Ružové víno: Ako si správne vybrať?

Objavte s nami zopár užitočných tipov, ktoré poznajú len ľudia, ktorí vypijú viac vína ako vody. Aj vy milujete tento výnimočný nápoj? Ružové víno je pre niekoho príliš ženské, no v letnom období je vynikajúcim "parťákom" pre večerné posedenia alebo grilovačku s priateľmi.

 

Ako má ale vyzerať kvalitné ružové víno? Aká je jeho primeraná cena? Musí pochádzať zo špeciálnych vinárskych oblastí?

 

Svetoví someliéri zostavili rebríček tipov, vďaka ktorým už nebudete stáť hodinu pred regálom. Staňte sa spolu s nami odborníkmi na výber správneho ružového vína.

 

Bez chémie to nejde

Vinársky priemysel najmä v Spojených štátoch nie je tak silne regulovaný, ako je potravinársky priemysel. Výsledkom je, že niektorí výrobcovia posielajú na trh vína s farbivami a inými chemikáliami.

 

Someliéri to porovnávajú s nákupom balenia čipsov. Keď otočíte balenie zo zadnej strany, prečítate si o všetkých zaujímavých zložkách, ktoré v čipsoch nájdete. Bohužiaľ však pri víne nemáme veľa možností, ako si preveriť presné zloženie. Je to šokujúce, no určite sa netreba obávať nežiaducich účinkov. Najistejší si však budete, pokiaľ kúpite víno od malého producenta, ktorý vám zároveň ukáže aj výrobňu alebo bližšie popíše celý proces.

víno

Zdroj: Shutterstock®

Drahé neznamená automaticky kvalitné

Pri výbere z menu v reštaurácii alebo pri nákupe vína v obchode sa nerozhodujte podľa ceny daného vína. Samotná výroba totiž nestojí tak veľa. Cena vína sa odvodzuje od hodnoty balenia, spracovania etikety a rovnako aj druhu skladovania. Niektoré vinárstva uchovávajú vína v dubových sudoch, ktoré bývajú zväčša veľmi drahé. Samotné rosé napríklad nemusí starnúť ani jeden rok narozdiel od iných druhov vín.

 

Malý tip: Odborníci tvrdia, že cenový strop pri výbere ružového vína by mal byť na hranici 20 eur.

výber vína

Zdroj: Shutterstock®

Kombinácia s pizzou

Aj vy obľubujete lenivé večery, kedy prídete unavení z práce, nechce sa vám variť, tak si radšej objednáte pizzu? Pribaľte si k objednávke aj fľašu ružového vína. Paradajkový základ, ktorý sa dáva na pizzu, nesie v sebe kyslú chuť, ktorá sa po dúšku ružového vína vyrovná a vy pocítite lahodnú sladkosť.

víno a pizza

Zdroj: Shutterstock®

Rosé chutí pri akejkoľvek teplote

Úprimne, nám najviac chutí ružové víno úplne vychladené, no v tomto prípade neexistuje žiadne pravidlo pre jeho podávanie. Ružové víno je totiž o potešení a radosti zo života. Či už si ho vychutnáte v lete s kockami ľadu alebo v zime, teplejšie, zabalení pri krbe. Pite ho v akejkoľvek podobe, no každopádne s rozumom. :)

ako vybrať víno

Zdroj: Shutterstock®

7 komentárov
Mária Frnová

Mária Frnová

29.06.2017 07:48

víno zbožňujem, ružové a biele úplne najviac :-)

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

29.06.2017 08:07

Najradšej si dám kvalitné suché víno...

Vaše meno:

Zdena Paňková

Zdena Paňková

29.06.2017 09:34

Keď vínko, tak dobré suché a najradšej biele, prípadne ružové.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

29.06.2017 15:08

Mám rada biele suché alebo prosseco

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

29.06.2017 19:23

ja víno moc nemusím, ale ružové si občas doprajem

Vaše meno:

Lucia Babjáková

Lucia Babjáková

29.06.2017 20:16

Najradšej mám červené víno

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.05.2020 15:21

Ružové vínko mám najradšej, taká zlatá stredná cesta :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE