Chronická bolesť? Zbavte sa jej za niekoľko minút

Doktori po prvýkrát na Slovensku použili novú metódu odstránenia chronickej bolesti chrbta spôsobenú poškodením medzistavcovej platničky.

 

Na otázku, čo to vlastne bolesť je sa odpovedá veľmi ťažko. Ide o subjektívny pocit jedinca, ktorý ňou trpí. Isté však je, že dlhodobá bolesť dokáže zo života spraviť peklo nielen tým, ktorých sa bezprostredne týka, ale aj ich okoliu. Nové moderné intervenčné techniky liečby bolesti dokážu to, čo vás trápilo niekoľko rokov, odstrániť už za niekoľko minúť. 

operácia chrbtice

Zdroj: Shutterstock®

Prednedávnom bola v Bardejove prvýkrát použitá metóda Disc-FX, ktorá rieši problém poškodených medzistavcových platničiek. Na odhalenie zdroja bolesti doktor zavedie do platničky ihlu a pomocou špeciálnej techniky potvrdí, či je poškodená. Ak áno, zníži v nej tlak, tak že odstráni časť chorej platničky a následne „zalepí“ jej vnútornú gélovú časť, aby nevytekala a nespôsobovala ďalšie problémy. Na záver dochádza k zničeniu drobných nervov, ktoré zapríčiňujú bolesť v samotnej platničke a to hlavne v jej zadnej časti, kde „zlé“ nervy vrastajú, počas relatívne dlhodobého procesu, keď sa zdravá platnička mení na chorú.

 

Ide o miniinvazívny zákrok vykonávaný ambulantne. „Na rozdiel od bežnej operácie, ktorá môže skomplikovať pacientov stav a niekedy je nutné ju opakovať, metódou Disc-FX je opakovanie zákroku menej pravdepodobné. Navyše aj riziká sú tu minimálne,“ zdôrazňuje MUDr. Robert Rapčan. To, či je však zákrok pre vás vhodný, musíte dopredu konzultovať s doktorom. Závisí to od stupňa poškodenosti platničky – čím výraznejšie poškodenie, tým väčšia pravdepodobnosť, že budete potrebovať klasický otvorený operačný zákrok. 

operácia chrbtice

Zdroj: Shutterstock®

Prvou pacientkou na území Slovenska, ktorá tento zákrok podstúpila, je zdravotná sestra Iveta (42) z okolia Svidníka. Bolesti pociťovala už viac ako sedem rokov, pričom sa stále zhoršovali. „Poškodená platnička mi spôsobuje bolesti, ktoré vystreľujú do celého chrbta a to mi bráni v pohybe,“ opisuje svoje ťažkosti pacientka pred zákrokom. „Užívala som dlhodobo lieky predovšetkým len na utlmenie bolesti. Pravidelne som navštevovala fyzioterapeuta a dostávala infúzie. Aj napriek tomu, že poisťovňa zákrok neprepláca a stojí približne 1.500 €, sú jeho výhody nesporné. Takto moje niekoľkoročné bolesti zmiznú v relatívne krátkom čase bez dlhodobého výpadku zo zamestnania,“ objasňuje pacientka.

 

Disc-FX je ambulantný približne polhodinový zákrok vykonávaný v lokálnom znecitlivení. Veľkou výhodou tohto výkonu je, že pacient odchádza ešte v ten deň domov. Na rozdiel od bežných invazívnych chirurgických zákrokov nie je odkázaný na niekoľko týždňov či mesiacov na lôžko. Pri Disc-FX stačí len počas 6 týždňov dodržiavať plánovaný pokojnejší režim. Následne je pacient opäť schopný viesť plnohodnotný a kvalitný život, a dokonca sa tešiť z takých maličkostí ako z obyčajnej prechádzky v prírode.

 

KONTAKT NA KLINIKU A NEMOCNICU:

EuroPainClinics, vedúci doktor MUDr. Robert Rapčan
Na hradbách 3, 08501 Bardejov

1 komentár
Helena Povalova

Helena Povalova

18.09.2014 08:59

Zaujímavé čítanie na tejto stránke "Kam za krásou". Ďakujem Vám.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE