Citrónová šťava je nenahraditeľným pomocníkom: 5 problémov, ktoré vylieči

Citróny do každej domácnosti! Síce na pohľad vyzerá skromne a ako obyčajný citrusový plod, no v skutočnosti ide o fantastický posilňovač imunitného systému a nielen to. Vraví sa, že keď vám život dáva citróny, mali by ste z nich spraviť limonádu alebo aspoň odšťaviť, pretože citrónová šťava je pre nás priam prospešná.

Citrónovú šťavu najčastejšie pridávame do spomínanej osviežujúcej limonády, do čaju, do rôznych omáčok či polievok, zákuskov, no oplatí sa ju z času na čas vychutnať buď čistú (áno, je kyslá a nemusí to byť lahodné) alebo rozmiešanú vo vode. Citróny obsahujú antioxidanty, vitamíny a ďalšie živiny, ktoré podporujú náš tráviaci systém, no zároveň naše telo aj detoxikujú. Citrónovou šťavou však môžete vyriešiť aj množstvo ďalších zdravotných problémov. Takže počas tohto zimného obdobia si ich doprajte o to viac!

citrón prechladnutie

Zdroj: Shutterstock®

1. Citrónová šťava pomáha liečiť prechladnutie

Citrón obsahuje vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém a bojuje proti mnohým chorobám – predovšetkým s prechladnutím a chrípkou. Jeho antibakteriálne vlastnosti zabíjajú baktérie a liečia telo. Počas obdobia chrípok si doprajte citrónový „nakopávač imunity“ – do hrnčeka nalejte citrónovú šťavu, pridajte 1 až 2 lyžičky medu a zalejte prevarenou vodou. Tento nápoj si doprajte napríklad pri bolesti hrdla.

2. Citrónová šťava bojuje so zápalmi

Popravde, toto môže byť pre mnohých z nás prekvapenie. Citróny sú totižto kyslé, ale vo vnútri nášho organizmu pôsobia úplne opačne, a teda neutralizujú kyslosť v tele a pôsobia protizápalovo. Sú tak prevenciou pred vznikom zápalov, tiež pomáhajú zmierniť opuchy. Podľa výskumov je citrónová šťava vhodná na zmiernenie ochorení spojených so zápalovosťou, ako je napríklad artritída.

Zaujme ťa: Zázračný šípkový olej na vnútorné i vonkajšie použitie: Posilní aj imunitu!

citrónová šťava a energia

Zdroj: Shutterstock®

3. Citrónová šťava zlepšuje energiu i náladu

Padáte vždy poobede únavou a vašou jedinou záchranou je káva? Skúste poobednú šálku kávy nahradiť vodou s citrónovou šťava. Tá podľa vedcov dodáva viac energie ako kofeín obsiahnutý v jedenej šálke kávy. Dokonca citrónová šťava zlepšuje náladu, a to bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Tiež bolo zistené, že citrónová vôňa znižuje hladinu stresu v ľudskom organizme.

4. Citrónová šťava pomáha detoxikovať

Okrem toho, že citrónová šťava pomáha zmierniť tráviace ťažkosti, upokojiť podráždený žalúdok a zároveň aj podporuje trávenie, tak telo aj detoxikuje. Citrónová šťava stimuluje pečeň k vyplavovaniu škodlivých toxínov, čo má za následok detoxikáciu tela i pokožky.

5. Citrónová šťava bojuje s kožnými problémami

Je to prírodné antiseptikum, ktoré dokáže byť nápomocné pri liečbe kožných problémov. Šťavu si môžete aplikovať lokálne na postihnuté miesto, aby ste zmiernili napríklad bolesť a začervenanie po bodnutí včelou, poprípade zápal spôsobený akné či ekzémom. Niektorí šťavu odporúčajú aj na odstránenie čiernych bodiek na tvári. S citrónovou šťavou a jej aplikáciou na pokožku to však netreba preháňať.

Neprehliadni: Guduchi – cenná bylina ajurvédskej medicíny. Aké sú jej účinky?

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.11.2021 07:27

Citrónová šťava je skutočne výborným pomocníkom.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE