Bylinné antidepresívum– Ľubovník bodkovaný

Dnešná doba je hektická, plná stresu. Nepridáva nášmu zdraviu ani produktivite.

 

Všade je potrebný plný výkon a stopercentné nasadenie.  Pri pocitoch skleslosti, smutnej nálady a vyhorenia s náznakmi depresií veľa ľudí začína riešiť antidepresíva a ťažké chemické lieky. Pritom príroda ponúka riešenie aj na tento problém. Najznámejšou bylinkou z radu antidepresív z prírody je Ľubovník bodkovaný. (Hypericum perforatum)

 

Nachádza sa na slnečných stráňach, je to vysoká bylinka, so žltými, pravidelnými kvietkami, ktoré po rozpučení lupienka ukážu červenú šťavu – farbivo. Takto môžeme bylinku bezpečne spoznať.

 

Dlhoročné skúsenosti ukazujú, že ľubovník naozaj pomáha proti depresii mierneho až stredného stupňa.  Proti melanchólii sa podával už v stredoveku! Aj vtedy vykazoval zaujímavé účinky. Pri liečbe úzkostných stavov a neuróz sa odporúča čaj z Ľubovníka, 2x po 250 ml denne. Ďalej pozitívne vplýva na mnoho iných ochorení ako napríklad pri bolestiach trojklanného nervu, zdurených žľazách (lymfatických), pri poruchách reči, najmä pri zajakávaní.

 

Odporúčame prečítať: Ovocný kokteil z bobuľového ovocia

bylinný čaj

Zdroj: Shutterstock®

Vedci v osemdesiatych rokoch minulého storočia objavili v bylinke účinnú látku hypericin. Okrem nej obsahuje zložky s protivírusovým pôsobením a látky posilňujúce imunitný systém – flavonoidy, vďaka ktorým je ľubovník bodkovaný účinný proti vírusom, baktériám a plesniam. Taktiež lieči chorú pečeň a žlčník, pomôže pri žalúdočných vredoch a močového traktu.

 

Recept na čaj: Pripravuje sa výlučne z kvetov bylinky. Jednu vrchovatú čajovú lyžičku kvetov zalejeme cca 250 ml horúcej vody. Necháme krátko zapariť a pijeme horúce.  

 

 

Milé dámy, poznáte túto bylinku? Zbierate ju? 

 

Odporúčame prečítať: Akvarelové svadobné inšpirácie na letnú svadbu

ľubovník bodkovaný

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

nahuby.sk
1 komentár
Jana Komadová

Jana Komadová

20.07.2015 08:43

Poznám a zberám každý rok aj vela iných byliniek a skvela je aj masť z ľubovníka robievala som si ju doma no teraz ju kupujem v lekárni

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE