Ako vznikli Opätky - symbol ženskosti a elegancie

Opätky alebo topánky na vysokom opätku, sú srdcovou záležitosťou nejednej z nás.

 

Už ako malé slečny sme s úžasom a otvorenými ústami sledovali naše mamy ako si ich obúvajú. Ticho sme im závideli a nevedeli sme sa dočkať chvíle, kedy si ich budeme môcť potajme vyskúšať i my a zahrať sa na modelky.

 

 

 

Topánky a sandále na vysokom opätku sú u žien mimoriadne obľúbené a ženám skrášľujú nohy už nejaký ten čas. Majú za sebou bohatú históriu, ktorú si v dnešnej rubrike o Kráse prejdeme. 

 

 

Odporúčame prečítať: Aj ráno môže byť príjemné - raňajky do postele

topanky

Zdroj: Shutterstock®

Topánky na vysokom podpätku sa nosili najmä pre predĺženie celej postavy. Trend vysokých opätkov sa do Európy dostal v 16. storočí z Blízkeho východu. Tam sa nosili opätky najmä ako súčasť jazdeckého úboru.  

 

Je zaujímavé, že opätky ako prví zviditeľnili vysokopostavení muži, až potom ich začali nosiť aj ženy. Tie oceňovali najmä schopnosť topánok opticky zmenšiť nohu. Topánky na podpätku však mali aj ďalšiu výhodu, a to tú, že vedeli nadvihnúť postavu a oblečenie nad všetky nečistoty a splašky, ktoré sa v tom období nachádzali na ulici. Opätky v sedemnástom a osemnástom storočí opäť symbolizovali vysoké postavenie mužov a žien. 

 

 

Odporúčame prečítať: Spoločenská etiketa - ako si neurobiť hanbu?

topanky na podpatku

Zdroj: Shutterstock®

S príchodom revolúcie sa v Európe a severnej Amerike uplatnil trend strednej triedy. Muži od opätkov upúšťajú, ženy ich naopak nosia čoraz vyššie a pretiahnutejšie. Koniec francúzskej revolúcie prináša aj koniec opätkov. Tie nahradili ploché topánky, ktoré nosili s obľubou všetky dámy. 

 

Polovica 19. storočia spolu s vybudovaním rôznych promenád, bulvárov či kaviarní vracia opätky opäť na scénu, a to najmä v módnych veľkomestách ako Paríž alebo New York. Po ukončení druhej svetovej vojny boli v móde ihličkové podpätky, ktoré zvýrazňovali ženskosť. 

 

 

Odporúčame prečítať: Podprsenka: neviditeľný spoločník každej ženy

topanky

Zdroj: Shutterstock®

Od tých čias sa opätková móda ešte niekoľkokrát pomenila a v sedemdesiatych rokoch minulého storočia si opätky opäť obuli i muži. Išlo o súčasť vtedajších módnych outfitov a rôznych štýlov.

 

Opätky sa na scéne držia až dodnes a my si, našťastie, už môžeme vybrať spomedzi extrémne vysokých, stredne vysokých či nízkych opätkov, podľa svojej chuti a štýlu. 

 

 

Odporúčame prečítať: Sviatok Sv.Valentína: Ako vlastne vznikol?

 

 

OTÁZKA PRE VÁS:

 

Nosíte topánky na vysokom podpätku?

 

Preferujete extrémne vysoké topánky na platformách, stredne

vysoké topánky či topánky na nízkom podpätku?

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

6 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

12.03.2015 07:56

skvelý článok rada nosím topánky na stredne vysokom podpätku mám aj lodičky a sandále na 10 cm podpätku no to len na výnimočnú príležitosť prejsť a sedieť škoda že momentálne všetky pekné topánky robia na strašne vysokom podpätku

Vaše meno:

Simona Žigová

Simona Žigová

12.03.2015 10:17

Dobrý deň,

ďakujem. Som rada, že sa Vám článok páči. :-)

Marcela Šagátová

Marcela Šagátová

12.03.2015 12:19

Veľká pochvala za zaujímavý článok, doteraz som o histórii opätkov nič nevedela. Opätky s obľubou nosím, ale radšej na strednej výške a najradšej aj s platformou pre lepšie chodenie a pohodlnosť. Pri extra vysokých som skôr nervózna aby moja chôdza vyzerala prirodzene a aby som sa niekde nenatiahla :)

Vaše meno:

Simona Žigová

Simona Žigová

12.03.2015 18:35

Ďakujem :-)

Andrea Vidová

Andrea Vidová

12.03.2015 13:17

no preferujem skôr na nízkom podpätku,som dosť vysoká, ale páčia sa mi na vysokých ale ja max. do 5cm.Inak vysoké tvarujú pekne nohy a pôsobia žensky viac ako baleriny

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

13.03.2015 10:20

Na bežné nosenie uprednostňujem balerínky alebo tenisky. Ale keď sa naskytne príležitosť na vysoké opätky- prečo nie? :)

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

05.07.2015 21:50

super niečo nové som sa dozvedela :) a opätky milujem najviac to všetkých topánok

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

16.05.2016 15:27

vacsinou nosim sportovu obuv, pretoze do prace chodim pesi a v praci mam zdravotnu obuv, inak mam rada aj lodicky 10cm a platformy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE