Mliečne zúbky u detí: Čo všetko o nich musíš ako rodič vedieť?

Detské zúbky a v podstate zuby vo všeobecnosti zohrávajú dôležitú úlohu pri trávení. Mliečne zuby u detí vytvárajú akýsi priestor pre trvalé zuby. Tieto mliečne zuby prerezávajú ďasná, čo je pomerne bolestivé a deti to dávajú najavo plačom, mrnčaním a nervozitou. Pozitívne však je, že rast dospelých zubov už nie je bolestivý.

Primárne sa zúbky začínajú prerezávať okolo 6 až 10 mesiaca a ich prerezávanie sa končí vo veku okolo 3 až 6 rokov – je to samozrejme u každého dieťaťa individuálne. Kým v ústnej dutine dospelého jedinca sa nachádza až 32 zubov, u detí to je len 20, a to v dôsledku menšej ústnej dutiny. Ako prvé sa zvyčajne prerezávajú dva spodné rezáky. Potom tie horné a postupne aj ostatné.

Neprehliadni: Správna regenerácia svalov po tréningu: Zaručená vzpruha pre každého!

starostlivosť o prvé zúbky

Zdroj: Shutterstock®

Rast detských zúbkov

Ako sme písali vyššie, rast detských zúbkov môže spôsobovať ťažkosti nielen deťom, ale aj samotným rodičom. Kým rodičia sa trápia v dôsledku neutíchajúceho plaču, na ktorý nič nepomáha, deti bojujú s bolesťou a teplotou. Zúfalstvo je v tomto prípade namieste, pretože niekedy ani ten najlepší liek nemusí pomôcť.

Prerezávanie zúbkov je pre každé dieťa individuálnou záležitosťou. Niekomu môžu začať rásť skôr a niekomu zase neskôr. Platí však, že dievčatám sa zúbky prerezávajú skôr než chlapcom – jednoducho, príroda to takto zariadila. Údajne však platí, že dievčatá skôr dospievajú, preto sa im zúbky prerezávajú o čosi skôr.

Lacalut detské zubné pasty

Zdroj: Naturprodukt

Ako sa o detské zúbky starať?

Zúbky ako perličky! Áno, tie mliečne sú biele, krásne žiarivé, a preto ste si aj vy možno povedali, že nepotrebujú špeciálnu starostlivosť. Veď napokon, aj tak vypadnú. Tu POZOR! Je veľmi dôležité, aký základ vytvoríte pre trvalé zuby. Je dôležité prostredie, do ktorého narastú práve tie trvalé. Už dávno teda neplatí, že o zúbky sa treba začať starať až vtedy, keď tieto mliečne vypadnú.

O ústnu dutinu sa treba starať od narodenia dieťaťa a o zúbky odvtedy, ako narastú. Je dôležité zo zúbkov odstraňovať baktérie, ktoré sa na nich môžu usádzať. V lekárňach sú dostupné špeciálne zubné kefky, vďaka ktorým sa dokážete starať aj o takú malú ústnu dutinu. Netreba tiež podceňovať ani silu zubnej pasty, ktorá pomáha zo zubov odstraňovať zubný plak a baktérie. Nazrite teda do ponuky Lacalut produktov zameraných na starostlivosť o detskú ústnu dutinu. V ponuke nájdete všetko, čo potrebujete pre krásny žiarivý úsmev vašich ratolestí.

čo dávať a čo nedávať jesť dieťaťu

Zdroj: Shutterstock®

Strava je základ

Okrem samotnej starostlivosti je dôležité dbať aj na stravu dieťaťa. Stále častejšie sa stretávame s tým, že rodičia deťom doprajú a nechajú ich spoznávať nové chute, vďaka čomu si veľmi ľahko navyknú na sladkosti a sladené nápoje, ktoré zubom škodia. A tak zubné kazy trápia deti už v predškolskom veku.

Namiesto sladených limonád, džúsov a iných ovocných štiav, naučte svoje deti na čaje. Nesladené, jednoducho čisté čaje, ktoré zaženú smäd a zároveň neobsahujú cukor, vďaka čomu neškodia zúbkom. Samozrejme, týka sa to aj sladkých jedál, ktoré by sa nemali konzumovať vo veľkom množstve.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE