrej, ktorého celá rodina má netradičné povolania. Veď posúďte sami – jeho otec je paleontológ, mama úžasná kvetinárka s bohatou fantáziou, starký pracuje ako ochutnávač čaju a stará mama tlmočí posunkovou rečou. Zistite o týchto a ďalších nevšedných povolaniach viac!

ALEJANDRO ALGARRA A GUSTAVO MAZALI: ​ZÁZRAKY PRÍRODY • od 5 rokov

Spoznávanie zázrakov prírody je síce v karanténnom období trochu ťažšie ako za bežných okolností, ale stále nie nemožné. Určite nie s touto milou knižkou. Prostredníctvom výstižného textu a sprievodných ilustrácií sa oboznámite so 44 fascinujúcimi tajomstvami prírody. Ak máte doma malého zvedavca, vedzte, že táto knižka zaiste zodpovie väčšinu jeho otázok o podnebí, Zemi, moriach a oceánoch, rastlinách i zvieratách. Objavte na stránkach prírodné krásy a riaďte sa heslom: keď nemôžete ísť do prírody vy, nechajte prírodu prísť k vám!

MARTIN WIDMARK A EMILIA DZIUBAKOVÁ: DLHÉ PUTOVANIE • od 5 rokov

Meno Emilie Dziubakovej je v ilustrátorskom svete pojmom, a určite zaslúžene. Krásne snové obrazy sa v tomto jedinečnom príbehu snúbia s talentom pútavého rozprávača Martina Widmarka a spoločne tvoria nezabudnuteľné umelecké dielo o dievčatku Lucii a chlapčekovi Adamovi žijúcich na protiľahlých brehoch šírošíreho jazera. Adam trávi všetok čas so psíkom Rufusom, ktorý je už ale dosť starý... V najťažších chvíľach spoznáš pravého priateľa, a preto sa Lucia bez váhania vydáva na strastiplnú cestu za Adamom. Umelecké dielo vás celkom opantá a unesie do ďalekého magického sveta.    

Viac tipov na utešené detské knižky nájdete TU.

Text: Eva Samcová

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE