Hashimotova choroba – koho postihuje toto ochorenie štítnej žľazy?

Viete, čo sú autoimunitné ochorenia? Ide o skupinu chorôb, ktorých podstatou je porucha funkcie imunitného systému. Z dôvodu tejto poruchy napáda imunitný systém zdravé bunky a tkanivá vlastného tela, čo vedie k rozvoju rôznorodých zdravotných ťažkostí. Autoimunitné ochorenia sú nevyliečiteľné a sprevádzajú človeka počas celého života. Príkladom takejto choroby je vitiligo, pri ktorom dochádza k poškodeniu pigmentových buniek vplyvom nesprávnej autoimunitnej reakcie, čo vedie k vzniku typických bielych škvŕn na pokožke. 

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce autoimunitné ochorenia patrí i takzvaná Hashimotova choroba, ktorá postihuje štítnu žľazu. Ako sa toto ochorenie prejavuje, prečo vzniká a aké sú možnosti liečby? Zistite viac v nasledujúcom článku. 

Čo je Hashimotova choroba?

Hashimotova choroba predstavuje autoimunitnú tyreoiditídu, čiže autoimunitný zápal štítnej žľazy. Toto ochorenie je známe aj pod ďalšími názvami – Hashimotova tyreoiditída, Hashimotov zápal štítnej žľazy, skrátene Hashimoto či odborne chronická lymfocytárna tyreoiditída. ​Hashimotova tyreoiditída je najčastejšou formou zápalu štítnej žľazy.

Ochorenie dostalo pomenovanie podľa japonského lekára Hakaru Hashimota, ktorý ho ako prvý bližšie charakterizoval v roku 1912. Hashimotova choroba je sprevádzaná poruchou imunitného systému, v dôsledku ktorej imunitný systém vyhodnotí štítnu žľazu za hrozbu pre organizmus a začne proti nej vytvárať protilátky. To vedie k zápalu štítnej žľazy, jej následnému poškodeniu a nedostatočnej funkcii, respektíve zníženiu aktivity. Výsledkom týchto procesov je rad zdravotných ťažkostí. 

Hashimotova choroba je vo všeobecnosti pomerne častým ochorením, postihuje približne 5 percent populácie, pričom veľkú časť pacientov tvoria ženy v strednom veku. 

Odporúčame: ​Systémový lupus erythematosus postihuje viaceré orgány. Čo ho spôsobuje?

štítna žľaza

Zdroj: Depositphotos

Aké má autoimunitná tyreoiditída príznaky?

Zdravá štítna žľaza, ako jedna z väčších endokrinných žliaz v tele, produkuje dôležité hormóny, a to tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré okrem iného vplývajú hlavne na metabolizmus, taktiež ovplyvňujú rast a aktivitu iných systémov v tele. Pri Hashimotovej tyreoiditíde dochádza v dôsledku abnormálnej činnosti k zápalu a poškodeniu štítnej žľazy, čo negatívne ovplyvňuje jej funkciu. Výsledkom je znížená aktivita štítnej žľazy, teda stav známy ako hypotyreóza

Hashimotova choroba patrí k najčastejším príčinám hypotyreózy, ktorá je sprevádzaná nedostatkom tyreoidálnych hormónov, teda hormónov štítnej žľazy. To vedie k celkovému spomaleniu metabolických procesov v tele, ale aj k ďalším poruchám. 

Hashimotova choroba prebieha obvykle veľmi dlhý čas bez príznakov, prípadne sa objavujú len mierne nešpecifické symptómy. Výraznejšie symptómy sa objavujú spravidla v čase, keď štítna žľaza funguje čoraz menej a v krvi sa nachádza príliš nízke množstvo spomínaných hormónov. 

Autoimunitný zápal štítnej žľazy sprevádzajú hlavne príznaky vyvolané hypotyreózou, čiže nedostatkom hormónov. Ide o nasledujúce príznaky:

 • nadmerná únava,
 • apatia, spomalenosť,
 • nárast telesnej hmotnosti bez zjavnej príčiny,
 • svalová slabosť,
 • zimomravosť, respektíve nízka tolerancia chladu,
 • zápcha,
 • bledá a suchá koža,
 • vypadávanie vlasov,
 • problémy s cholesterolom,
 • búšenie srdca,
 • chrapľavý hlas,
 • bolesti kĺbov,
 • depresívne nálady,
 • opuchy tváre a končatín,
 • u mužov problémy s potenciou,
 • u žien problémy s menštruačným cyklom,
 • poruchy plodnosti,
 • problémy s koncentráciou. 

Sú známe príčiny Hashimotovej choroby?

Je známe, že Hashimotova tyreoiditída vzniká v dôsledku nesprávnej činnosti imunitného systému. Avšak, podobne ako pri iných autoimunitných ochoreniach, ani v tomto prípade nie je presne známe, čo vedie k vzniku takejto poruchy funkcie imunitného systému. V prípade Hashimotovej choroby sa hovorí o niekoľkých rizikových faktoroch, ktoré môžu zvyšovať riziko rozvoja choroby, respektíve sa môžu podieľať na spustení ochorenia. 

Zvyšovať riziko autoimunitného zápalu štítnej žľazy môžu nasledujúce činitele:

 • prekonanie niektorých bakteriálnych alebo vírusových infekcií,

 • dedičné faktory (napr. niektoré chromozomálne poruchy pacienta),
 • ženské pohlavie (cca 80 % pacientov sú ženy),
 • stredný vek (30. až 50. rok života),
 • dlhodobý a nadmerný stres,
 • iné autoimunitné ochorenie pacienta (napr. diabetes I. typu, psoriáza).

Odporúčame: Zriedkavá ALS choroba – hrozivá diagnóza so zlou prognózou?!

ochorenie štítnej žľazy

Zdroj: Depositphotos

Diagnostika Hashimotovej choroby

Hashimotovu chorobu je dôležité diagnostikovať čo najskôr, inak hrozia vážne následky. Medzi zdravotné riziká dlhodobo neliečeného autoimunitného zápalu štítnej žľazy radíme :

 • vznik strumy (chorobné zväčšenie štítnej žľazy, ktoré môže komplikovať prehĺtanie),
 • problémy s kardiovaskulárnym systémom,
 • psychické ťažkosti,
 • rozvoj myxedémovej kómy (vážny a život ohrozujúci stav v dôsledku neriešeného nedostatku hormónov štítnej žľazy),
 • vrodené vady a poruchy vývoja u detí žien s neliečenou Hashimotovou chorobou.

Pri spozorovaní vyššie spomenutých zdravotných ťažkostí konzultujte zdravotný stav s lekárom. Pri podozrení na Hashimotovu chorobu lekár nariadi viacero testov a vyšetrení. Diagnostika v prvom rade zahŕňa fyzikálne vyšetrenie (vyšetrenie štítnej žľazy hmatom), krvné testy pre vyšetrenie hladín hormónov aj vyšetrenie protilátok. Ďalej môže lekár nariadiť ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy, taktiež biopsiu, respektíve odobratie tkaniva štítnej žľazy pre histologické vyšetrenie v laboratóriu. 

Možnosti liečby Hashimotovej choroby

Hashimotova choroba, podobne ako iné autoimunitné ochorenia, je nevyliečiteľná. Možné je len liečiť príznaky, respektíve predchádzať vzniku zdravotných komplikácií. Liečba Hashimotovej choroby je spravidla celoživotná a spočíva v prvom rade v pravidelnom dopĺňaní chýbajúcich hormónov, a to užívaním syntetických hormónov. Používa sa hlavne takzvaný levotyroxín, ktorý sa na Slovensku predáva pod rôznymi názvami. Ide o vyrobenú formu hormónu tyroxínu, ktorá sa používa na liečbu nedostatku hormónov štítnej žľazy, vrátane Hashimotovej choroby.

U každého pacienta je potrebné nastaviť individuálne dávky syntetického hormónu, ktoré sa môžu meniť. Práve preto sú dôležité pravidelné kontroly u endokrinológa. Liečba okrem toho ešte zahŕňa riešenie prípadných komplikácií. Pri problémoch spôsobených strumou sa niekedy pristupuje k chirurgickému odstráneniu štítnej žľazy. Dôsledným dodržiavaním liečby je možné znížiť riziko vzniku komplikácií a viesť prakticky plnohodnotný život bez väčších obmedzení. 

Súčasťou liečby a podpory dobrého zdravia by mali byť aj isté zmeny v životnom štýle. Odporúča sa dopriať telu dostatočný odpočinok, vyhýbať sa nadmernej fyzickej a psychickej záťaži, taktiež alkoholu a cigaretám. Keďže v tele sú nedostatočne produkované hormóny štítnej žľazy, vhodné je jej funkciu podporiť potravinami bohatými na jód, ako sú morské živočíchy a riasy, morská soľ, vajcia, cibuľa a cesnak, niektoré minerálne vody či sušené slivky. 

Odporúčame: ​Čo spôsobuje zvýšenú krvácavosť? Táto choroba je častejšia ako hemofília!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE