Jubilejný 20. ročník dobročinného Plesu v opere otvoria operné árie

Dobročinný Ples v opere odštartuje nadchádzajúcu plesovú sezónu jubilejný dvadsiaty raz. Tristo párov vzácnych hostí z oblasti kultúry, športu, medicíny, podnikania a spoločenského života čaká opäť unikátny program. Úvodný ceremoniál bude tentokrát prepojený s operou, ktorá je neodmysliteľne spätá s dobročinným Plesom v opere ako aj s historickými priestormi Opery Slovenského národného divadla, v ktorých sa toto významné spoločenské podujatie koná od jeho začiatku.

Druhú januárovú sobotu otvorí svoje brány jubilejný dvadsiaty ročník dobročinného Plesu v opere. Hostiteľ podujatia, spoločnosť Orange Slovensko, privíta v priestoroch historickej budovy Opery Slovenského národného divadla významných hostí, ktorí aj tento rok svojou účasťou podporia inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením. „Veľmi si vážime, že dobročinný Ples v opere si drží svoju spoločenskú úroveň a teší sa priazni ctených hostí už 20 rokov. Práve vďaka tomu môžeme výrazne prispieť k pozitívnym zmenám v rôznych oblastiach, ktoré sú dlhodobo podhodnotené. Verím, že aj jubilejný 20. ročník dokáže, že dobročinnosť je esenciálnou súčasťou tohto výnimočného spoločenského podujatia a bude jasným odkazom do ďalšej dekády,“ hovorí Pavol Lančarič, predseda Dozornej rady spoločnosti Orange Slovensko, zástupca hostiteľa dobročinného Plesu v opere a člen Čestného plesového výboru.

Úvodný ceremoniál v duchu opery

Priestor historickej budovy Opery prepožičiava Slovenské národné divadlo dobročinnému Plesu v opere od jeho prvého ročníka. Práve opera sa stala aj základom úvodného ceremoniálu, ktorý má aj v tomto roku pod taktovkou uznávaná česká režisérka a choreografka Jana Burkiewicz, známa produkciou, ktorá kombinuje divadelnú tvorbu s moderným vizuálnym umením, dizajnom, „novým cirkusom“ či módou. Jej inšpiráciou pri koncipovaní úvodného ceremoniálu bola láska. „Láska ako ústredný leitmotív azda každého operného diela. Láska, ktorá v sebe nesie esenciu spolupatričnosti, empatie, dôvery a nezištnosti – a to je aj esencia dobročinného Plesu v opere,“ vysvetľuje myšlienku úvodného ceremoniálu Burkiewicz. 

Úvodný ceremoniál bude postavený na kombinácii popredných operných hlasov – sopránu Hrachuhi Bassenz, pôvodom z Arménska, a slovenského tenoru Pavla Bršlíka. Títo operní sólisti aktuálne patria medzi špičku medzinárodnej opernej scény a ich spoločné vystúpenie je zárukou neopakovateľného umeleckého zážitku. Hrachuhi Bassenz je medzinárodne etablovaná operná sopranistka, ktorá aktuálne hosťuje ako sólistka Kráľovskej opery v Londýne Covent Garden. V poslednej dobe sa tiež predstavila v Kráľovskej opere v Osle i vo Viedenskej štátnej opere. Hrachuchi Bassenz je súčasne aj novoangažovanou sólistkou legendárnej drážďanskej Semperoper. Tam prednedávnom premiérovala novú inscenáciu Smetanovej Predanej nevesty práve s Pavlom Bršlíkom, ktorý v súčasnosti patrí k najvýraznejším predstaviteľom mladšej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne a pravidelne hosťuje v najznámejších svetových operách. Úvodný ceremoniál prevedie hostí prierezom vývoja opery, a to od folklórnej piesne zastúpenej v prvej slovenskej opere cez obdobie baroka, romantizmu až k opere 20. storočia. Sprevádzať ich bude operný orchester, zbor a tanečné vystúpenie členov baletu Slovenského národného divadla. V historickej budove Opery zaznejú árie z pera Eugena Suchoňa, Georga Friedricha Händela, Giacoma Pucciniho, Carla Orffa a Antonína Dvořáka.

„Som veľmi rada, že sa môžem zúčastniť najprestížnejšieho podujatia v Bratislave, dobročinného Plesu v opere, ktorý sa uskutoční v historickej budove SND. Netrpezlivo čakám na plesový večer a teším sa na stretnutie so slovenským publikom, kde budem spievať rolu jednej z mojich obľúbených rozprávkových postáv pieseň morskej panny,“ hovorí Hrachuhi Bassenz, ktorá oceňuje aj dobročinný rozmer tohto podujatia. „Je veľmi pekné, že táto udalosť pomáha práve deťom,“ dodáva.

Odporúčame: Ako naštartovať svoj deň? Pomôže ti týchto 9 ranných rituálov

Ples v opere

Zdroj: Ples v opere

Tím popredných umelcov

Hudobnej dramaturgie jubilejného otváracieho ceremoniálu sa prvýkrát zhostil významný slovenský hudobný skladateľ Slavo Solovic. Na svojom konte má v spolupráci s Viliamom Klimáčkom niekoľko opier, pôsobí tiež ako aranžér a producent, spolupracoval s významnými hudobnými festivalmi Viva Musica! či Konvergencie. V roku 2018 získal slovenskú národnú filmovú cenu „Slnko v sieti“ za hudbu k filmu Čiara. „Pre interpretáciu operného umenia je kľúčový prenos emočného obsahu medzi tvorcom a divákom. Aj najlepšia ária môže nezaujať či byť nudná, ak je nezaujímavo alebo nudne zaspievaná. Pri spevákoch, akými sú Pavol Bršlík a Hrachuhi Bassenz, to nehrozí. Obaja dokážu nielen naplniť skladateľov emočný zámer, ale ho aj povzniesť osobným prínosom na tú najvyššiu možnú interpretačnú úroveň a spraviť ho tak pre diváka jedinečným,” vysvetľuje výber operných interpretov pre úvodný ceremoniál jubilejného Plesu v opere Solovic.

Tím úvodného ceremoniálu dopĺňajú aj ďalší renomovaní umelci – na scénickom prevedení sa podieľa oceňovaný scénograf Slovenského národného divadla Juraj Kuchárek a kostýmy budú dielom uznávaného slovenského módneho návrhára Borisa Hanečku.

Večer s dvoma orchestrami

V rámci programu jubilejného 20. ročníka dobročinného Plesu v opere sa predstavia interpreti z oboch brehov Moravy, ktorí sa postarajú o skvelú zábavu a hudobnú pestrosť počas celého večera. Hudobných hostí budú počas tohto výnimočného večera sprevádzať až dva špičkové hudobné orchestre, a to Orchester Gustáva Broma a renomovaný B-Side Band. Prítomnosť dvoch orchestrových zoskupení je výnimočným prvkom, ktorý vyzdvihuje vysokú spoločenskú úroveň jubilejného Plesu v opere a noblesu samotného programu. „Veríme, že striedanie práve týchto dvoch výrazných hudobných telies počas celého večera bude zárukou elegantnej zábavy a našim vzácnym hosťom prinesie jedinečný hudobný zážitok spätý s oslavou dvadsiateho výročia dobročinného Plesu v opere,“ približuje Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere.

B-Side Band bude počas večera sprevádzať vynikajúcich umelcov z českej republiky – Vojtěcha Dyka, Terezu Černochovú a Matěja Rupperta. Súčasná česká hviezda, multitalentovaný umelec Vojtěch Dyk, zažije na Plese v opere svoju premiéru a s orchestrom poteší hostí nielen autorskými tanečnými skladbami, ale aj funky swingovými aranžmánmi svetových hitov.

Hrachuhi Bassenz

Zdroj: Ples v opere

Legendy slovenskej hudby

Hostia dobročinného Plesu v opere sa môžu tešiť aj na vystúpenie jednej z najväčších osobností slovenskej aj českej hudobnej scény – Richarda Müllera, nositeľa osemnástich cien v hudobnej ankete Aurel a štyroch cien v ankete Grand Prix rádio. Richard Müller sa tiež dvanásťkrát umiestnil medzi najlepšími spevákmi v ankete Slávik a získal ocenenie Krištáľové krídlo. Jeho výnimočný talent, nezabudnuteľný hlas a osobná charizma prispeli k predaju viac ako milióna nosičov. Jeho vystúpenie bude bezpochyby aj tentokrát zárukou skvelého hudobného zážitku. „Už len skutočnosť, že ide o jubilejný 20. ročník Plesu ma veľmi teší a oveľa väčšiu radosť mám z toho, aký je dobročinný účel, ktorý bude z tohto podujatia podporený. Som hrdý, že na takejto akcii môžeme vystúpiť,“ vyjadril sa k svojmu účinkovaniu na plese samotný Richard Müller.

Významný moment prepojenia dvoch jubileí nastane vystúpením skupiny Hex, ktorá oslavuje okrúhlych tridsať rokov od svojho založenia. Od svojho vzniku v roku 1989 prináša na slovenskú hudobnú scénu vzácne spojenie energie, profesionality a blízkosti so svojím publikom. Inak tomu nebude ani v prípade hostí večera, z ktorých viacerí už mali možnosť silu vystúpenia Hexu na plese zažiť. „Pred pár rokmi sme na dobročinnom Plese v opere hrali a bol to skvelý večer. V krásnom prostredí Slovenského národného divadla nehrávame každý deň a o to viac si vážime pozvanie. Z týchto priestorov dýcha história a my sme radi, že budeme môcť aj v roku 2020 zabaviť hostí našimi pesničkami,“ hovorí Yxo Dohňanský zo skupiny HEX.

V Restaurante Opera sa o zábavu prvýkrát v histórii Plesu v opere postará zoskupenie Cimbal Brothers – jedinečná kombinácia cimbalu, huslí a svetových hitov. Hostí tak premiérovo potešia podaním známych zahraničných aj slovenských hitov v unikátnom prevedení. Spolu s Cimbal Brothers sa predstaví aj vynikajúca Svetlana Rymarenko, ktorá patrí k obľúbeným hudobným stáliciam dobročinného Plesu v opere.

Pavol Bršlík

Zdroj: Ples v opere

Hrachuhi Bassenz

Patrí k mladej generácii internacionálne etablovaných spevákov, od minulej sezóny je hosťujúcou sólistkou Kráľovskej opery v Londýne Covent Garden, ktorá je na úrovni MET v New Yorku alebo parížskej Opera Bastille. V poslednej dobe sa tiež s veľkým úspechom predstavila na najprestížnejšom japonskom pódiu Bunka Kaikan v role Desdemony pod režisérskou taktovkou Sira Antonia Pappana. Účinkovala tiež v Kráľovskej opere v Oslo i vo Viedenskej štátnej opere. Okrem toho je Bassenz novoangažovaná sólistka legendárnej drážďanskej Semperoper, kde sa na prelome roka predstaví v hlavnej úlohe v opere Madame Butterfly. Hosťom Semperoper sa predstavila aj s Pavlom Bršlíkom v novej inscenácii Smetanovej Predanej nevesty.

Pavol Bršlík

Pavol Bršlík je poprednou osobnosťou slovenského vokálneho umenia a v súčasnosti patrí k najvýraznejším predstaviteľom mladšej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne. Po štúdiu spevu sa presadil na medzinárodnej opernej scéne a v roku 2005 ho prestížny nemecký hudobný magazín Opernwelt vyhlásil za víťaza v kategórii Operný objav roka. Je pravidelným hosťom významných európskych operných scén, ako sú Viedenská štátna opera, Bavorská štátna opera v Mníchove, Semperoper v Drážďanoch, Opernhaus v Zürichu, Metropolitná opera v New Yorku, Covent Garden v Londýne a mnohých ďalších. Patrí k vyhľadávaným koncertným umelcom s pravidelným účinkovaním v popredných koncertných sálach a na významných festivaloch. Umelecky spolupracoval s množstvom orchestrov, ako sú napríklad London Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra, Dresdner Philharmonie, Orchestre National de France, a to pod taktovkou dirigentských osobností ako Daniel Barenboim, Kurt Masur, Sir Colin Davis, Riccardo Muti, Enoch zu Guttenberg, Gustavo Dudamel a ďalší. V roku 2017 účinkoval na otváracom koncerte Elbphilharmonie v Hamburgu s dirigentom Thomasom Hengelbrockom a v minulom roku 2018 debutoval ako Leicester v opere Maria Stuarda v Zürichu. Nedávno sa predstavil aj ako Alfredo v Traviate vo Viedenskej štátnej opere a v Nemeckej opere v Berlíne. Hostia v Covent Garden tiež ocenili jeho tenor v role Ottavia v opere Don Giovanni v londýnskej Covent Garden.

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

10.12.2019 05:43

Jubilejný a určite veľkolepý!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

10.12.2019 20:10

...a najviac sa mi páči, že je hlavne dobročinný...

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

11.12.2019 16:25

určitě to bude moc pěkné, ráda bych to viděla

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE