Ako na zdravé chudnutie? Skús to s lahodným ovocím!

Ak si v letných horúčavách chcete poradiť s pár nadbytočnými kilami, vhodným bojom je zmena jedálneho lístka. O tom, že pohyb vám zaručene pomôže zoštíhliť si líniu, istotne viete. K tomu stačí už len zaradiť na svoj jedálniček pár chutných potravín a váha vás už o krátku dobu môže milo prekvapiť.

Aby ste sa nemuseli zbytočne týrať nejakými diétami, rovno sa vrhnite na ovocie. Nielenže je jeho teraz najsilnejšia sezóna, je aj plné vitamínov, chutné a šťavnaté. Ovocie má aj tú výhodu, že okrem toho, že vám posilní imunitu, prispeje pozitívne aj na stav vašej pleti, vlasov a nechtov, a dokonca aj zasýti. Takže vás na ceste k nižšej váhe, nebude rušiť škvŕkajúci žalúdok. Ktoré ovocie by ste teda zaručene mali zaradiť na svoj zoštíhlujúci zoznam?

Pozri aj: Jednoduchá cesnaková pomazánka na chlebík i jednohubky

ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Červený melón

Červený melón obsahuje veľa vody, približne až 90 %. Patrí k ovociu, ktoré je najideálnejšie pri detoxikácii organizmu. Podporuje činnosť obličiek a vďaka tomu odstraňuje z tela škodlivé usadeniny. Spolu s nimi pri dennej konzumácii odchádza aj nadbytočná váha. Melón zároveň počas horúcich dní osvieži a ešte aj zasýti žalúdok tekutinou a vitamínmi.

Odporúčame prečítať: Zdravé melóny – sladučké osvieženie

exotické ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Jahody

O tom, že jahody patria k silným antioxidantom, sme vás informovali už minule. Jahody, podobne ako červený melón, pomáhajú aj pri očiste tela, keďže zabraňujú zadržiavaniu vody. Približne 100 gramov čerstvých jahôd má okolo 36 kalórii. Ako ľahký obed sú teda úplne ideálne!

Nektárinky

Veľa vody obsahujú aj nektárinky. Sú sladučké, takže dodajú žalúdku pocit zasýtenia. Okrem toho sú, samozrejme, plné vitamínov, ako aj minerálov (obsahujú najmä draslík). A sú neskutočne chutné!

ako schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Ananás

Tento sladký exotický plod sa dokonca radí v očiach mnohých k takzvaným tukožrútom. Obsahuje len o niečo menej vody ako taký červený melón (cca 80 %). Okrem toho má množstvo antioxidantov, veľa vitamínu C, E, A, ako aj minerálne látky, stopové prvky a vitamíny skupín B. Ananás pomáha nášmu telu pomalšie ukladať tuky, vďačiť za to môžeme enzýmom, kvôli ktorým nám ľahšie trávi.  

Citrusy

Dopriať si vždy ráno pohár vody s čerstvou citrónovou šťavou pomôže naštartovať organizmus. Okrem citrónu, je pri chudnutí vhodný aj pomaranč a grapefruit. Oba obsahujú vitamín C, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a grapefruit zároveň podporuje aj činnosť čriev a chráni ich pred infekčnými ochoreniami.

Pozri aj: Bazalkový čaj je darom z nebies, ktorý je účinný na migrénu, pokožku i pre zdravie

konzumácia ovocia

Zdroj: Shutterstock®

Jablko

Ak nemáte príliš v láske exotické ovocie, siahnite po tom, čo je pre Slovákov od nepamäti najbližšie – klasické jablko. Podobne ako vyššie spomínaný grapefruit aj jablko pomáha črevám plniť si ich funkciu. Chráni pred infekciami a vďaka obsahu vlákniny pomáha telu prečisťovať sa. Znižuje taktiež cholesterol v tele a ani počet kalórii v jednom stredne veľkom jablku nie je odstrašujúci – cca 38 kalórii.

Ako pri všetkom, aj pri ovocí platí, že s ničím to netreba preháňať. Niektorí odborníci odporúčajú v rámci očisty skúsiť jesť jeden až dva dni napríklad len melón. Popritom, samozrejme, dodržiavať pitný režim. Na takúto očistu je ale najlepšie zobrať si dovolenku, lebo viac než isté sú časté návštevy toalety. Ak nechcete k svojmu telu pristupovať takto radikálne, úplne postačí, keď si vyprážaný rezeň zameníte za ovocný šalát.

4 komentárov
Alena Cabakova

Alena Cabakova

06.06.2014 14:07

Ovocia nikdy nie je dost a prave bezi sezona jahoc, melonov, ceresni... no co skor si dat :)

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

06.06.2014 16:01

teraz na jar ani nepoznám nič lepšie ako čerstvé práve odtrhnuté jahody alebo čerešne - takže si ich dávam každý deň

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.03.2016 19:17

ovocie je super

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

12.04.2016 11:07

mám rada takmer všetko ovocie :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE