Na pohľad obyčajné semená sa postupne stávajú čoraz bežnejšou súčasťou našich jedálničkov. Niet sa však čomu čudovať. Ukrývajú množstvo cenných látok a majú blahodarný vplyv na ľudské zdravie. Napríklad také ľanové semená sú zdrojom zdravých tukov a podporujú správnu činnosť čriev. Slnečnicové semená sú zase bohaté na vitamín E a normalizujú hladinu cholesterolu. Poznáte však aj takzvané kalonji semená? Ak vám tento názov nič nehovorí, nevadí. V nasledujúcom článku vám ich bližšie predstavíme a pozrieme sa aj na to, aký vplyv majú na náš organizmus!
O aké semená ide?
Kalonji semená sú známe pod mnohými názvami, napríklad aj ako semená čiernej cibule, pričom ide o semená černušky siatej, ktorá nesie latinské meno Nigella sativa. Černuška je jednoročná bylina z čeľade iskerníkovité s modrastými kvetmi a perovito strihanými listami podobnými kôpru. Jej domovinou je juh a juhozápad Ázie aj juh Európy. Rozšírená je na Balkáne či v Indii. Darí sa jej najmä v teplejších oblastiach, pričom je často pestovaná na rozľahlejších plantážach a poliach.
Vysádzaná je pre svoje semená dozrievajúce v tobolkách, ktoré sa zrezávajú a z nich sa následne vyklepávajú semienka černušky. Tie sú charakteristické intenzívnou čiernou farbou a mierne ostrejšou až jemne pálivou chuťou. Po rozdrvení môžu mať arómu podobnú oreganu. Práve v mnohých častiach Indie sú známe pod názvom kalonji. Tieto semienka sú bežne využívané ako korenina a dochucovadlo a sú súčasťou aj tradičnej indickej kuchyne.
Pozri aj: Kýchaš ako besná? Vieme, ktoré potraviny proti alergii zaradiť do jedálnička
Pre toto sa ich oplatí zaradiť do jedálnička!
Je skutočné nevídané, ako aj drobné semienka dokážu blahodarne pôsobiť na náš organizmus. V prvom rade musíme spomenúť, že v kalonji semenách sa ukrýva vláknina, polynenasýtené mastné kyseliny aj viaceré minerálne látky, ako napríklad horčík či draslík. Okrem toho majú tieto čierne semienka silné antioxidačné účinky, vďaka čomu napomáhajú chrániť telo pred škodlivým vplyvom voľných radikálov a poškodzovaním buniek. Taktiež sú užitočné pri procese zbavovania tela toxínov.
Semená čiernej cibule blahodarne vplývajú na metabolizmus, zabezpečujú zlepšenie trávenia a pomáhajú predchádzať alebo aj eliminovať črevné ťažkosti. Pri ich pravidelnej konzumácii tiež pozitívne vplývajú na hladinu krvného tlaku aj inzulínu či dokonca funkciu pečene. Majú protizápalové i antibakteriálne účinky a zvyšujú chuť do jedla.
Ako ich využiť v kuchyni?
Mnohé zdravé potraviny, ktorým sa často hovorí aj superpotraviny, dokážu poriadne potrápiť peňaženku. To však nie je prípad týchto semienok. Za 50 gramové balenie zdraviu prospešných semien černuchy dáte zvyčajne menej ako 1,5 eura. Poobzerať sa pritom po nich môžete v predajniach so zdravými či rozličnými orientálnymi a exotickými potravinami, no z pohodlia domova si ich jednoducho objednáte aj z internetu. A ako vlastne kalonji semienka využiť v kuchyni? Možnosti sú naozaj široké!
Tieto semená je možné používať pri príprave slaných aj sladkých pokrmov. Môžete nimi posypať domáci chlieb alebo pečivo, sušienky, čerstvý zeleninový šalát či chutné cestoviny aj rizoto. Hodia sa aj k jedlám z rýb či strukovín. Rovnako nájdu uplatnenie v jedlách typických pre indickú kuchyňu. Semienkami černuchy môžete posypať steaky pri grilovaní alebo ich rovno primiešať do marinád. Ak chcete dodať pokrmu jemnejšiu chuť, nahraďte čierne korenie práve kalonji semenami.
Odporúčame: Čo s čerstvými levanduľovými kvetmi? Priprav si levanduľový cukor!