Pozitívne účinky chôdze naboso

 

Tieto horúce letné dni dajú zabrať aj našim nohám, ktoré musia dennodenne zvládať rozpálené chodníky a dlažby v mestách.

 

Ak sa k tomu pridajú lodičky na vysokom podpätku či uzavreté topánky, môže sa stať, že po celom dni budú vaše nohy opuchnuté a ubolené. Skúste preto spraviť malý relax pre vaše nohy a prejsť sa po vlhkej tráve. 

 

Naboso len na pláži?

 

Piesočnaté pláže na dovolenkách si mnohí užívajú chodením naboso. Tento zdravý a príjemný zvyk však ihneď zavrhnú po príchode domov, kde ich bohužiaľ piesočná pláž nečaká. Zabúdajú však na trávu alebo kamenisté pobrežia jazier, ktoré budú mať pre bosé nohy rovnaký účinok.

 

 

Odporúčame prečítať: Cvičenie v prírode je najprirodzenejšie

Chôdza naboso

Zdroj: Shutterstock®

Nenosiť topánky nonstop

 

Naše nohy obúvame príliš často do úzkych, vysokých topánok, ktoré nám dlhšou chôdzou môžu spôsobovať bolesť a robiť nepríjemné otlaky. Snažte sa obmedziť najmä v lete nepohodlné sandále a noste topánky len vtedy, keď si to situácia žiada.

 

V amerických krajinách je zvykom nosiť topánky aj po príchode domov. Tento trend je však zo zdravotného hľadiska veľmi zlý a našim nohám by sme mali dopriať voľnosť aspoň niekoľko hodín denne.

 

 

Odporúčame prečítať: Fitness v tehotenstve? A prečo nie?

Chôdza naboso

Zdroj: Shutterstock®

Chodenie po tráve aspoň 5 minút denne

 

Ak bývate na dome, každé ráno sa choďte na pár minút poprechádzať po tráve. Ak tú možnosť nemáte, vyberte sa do parku alebo na kamenistú pláž a kráčajte naboso. Chôdzou na nerovnom povrchu sa stimulujú svaly, ktoré počas nosenia topánok nezapájame.

 

Takáto chôdza vám pomôže zbaviť sa stresu, zvýši imunitu, v lete ochladí organizmus a v neposlednom rade vám pomôže zbaviť sa plochých nôh. Pozor si však dávajte na miesta, kde sa vyberiete. Ostrý kameň alebo sklo či iné predmety by vám mohli spôsobiť bolestivé rany. Takže dobre pozerajte, kam stúpate!
 

 

Odporúčame prečítať: Fitness pre začiatočníčky - rady a tipy

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

3 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

15.08.2015 07:53

po tráve chodím rada vyzutá, je to príjemné a aj zdravé :-)

Vaše meno:

Ivana Trochanová

Ivana Trochanová

05.10.2015 06:28

ja som stale hovorila,ze je to zdrave! a nikto mi neveril :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 14:36

Okrem pláže sa rada prejdem naboso aj po záhrade a prečo nie, veď je to príjemné :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE