Poznáš tieto zdraviu prospešné bylinky? Ich liečivá sila ťa prekvapí!

Jar už stále odvážnejšie klope na dvere, nastáva tak pomaly, ale isto aj čas zberu byliniek. Ak patríte k tým, ktorí radšej namiesto liekov sa pri prvých náznakoch choroby pokúsia siahnuť na dary od matky prírody, liečivú silu byliniek už istotne máte odskúšanú. Ak aj náhodou nie, rady vám ju teraz predstavíme.

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak má v podstate podobné účinky ako strúčiky klasického cesnaku, avšak je ešte silnejší. Ide vlastne o akési prírodné antibiotikum, ktoré pomáha posilniť imunitu a zbaviť telo škodlivín. Medvedí cesnak pomáha tiež liečiť chronické kožné choroby, ako aj uľaviť pri zahlienených pľúcach a dýchavičnosti. Túto bylinku môžete veselo používať aj v kuchyni pri príprave rôznych dobrôt.

Pozri aj: Višne – podobajú sa na čerešne a predsa sú iné! Prečo si ich dopriať?

žihľava

Zdroj: Shutterstock®

Žihľava

Žihľava má silne detoxikačné účinky. Zároveň podporuje časté močenie, vďaka čomu sa z tela odplavujú nežiadúce toxíny. Čaj zo žihľavy taktiež prečisťuje krv. Silnejší odvar je vhodný na použitie zvonka. Napríklad ním môžete preplachovať vypadávajúce vlasy. 

Angelika lesná

Teší sa povesti, že predlžuje mladosť. Pripravte si odvar z 50 g koreňa, listov alebo mladých stoniek na jeden liter vriacej vody. Možno zistíte, že tento nápoj vraj dokáže doslova zázraky. Podávať by sa mal hrnček po každom jedle. Angelika podporuje trávenie aj vykašliavanie, taktiež upokojuje nervovú sústavu. 

Odporúčame: KVÍZ: Epilácia, holenie a iné metódy odstraňovania chĺpkov – čo o tom vieš?

šalvia

Zdroj: Shutterstock®

Šalvia

Šalvia uľahčuje trávenie mastných jedál, vo forme kloktadla pomáha napríklad aj pri bolestiach hrdla. Pri pravidelnom užívaní pomôže tiež odstrániť nepríjemné stavy úzkosti a spoločne s vami zabojuje aj proti nadmernému poteniu.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky pôsobí protirakovinovo a zároveň pomáha urýchliť hojenie rán. Upravuje tiež krvný obeh a pomáha aj pri liečbe infekčnej žltačky. Nechtík sa radí aj k bylinám, ktoré majú skvelý prečisťujúci efekt na organizmus. Používa sa nielen ako čaj, ale aj vo forme hojivých mastí.

Odporúčame: Vieš, ako pestovať fikus? Takto sa z neho budeš tešiť ešte dlho

ľubovník

Zdroj: Shutterstock®

Ľubovník bodkovaný

Čaj pripravený z tejto bylinky má antistresové účinky. Pomáha pri neurózach, nespavosti, ale aj pri bolestiach, ktoré spôsobujú zápalové ochorenia. Vhodné je ho piť aj v prípade, že trpíte hnačkou. Obklady z ľubovníka sa používajú aj pri kožných chorobách, čerstvých poraneniach a opuchoch.

Zber byliniek môžete prispôsobiť aj lunárnym fázam. Najideálnejšie obdobie, kedy si vyraziť do prírody a bylinky zozbierať, je počas splnu, prípadne novu. Zvláštnu silu im dodáva aj Luna, ktorá prechádza vodným a tajuplným znamením Škorpióna.

8 komentárov
Kristína Rusinková

Kristína Rusinková

08.03.2014 11:00

Ja mám rada žihľavový čaj :)

Vaše meno:

Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

08.03.2014 17:31

Už dlhodobo si pestujem bylinky doma, na parapetnej doske v lete na balkóne. Kúpila som im samozavlažovacie črepníky a darí sa im :). Je super pocit, ak varíte mäso a len si odstrihnete z balkóna je to, resp. idete si uvariť šalviový čaj z vlastnej úrody.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.03.2014 19:21

Bylinky sú úžasné, cenovo dostupné, pre tých ktorí nemajú čas na ich pestovanie, či zber, ale najmä zdraviu prospešné, mnohokrát viac ako lieky a niet nad ich nezameniteľnú arómu vo väčšine druhov.

Vaše meno:

Andrejka Smuňáková

Andrejka Smuňáková

10.03.2014 16:58

Milujem bylinky :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

12.03.2014 18:36

zberám a suším si bylinky na čaj lipu,bazu,žihlavu,kašky,mätu,dobrú myseľ,lubovník bodkovaný,a niektoré si pestujem doma a mám vždy čerstvé do jedál

Vaše meno:

Katarína

Katarína

13.03.2014 22:05

výborný článok :)

Vaše meno:

Juliana Šurkovská

Juliana Šurkovská

30.08.2014 21:46

bylinky používam často, do jedál a aj na prípravu čsjov:)

Vaše meno:

Stanislava

Stanislava

01.09.2014 11:50

pre mňa naj- mäta, medovka, repik a žihľava

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE