Alergikom začína nepríjemné obdobie

Ak ste sa po jarnej prechádzke v prírode vrátili s upchatým nosom, neustálym kýchaním či pálením v očiach, pravdepodobne patríte k veľkej skupine ľudí, ktorá trpí peľovými alergiami.

 

Tie sprevádzajú práve tieto príznaky, ktoré spôsobuje peľ z kvitnúcich stromov a rastlín. Obdobie najväčších peľových alergií práve začalo a potrvá ešte niekoľko mesiacov.

 

Genetiku neovplyvníte

 

Medzi najväčšie príčiny vzniku peľovej alergie u človeka patrí dedičnosť. Ak máte v rodine viacerých členov, ktorí trpia týmto ochorením, máte väčšiu pravdepodobnosť, že sa alergia prejaví aj na vás. Nie je však ojedinelým prípadom, kedy sa alergie prejavia až v dospelosti medzi 20 až 30 rokom života. 

 

 

Odporúčame prečítať: Sezóna alergií je tu

Peľová alergia

Zdroj: Shutterstock®

Neodkladajte vyšetrenie u lekára

 

Ak trpíte typickými príznakmi peľovej alergie a doteraz ste sa návšteve lekára vyhýbali, čím skôr to zmeňte. Nasadením správnych liekov vám ustúpia nepríjemné príznaky a vy tak budete môcť ďalej fungovať v bežnom živote.

 

Po vyšetrení budete vedieť, ktoré stromy a rastliny vám spôsobujú nepríjemnú alergiu, a tak sa môžete cielene vyhýbať týmto lokalitám. Nie vždy to však môže pomôcť, pretože peľové zrnká vedia byť pomocou vetra prenesené aj do vzdialenosti niekoľkých kilometrov. 

 

 

Odporúčame prečítať: Ako úspešne bojovať proti jarnej únave?

Peľová alergia

Zdroj: Shutterstock®

Najrozšírenejšie alergie

 

Najčastejšie trápi alergikov peľ z brezy, liesky, buku, dubu a rôznych druhov tráv a bylín. Takmer počas celého roka, okrem mesiacov od novembra do februára sa vo vzduchu vyskytujú rôzne druhy peľových alergénov, ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy.

 

Boj s peľovými alergiami nie je jednoduchý. Lekár vám môže navrhnúť alergénovú imunoterapiu, kedy aplikuje alergén od najnižšej koncentrácie až po najvyššiu, čím si organizmus na neho zvykne. Medzi účinné domáce rady patria aj zdravý životný štýl či konzumácia kvalitného medu

 

 

Odporúčame prečítať: Čo ste o domácom kvásku nevedeli

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

4 komentárov
Martina Begalova

Martina Begalova

27.03.2015 11:29

tak to možem potvrdiť, len čo ráno otovrím okno a potom kým prejdem na zastávku tak vysmrkám aj 2 vreckovky...

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

28.03.2015 20:31

pyl z břízy, to je můj problém

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

29.03.2015 10:12

našťastie ma alergia netrápi :-)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.04.2015 06:02

Nemala som problém no posledné tri roky ma začala alergia tiež trápiť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE