Mätový olej - 6 tipov, ako ho využiť pre svoje zdravie

Mäta sa vďaka svojej príjemnej mentolovej chuti používa na prípravu mnohých nápojov či zákuskov. Známou a obľúbenou je mätová napolitánka, bežne dostupná v obchodoch. To však nie je jediné využitie tejto byliny.

 

Mäta sa vďaka svojej príjemnej mentolovej chuti používa na prípravu mnohých nápojov či zákuskov.

 

Pripravte si z nej úžasný mätový olej a jej účinky pocítite na vlastnej koži! Mäta prieporná je totiž liečivou rastlinou, ktorá vám pomôže s mnohými zdravotnými problémami. 

 

Mätu využívali na liečebné účely už naši predkovia a súčasťou tradičnej čínskej medicíny je viac ako 3000 rokov. Táto bylinka obsahuje účinnú látku mentol, ktorý má antiseptické, protizápalové a chladivé vlastnosti. Z mäty sa vyrába napríklad mätový olej, ktorý sa dá zakúpiť v lekárni alebo na internete a dokonca je jeho príprava možná aj v pohodlí domova. Jeho zázračné účinky oceníte hneď, ako vám pomôže s vašimi zdravotnými problémami.

 

Bude vás zaujímať: Zdravé recepty: Domáce raw tyčinky

 

mätový olej pri žalúdočných ťažkostiach

Zdroj: Shutterstock®

Kedy a ako mätový olej používať?

1. Tráviace ťažkosti

 

Tento olej je skvelým pomocníkom pri ťažkostiach so žalúdkom. Pridajte si z neho pár kvapiek do pohára s vodou a vypite. Pomôže to pri žalúdočnej nevoľnosti spôsobenej napríklad cestovaním. Mätový olej taktiež znižuje plynatosť a nafukovanie, zlepšuje trávenie a zrýchľuje metabolizmus.

 

2. Niečo pre zubnú hygienu

 

Pohár vody s pár kvapkami mätového oleja môžete použiť aj na výplach úst po čistení zubov. Spravíte tak niečo nielen pre zdravie ústnej dutiny, ale aj pre svieži dych. Navyše takto účinne zabojujete s baktériami žijúcimi na zuboch a jazyku.

 

Odporúčame: Jarné upratovanie bez chémie

olej proti alergii

Zdroj: Shutterstock®

3. Kožné problémy a alergie

 

Mätový olej je vhodný aj na vonkajšie použitie, napríklad v podobe naparovania alebo vdychovania. Keďže je antiseptický, je skvelou voľbou pri liečbe kožných ochorení a na potlačenie príznakov alergie. Pomáha pri akné či mastnej pleti. Postačí, ak pri naparovaní pridáte do vody pár kvapiek oleja a pleť sa vyčistí a póry stiahnu.

 

4. Úľava od bolesti a dýchacích ťažkostí

 

Naparovanie pomáha aj na uvoľnenie dýchacích ciest, pri astme a kašli. Ak vás bolí hlava, skúste vdychovať výpary priamo z oleja, prípadne ho použite ako masážny olej a premasírujte si čelo a spánky. Ak máte nádchu, do aromalampy pridajte 3 kvapky eukalyptu, 1 kvapku rozmarínu a 2 kvapky mätového oleja a zmes s vodou nechajte pri sebe odparovať.

 

Bude vás zaujímať: Tehotné ženy - týchto 9 viet im nikdy nehovorte!

inhalovanie oleja pomáha proti stresu

Zdroj: Shutterstock®

5. Relax pre telo i myseľ

 

Inhalovanie mätového oleja stimuluje psychiku človeka, odstraňuje stres a nervozitu. Takto sa vyčistí myseľ a človek sa stáva viac koncentrovaným a sústredeným. Podobné účinky majú aj ostatné výrobky z mäty, napríklad čaje, mastičky či balzamy.

 

6. Uvoľnenie svalstva

 

Máme pre vás ešte posledný tip, ako využiť mätový olej vo svoj prospech. Zmiešajte jednu šálku morskej soli, tretinu šálky olivového oleja a 6-8 kvapiek mätového oleja. Zmes použite na peeling nôh. Vaše nohy budú krásne hebké a čisté, zatiaľ čo mäta svaly na nohách zrelaxuje a uvoľní.

 

Bude vás zaujímať: Vrásky, akné, či jazvičky? Skúste túto domácu pleťovú masku!

pestovanie mäty

Zdroj: Shutterstock®

Pestovanie mäty je ideálne pre začiatočníkov

 

Nakoniec pre vás máme zopár rád, ako si vlastnú rastlinku mäty vypestovať aj u vás doma. Mäta prieporná nie je na pestovanie náročná. Je možné ju umiestniť v interiéri aj v exteriéri, no najlepšie spravíte, ak si ju zasadíte do kvetináča. Tam má totiž ohraničený priestor na rast. V opačnom prípade by sa veľmi rozrastala, pretože patrí medzi expanzívne rastliny. Obľubuje priepustnú pôdu, polotieň a skôr teplejšie a vlhkejšie podnebie.

 

Práve v tomto období začínajúcej jari je mätu vhodné deliť a následne vegetatívne rozmnožovať. Najmä v období leta, kedy mäta kvitne, je dobré stonky nechať vo vode zakoreniť a následne zasadiť. Jej listy sa zbierajú tesne pred kvitnutím, pretože vtedy obsahujú najviac aromatických látok.

 

Odporúčame: Ako na jačmeň v oku? Máme pre vás zopár tipov!

3 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

06.04.2017 14:56

všestranná pomocccc a skvelá dokonca

Vaše meno:

benynka

benynka

06.04.2017 19:19

pestujem na záhrade a celé leto pijem čaj z čerstvej mäty, na zimu si nasuším ale už to nie je ono

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

08.04.2017 20:47

dakujem za rady

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE