Liečivé čaje, ktoré vám pomôžu - časť II.

Množstvo čajov, ktoré môžete vyskúšať na vaše problémy je nespočetne veľa. Ak však nájdete ten pravý, určite vás potešia jeho pozitívne účinky. Nezabudnite však, že pri zalievaní čajov nikdy nezalievame vriacou, ale horúcou vodou, aby sa tak nezničili cenné vitamíny. Možno aj práve v týchto odsekoch nájdete ten svoj, pre vás.

 

Žihľavový čaj

 

Žihľava je známa najmä pre svoje blahodárne účinky, ktoré má na naše vlasy. Pomáha pri ochoreniach močových ciest, používa sa na odvodnenie organizmu, podporuje vitalitu tela a dodáva mu energiu. Ak máte doma čerstvú žihľavu, tento čaj by ste si mali pripravovať pravidelne. Mladé žihľavové listy zalejte horúcou vodou, nechajte vylúhovať približne 5 minút a čaj je hotový.  

 

Odporúčame prečítať: Ako si vypestovať zázvor?

liečivé čaje

Zdroj: Shutterstock®

Rebríčkový čaj

 

Čaj z rebríčka, známeho tiež ako myší chvost, ocenia ženy, lebo pomáha pri ženských ťažkostiach, no ak máte problémy s pečenou či žlčníkom, tiež by ste si mali občas dopriať šálku tohto bylinkového čaju. Má dezinfekčný účinok a pomáha pri problémoch pálenia záhy. Taktiež je účinný pri znižovaní krvného tlaku. Prípraviť si ho môžete z 2 čajových lyžičiek sušeného rebríčka, ktorý zalejete horúcou vodou a necháte vylúhovať približne 10 minút.

 

 

Bazový čaj 

 

Má antibakteriálne a antiseptické účinky, prehrieva celý organizmus, takže je to ideálny čaj pri chrípke či prechladnutí. Ak máte zapchaté nosové dutiny pripravte si bazový odvar a inhalujte ho. Pomôže vám tak pri uvoľňovaní dýchacích ciest. Pripraviť si ho môžete z čerstvých kvetov, ktoré zalejete horúcou vodou. Dochutiť si ho môžete medom či citrónom. 

 

Odporúčame prečítať: Dvaja talianski gurmáni ochutnávajú Taliansko 

liečivé čaje

Zdroj: Shutterstock®

Ľubovníkový čaj

 

Jeden z čajov, ktoré by sme mohli zaradiť medzi antidepresívne, je čaj z ľubovníka bodkovaného. Mnohí ľudia, ktorí tento čaj pijú by určite potvrdili, že ľubovník naozaj pomáha proti depresii. Vynechať zo svojho pitného režimu by ho však mali tehotné ženy a tiež ak užívate pravidelne nejaké lieky. Mohol by ovplyvňovať ich účinok. Pripraviť si ho môžete z 1 čajovej lyžičky ľubovníka, ktorý zalejete horúcou vodou a necháte 5 minút vylúhovať.

 

 

Feniklový čaj

 

Fenikel je veľmi známa rastlina, ktorá sa v ľudovej medicíne využívala na vyvolanie menštruácie či podporu tvorby materského mlieka. Dnes feniklový čaj pomáha najmä pri podpore trávenia a na uvoľnenie kŕčov žalúdka a čriev. Pripraviť si ho môžete zmiešaním 1 čajovej lyžičky feniklových semien so šálkou vriacej vody. Prikryjete a nechajte postáť 10 minút.  

 

Odporúčame prečítať: Spoznajte zdravé rastlinné mlieka

liečivé čaje

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

4 komentárov
Andrea Vidová

Andrea Vidová

05.11.2014 11:31

bylinkové čajíky mám veĺmi rada akékoľvek a že sú liečivé o tom niet pochýb.

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

05.11.2014 19:50

čaje treba striedať a hlavne tie bylinkové takže aj tieto môžu byť :-) teraz v jesennom období určite zahrejú

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

06.11.2014 12:05

bylinky mám rada a zväčša po nich siahnem pri problémoch.

Vaše meno:

Stanislava

Stanislava

06.11.2014 18:51

bylinkový čaj nesmie chýbať každý deň

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE