Panelákový balkón: Ako z neho spraviť najobľúbenejšie miesto v byte?

S prichádzajúcim teplým počasím a dlhšími dňami všetci túžime po obrovskej terase, kde by sme si mohli pri západe slnka a príjemnej hudbe vychutnať pohár opojného vínka. Avšak nie každý takúto možnosť má. Tí, ktorí žijú v paneláku majú akurát tak malý balkónik, ktorý používajú na odkladanie nepotrebných vecí, presádzanie izbových rastlín a sušenie čerstvo vypranej bielizne. Naše balkóny majú skôr praktickú ako estetickú funkciu. Vedeli ste však, že i ten váš odkladací a zaprataný balkón malých rozmerov môžete premeniť na pýchu vášho príbytku? 

Čo s ním?

Aj napriek tomu, že je váš balkón skutočne malý, môže nadobudnúť zaujímavý dizajn a poslúžiť vám nielen ako sklad. Ako váš balkón využiť?

  • Balkónová záhrada – prineste si kúsok prírody a zelene do vášho mestského príbytku. Vytvorte si vlastnú bylinkovú záhradku, potešte svoje oči a zmysly farebnými a voňavými kvetmi. Ozdobte váš balkón úspornou vertikálnou záhradou, majte po ruke svoju vlastnú, dopestovanú zeleninu. Takáto balkónová záhrada slúži aj ako filter pre znečistený vzduch, ktorý vstupuje do bytu, a tiež podporuje cirkuláciu čerstvého vzduchu.
  • Priestor pre relaxáciu – balkón je ideálnym miestom pre čítanie vašej obľúbenej knihy, vypnutie po dlhom dni, pitie raňajšej kávy. Nechce sa vám ísť von? Sadnite si na balkón a relaxujte. 
  • Ďalšia miestnosť, ak váš balkón nie je úplne najmenší, môžete ho pretvoriť na ďalšiu menšiu miestnosť, kde i v zime môžete tráviť čas.

Pozri aj: Svetlofialová v interiéri: Hravá farba, ktorá rozjasní domácnosť

Balkón

Zdroj: shutterstock

Oáza pokoja

Počas horúcich letných dní a príjemných nocí s oblohou posypanou hviezdami je balkón akýchkoľvek rozmerov tým najväčším potešením. Využite jeho potenciál a spravte si z neho dokonalý priestor, ktorý nielen vy, ale i vaša návšteva bude zbožňovať. Začnite od úplných základov. Vymerajte váš balkón a zaobstarajte si vkusný koberec alebo dlaždice, ktorými oživíte nudnú podlahu. Kúpte si praktické poličky, na ktoré umiestnite kvety. Balkón doplňte o sedenie pre dvoch, pohodlné kreslo či moderné taburetky, ktoré zároveň poslúžia i ako odkladací stolík. 

Kto by nemal rád jednoduché DIY projekty, ktoré prinesú do priestorov funkciu a štýl? Vyrobte si lampáše z veľkých zaváracích pohárov alebo plechoviek. Nezabudnite na osvetlenie, ktoré dodá vášmu balkónu tú pravú atmosféru. Svetelné reťaze, solárne dekorácie či klasické sviečky sú skvelým a zároveň moderným riešením. Pohrajte sa s farbami, tvarmi, materiálmi a detailmi ako sú vankúše, deky na chladnejšie večery, vázy a prispôsobte si balkón presne podľa vašich predstáv.

Aj vám už hlavou behá niekoľko nápadov, ako skrášliť váš balkón? Prezrite si našu galériu nižšie a nechajte sa inšpirovať.

Neprehliadni: Mini záhradka v skle: Ako si ju pripraviť a aké kvety do nej použiť?

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.04.2021 06:38

Krásne inšpirácie!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

11.04.2021 09:25

mám to šťastie, že mám záhradu

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

12.04.2021 09:19

Krásne

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

13.04.2021 22:04

Aj my máme na balkóne koberec,posedenie,kvety...Dali sme si ho zaskliť a tým nám vznikla taká menšia "zimná záhrada" :-) Ale našťastie máme aj chalupu so záhradou a tú využívame najmä v lete.Už si bez nej neviem predstaviť život :-D

Vaše meno:

Martina Gajdošíková

Martina Gajdošíková

14.04.2021 00:12

Tieto vaše inšpirácie vyzerajú tak krásne, snáď prvý sa mi páči najviac. Musíme si však ešte počkať s mužom, kým deti odrastú a bazénika s vodou nahradia práve dva poháre na víno so sviečkou v lucerne.

Vaše meno:

Jozef Klement

Jozef Klement

11.06.2021 17:03

Brutálne! my sme si doma prerobili tiež balkon, ale s takýmto pekným tehlovým obkladom tou 18 a je to 100 a 1, určite su aj v tomto článku pekné veci na inšpiráciu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE