Najlepší liek na bolesť aj vypadávanie vlasov: Toto je zaručená pecka

rozmarínový olej

Rozmarín lekársky nie je len voňavá bylinka na grilované zemiaky či pečené mäso. Tento nenápadný stredomorský poloker si už po stáročia nachádza miesto aj v domácich lekárničkách – či už vo forme čaju, kúpeľa alebo voňavého oleja. 

Práve rozmarínový olej patrí medzi najuniverzálnejších prírodných pomocníkov, ktorého využitie siaha od starostlivosti o vlasy až po úľavu pri bolestiach svalov. V článku vám prezradíme, ako si ho jednoducho vyrobiť doma a ako ho používať v každodennom živote.

Rozmarín lekársky

Rozmarín lekársky, latinsky Rosmarinus officinalis, je pomerne známa a veľmi aromatická stredomorská rastlinka, ktorá je aj u nás na Slovensku často pestovaná v záhradách či kuchyniach v črepníkoch. Tento vždyzelený poloker, ktorý bez strihania dokáže narásť do pomerne slušných rozmerov, má typické úzke lístky s celistvým okrajom. 

Tie sú na líci vždy tmavozelené a lesklé a na rube zase plstnaté so sivastou farbou. Kvety sa zvyčajne objavujú v mesiacoch máj až júl. Rastú v riedkych súkvetiach, majú pyskovitý tvar a modrofialovú farbu.

Listy rozmarínu našli uplatnenie nielen v gastronómii ako korenina na ochutenie mäsa a rýb, polievok, grilovanej zeleniny či zemiakov, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Napríklad zápar z rozmarínu, respektíve rozmarínový čaj predstavuje prírodný liek na vysoký krvný tlak či tráviace ťažkosti. Kúpeľ s rozmarínovým odvarom zase uvoľní stuhnuté svalstvo. A výborným prírodným pomocníkom je aj rozmarín lekársky.

rozmarínový olej
Shutterstock®

Príprava rozmarínu

Rozmarín si bez väčších problémov môžete pestovať i doma, či už v exteriéri alebo interiéri. Stačí mu črepník, polotieň, suchšia pôda a ochrana pred mrazmi. Na liečebné účely sa z neho zberajú práve listy, prípadne celé olistené nedrevnaté výhonky. Tie si do zásoby môžete usušiť v tieni alebo umelých podmienkach pri teplote do 35 °C. Rozmarín vždy uchovávajte v dobre uzatvorených nádobách, inak by zvlhol. 

Čo sa týka účinných látok rozmarína lekárskeho, tak môžeme spomenúť, že sa v ňom ukrývajú éterické oleje, triesloviny, flavonoidy či horčiny. Rovnako je zdrojom minerálov, ako sú horčík, železo či mangán.

Ako vyrobiť domáci rozmarínový olej?

A čo všetko budete teda potrebovať na prípravu domáceho rozmarínového oleja? Pripravte si vetvičky rozmarínu, ideálne čerstvého, kvalitný rastlinný olej (vhodný je napríklad extra panenský olivový olej) a sklenenú nádobu.

Nádobku, ktorú je možné dobre uzavrieť, naplňte rozmarínom a ten zalejte olejom. Dávajte pozor na to, aby olej zalial všetky časti byliny. Nádobu uzatvorte a umiestnite na slnečné miesto. Zmes takto nechajte odpočívať aspoň jeden mesiac. 

Následne macerát sceďte a olej prelejte do čistej sklenej nádobky. Rozmarínový olej je pripravený na použitie. Fľaštičky, v ktorých ho uchovávate, skladujte na tmavšom a chladnejšom mieste, predĺžite tak jeho trvanlivosť.

Vnútorné použitie rozmarínového oleja

V prvom rade ho môžete používať aj vnútorne, pričom je vhodný najmä do studených pokrmov. Dochuťte ním šaláty, zálievky či hotové omáčky. Rozmarínový olej zlepšuje koncentráciu, podporuje imunitný systém, zlepšuje trávenie a potláča zadržiavanie vody v organizme pri menštruácii. 

Vonkajšie použitie rozmarínového oleja

Samozrejme, široké uplatnenie nájde aj pri vonkajšom používaní. Využiť ho môžete na ošetrenie vlasovej pokožky, prípadne aj končekov vlasov. Stimuluje totiž rast vlasov, bojuje proti ich vypadávaniu a taktiež rieši problém so suchou pokožkou hlavy.

Tento jedinečný olej môže byť dokonca nápomocný aj pri kožných ťažkostiach, napríklad ekzémoch. Výborný je však aj ako masážny olej. Pomáha uvoľňovať svalstvo a dokonca mierni bolesti chrbtice a svalov.

Má antiseptické účinky a napomáha eliminovať bolesti spojené s reumatizmom či artritídou. Pri bolesti hlavy si ním skúste potrieť a premasírovať spánky. Pri masírovaní rôznych častí tela tiež pôsobí upokojujúco a potláča pocit stresu.

použitie rozmarínového oleja
Shutterstock®

Triky s rozmarínovým olejom: Ako ho využiť každý deň

1. Pre krajšie vlasy bez vypadávania

Raz až dvakrát týždenne si vmasírujte rozmarínový olej do vlasovej pokožky (najlepšie pred umytím). Nechajte pôsobiť 20–30 minút, zabaľte hlavu do uteráka a následne vlasy umyte jemným šampónom. Podporíte tým prekrvenie pokožky hlavy a posilníte vlasové korienky.

2. Prírodný roll-on na migrénu a stres

Nalejte trochu oleja do malej sklenenej fľaštičky s guľôčkou (roll-on), pridajte pár kvapiek esenciálneho rozmarínového oleja. Používajte na spánky, zátylok alebo vnútornú stranu zápästia pri únave, bolesti hlavy alebo strese.

3. Masážny olej proti bolestiam chrbta a svalov

Zohrejte malé množstvo oleja v dlaniach a masírujte boľavé miesta – ramená, šiju, kríže. Ideálne po fyzickej námahe, dlhom sedení alebo večer pred spaním. Mierni napätie, stuhnutosť a navodí relax.

4. Zázrak na studené nohy a ruky

V zime alebo pri poruchách prekrvenia si skúste natrieť nohy rozmarínovým olejom a navliecť si teplé ponožky. Podporíte cirkuláciu krvi a pocit chladu výrazne ustúpi.

5. Domáci kúpeľ pre telo i dušu

Do teplého kúpeľa pridajte 1 PL rozmarínového oleja (prípadne aj 1 kvapku esenciálneho oleja z rozmarínu). Uvoľníte svaly, podporíte činnosť obličiek a zlepšíte prekrvenie pokožky. Ideálny po stresujúcom dni.

6. Olej na zjemnenie nechtovej kožičky

Kvapnite kvapku oleja na každé nechtové lôžko a vmasírujte. Zabraňuje zadrhávaniu kože, podporuje zdravý rast nechtov a pôsobí antibakteriálne.

Rozmarínový olej ako domáci elixír

Ak hľadáte jednoduchý a pritom veľmi účinný spôsob, ako obohatiť svoju rutinu o prírodnú starostlivosť, rozmarínový olej je výbornou voľbou. Vďaka jeho mnohostranným účinkom a nenáročnej výrobe si ho môžete ľahko pripraviť doma a mať po ruke vždy, keď budete potrebovať uvoľniť telo, povzbudiť zmysly alebo podporiť krásu vlasov a pokožky. A čo je najlepšie – vôňa rozmarínu vám pripomenie slnkom zaliatu bylinkovú záhradu aj počas sychravých dní.

Aktualizovaný článok: 12.07.2025

5 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Jana Brezovská

Jana Brezovská

30.07.2019 09:33

zatiaľ využívame iba na varienie, ale skúsime

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.07.2019 21:20

Rada vyskúšam

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

14.07.2019 15:55

mávam bolesti chrbtice, takže vyskúšam

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

13.07.2019 10:05

ooo super článok, rozmarín mám zasadený v črepníku

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.07.2019 06:59

Rozmarín pestujem, nakoľko je naozaj skvelý na rôzne neduhy, no olej z neho som ešte nepripravovala, vďaka!

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.