Medvedí cesnak: Jeho skvelé účinky jednoducho musíš poznať!

Sezóna medvedieho cesnaku sa práve v tomto období začína. Je teda ten správny čas, zistiť niečo o jeho skvelých účinkoch na ľudský organizmus. Blahodarne vplýva na imunitný systém, pľúca aj hladinu cholesterolu a krvného tlaku.

Podľa legendy ho medvede po zimnom spánku vyhľadávajú kvôli očiste organizmu, čím vznikol jeho názov. Medvedí cesnak vás jednoducho prekvapí svojou silou i všestranným využitím.

Sezóna medvedieho cesnaku je tu! Aké sú jeho liečivé vlastnosti pre organizmus?

Cesnak medvedí je trvácna bylina, dorastajúca do výšky 20 až 80 centimetrov. Ide prevažne o  európsky druh. Vyskytuje sa v západnej a strednej Európe, Veľkej Británii, Taliansku, na severe Balkánu či dokonca v južných škandinávskych oblastiach. Rozšírený je od nížin až po subalpínsky stupeň. Rastlina je charakteristická jasnozelenou stonkou a lesklými listami kopijovitého tvaru. Typické sú aj jej drobné biele kvietky. Je vlhkomilná a rastie pri potokoch či v tienistých a vlhkých lesoch, kde tvorí husté porasty.

Ako správne zbierať medvedí cesnak?

Medvedí cesnak patrí medzi prvé jarné rastliny. Naraziť naň môžete už koncom marca a postupne kvitne až do mája. Z rastliny sa zvyčajne zbierajú listy, prípadne aj ostatné časti. Pri zbere si ho však nepomýľte s konvalinkou! Či ide o medvedí cesnak, ľahko zistíte pošúchaním jeho listov. Mali by ste z nich totiž cítiť vôňu cesnaku. Medvedí cesnak sa neodporúča sušiť. Mal by sa používať v čerstvom stave. V prípade potreby je ho možné zamraziť.

Liečivé účinky a použitie medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak je rastlina s lekárskymi vlastnosťami, ktoré sa využívajú predovšetkým v tradičnej ľudovej medicíne. Medvedí cesnak obsahuje rôzne fytonutrienty a zlúčeniny, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie.

Využite účinky na zdravie a účinné látky, medzi ktoré patrí napríklad to, že znižuje krvný tlak, dokáže poraziť zápal a infekcie, posilňuje imunitu, pomáha pri detoxikácii a podobne.

Vlastnosti medvedieho cesnaku + benefity medvedieho cesnaku

Niektoré z liečivých účinkov medvedieho cesnaku a jeho použitie sú:

  • Podpora imunitného systému: Medvedí cesnak obsahuje zlúčeniny, ktoré sú účinné pri posilňovaní imunitného systému a ochrane organizmu pred chorobami.
  • Antioxidačné vlastnosti: Medvedí cesnak obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a chránia bunky pred poškodením.
  • Detoxikačná schopnosť: Medvedí cesnak má detoxifikačné vlastnosti a pomáha odstraňovať toxíny z tela.
  • Podpora tráviaceho systému: Medvedí cesnak môže pomôcť zlepšiť trávenie, zmierniť zažívacie problémy a podporiť zdravie čriev.
  • Antibakteriálne účinky a antimikrobiálne účinky: Medvedí cesnak má antimikrobiálne vlastnosti a môže pomôcť bojovať proti infekciám a baktériám.

Medvedí cesnak sa často konzumuje surový alebo sa pridáva do jedál ako korenina. Okrem toho sa môže používať aj vo forme tinktúr, extraktov alebo kapsúl. Pred začatím užívania medvedieho cesnaku je však dôležité poradiť sa s lekárom, aby sa predišlo možným vedľajším účinkom a interakciám s inými liekmi.

Neprehliadnite: Polievka z medvedieho cesnaku: Zdravá a lahodná!

účinky medvedieho cesnaku

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú rôzne účinky medvedieho cesnaku a jeho účinné látky?

V medveďom cesnaku nájdeme vitamín C aj vitamíny skupiny B, flavonoidy, horčíny i niektoré minerály. Taktiež obsahuje alicín, ktorý mu dodáva typickú štipľavú chuť, no zároveň má aj antibakteriálne účinky. Medvedí cesnak má v podstate podobné vlastnosti ako ten klasický, no mnohí tvrdia, že ešte silnejšie. Pôsobí antisepticky a má silnú detoxikačnú schopnosť. Výrazne podporuje imunitný systém človeka a blahodarne vplýva na stav dýchacích ciest. Je vhodný na boj proti kašľu i hlienom. Rovnako ho ocení vaša pečeň.

Aké sú zdravotné benefity a liečivé látky medvedieho cesnaku?

Táto rastlina podporuje trávenie, odstraňuje plynatosť či zápchu a zlepšuje vyprázdňovanie. Taktiež napomáha ničiť črevných parazitov. Vyskúšať by ho mali osoby, ktoré trápi vysoký krvný tlak alebo cholesterol v krvi. Medvedí cesnak pôsobí preventívne proti srdcovocievnym chorobám. Podporuje rýchlejšie hojenie rán a účinný je aj v boji proti chronickým kožným ochoreniam. Vplýva i na nervový systém. Zlepšuje funkciu mozgu, pamäti a kvalitu spánku. Práve v jarnom období predstavuje medvedí cesnak skvelého pomocníka na prečistenie celého organizmu.

Odporúčame aj: Placky s medvedím cesnakom, ktoré nahradia aj chlieb

pesto z medvedieho cesnaku

Zdroj: Shutterstock®

Spôsoby použitia sú rôzne

Medvedí cesnak je možné použiť na liečebné účely, no taktiež ako bežnú súčasť jedálnička. Nadrobno nakrájaným medvedím cesnakom si môžete posypať napríklad maslový chlieb. Použiť ho však môžete aj ako koreninu, a to do polievok či mäsových jedál. Ideálny je do čerstvých šalátov. Listy rastliny môžete tepelne upravovať. Ako súčasť pokrmov sa ich nemusíte báť variť, dusiť ani piecť. Rozmixovaním cesnaku, soli, čierneho korenia a olivového oleja si pripravíte chutné pesto z medvedieho cesnaku.

Čerstvé listy medvedieho cesnaku a jeho účinky - aké je ešte využitie medvedieho cesnaku?

Čaj si pripravíte z 1 polievkovej lyžice čerstvo nakrájaných listov a 2,5 dcl vody. Doba lúhovania je približne 15 minút. Čaj pite pri zdravotných problémoch. Výborne vás prečistí a pomôže žalúdku i črevám. Vyskúšať môžete i víno z cesnaku medvedieho, ktoré pomáha pri dýchavičnosti, kašli a hlienoch. Za hrsť nakrájaných listov krátko povarte v 2,5 dcl bieleho vína. Po scedení dochuťte medom a po lyžičkách pite počas dňa.

Tip pre vás: Sterilizovaný medvedí cesnak: Liek do zásoby, ktorý využiješ kedykoľvek

tinktúra z medvedieho cesnaku

Zdroj: Shutterstock®

Tinktúra z medvedieho cesnaku - využite jeho pozitívne účinky aj takto!

Z tejto liečivej byliny si tiež môžete pripraviť tinktúru, teda domáci liek z medvedieho cesnaku. Dobre uzatvárateľnú sklenú nádobu naplňte listami cesnaku medvedieho a zalejte kvalitným, aspoň 40 %, alkoholom. Následne nechajte macerovať na tmavom mieste minimálne jeden mesiac a potom sceďte. Denne môžete užiť 10 až 15 kvapiek rozpustených v troche vody. Tinktúra blahodarne vplýva na stav ciev, črevný systém i pečeň. Okrem toho táto tinktúra priaznivo vplýva aj na močové cesty, pomáha optimalizovať krvný tlak a tiež zabraňuje kôrnateniu ciev. Tinktúru ocenia aj dámy, nakoľko je nápomocná aj pri ženských ochoreniach a výtokoch.

Čerstvo vylisovaná šťava z cesnaku medvedieho je účinná v boji proti kožným plesniam či ekzémom.

Odporúčame: Trik na nezaplatenie: Nauč sa, ako otvoriť konzervu bez otvárača!

Naposledy aktualizovaný článok: 07.03.2024

6 komentárov
Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

13.04.2018 08:37

Medvedi cesnak je vyborny do tvarohovych a syrovych natierok

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

13.04.2018 23:02

Medvedí cesnak milujem.Vždy sa už teším na jar,aby som si ho mohla natrhať.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

14.04.2018 22:37

A dnes som si ho veru aj natrhala do šalátu...mňam :-)

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

16.04.2018 17:01

tento rok sme boli tiež nazbierať medvedí cesnak a vyrábali sme si domáce pesto.časť sme iba tak nasekanú vňať zamrazili.

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

18.04.2018 11:23

Tiež som už konzumovala čerstvý, tohtoročný, aj pesto máme zarobené. :o)
Dobrá mňamka.

Vaše meno:

Alena Kmecová

Alena Kmecová

09.03.2024 09:52

Vyzdvihla by som,že bylinky ktoré vykukaju skoro na jar ako podbel, plucnik lekársky,či aj spomínaný cesnak majú odlhlienujuce účinky. Príroda vie,prečo to tak zariadila po zime, keď býva chladno a vlhko.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE