Nosíš oblečenie z polyesteru? Prezradíme, prečo sa mu vyhýbať

oblečenie z polyester

Prírodné materiály sú pomerne drahé, preto sa tzv. „rýchla móda“ uchyľuje k používaniu tých lacnejších, ktoré sú väčšinou tvorené umelými vláknami. Azda ich najvýraznejším zástupcom je polyester. Stretnúť sa na štítku s označením 100-percentný polyester nie je v súčasnosti ničím výnimočným. 

Pravdou je, že i syntetické vlákna majú svoje benefity, no keď si všetko podčiarkneme a zrátame, naozaj zostaneme v pluse? Na tienistú stránku polyesteru a umelých vlákien v oblečení sa pozrieme v nasledujúcom článku.

Prečo sme „prišli na chuť“ syntetickým vláknam v oblečení?

Samozrejme, že nie je umelé vlákno ako umelé vlákno, existujú kvalitnejšie aj menej kvalitné verzie, čo sa odzrkadľuje aj na pocite, ktorý v nás vyvoláva nosenie tohto druhu oblečenia. Asi najmenej príjemné a tzv. „škriabajúce“ materiály sa využívali v 60. rokoch minulého storočia a ľudia v nich s víziou „udržania kroku s módou“ trpeli v zime i v tom najhorúcejšom sparne.

V súčasnosti sa výroba syntetiky posunula predsa len ďalej a polyesterové vlákna sú obľúbené najmä v rámci športového funkčného oblečenia, kde sa uplatňuje vo veľkom najmä polyesterové mikrovlákno. Tu sa stavia hlavne na termoregulačných schopnostiach a odolnosti. 

V správnom pomere použitého materiálu sú tieto športové kúsky pružné, rýchlo schnú a nemnožia sa v nich škodlivé mikroorganizmy. Polyester je obľúbený aj vďaka jeho nekrčivosti a zachovaniu tvaru, a to aj po mnohých praniach. No a tu sa dostávame k jadru problému.

polyester
Shutterstock®

Kde je problém?

O tom, že polyester a ostatné syntetické vlákna nemajú veľmi dobrý vplyv na pokožku, to si rozoberieme v nejakom inom článku, nakoľko ide o pomerne rozsiahlu tému. Teraz sa však sústreďme na ďalšie veľké mínus tohto materiálu, ktorým je uvoľňovanie mikroplastov z umelohmotného typu oblečenia počas prania.

Mikroplasty sú veľmi malé úlomky plastových častíc – menšie ako 5 milimetrov. Tie sa dostávajú do životného prostredia a vytvárajú tzv. „plastové znečistenie“. V súčasnosti, keď je z polyesteru a podobných materiálov vyrábaných zhruba 60-percent oblečenia, naozaj nejde o malichernosť s malým rozsahom pôsobenia.

funkčné oblečenie
Shutterstock®

Polyester a citlivá pokožka

Ľudia s citlivou, suchou či atopickou pokožkou môžu pri nosení polyesteru pociťovať diskomfort, svrbenie alebo podráždenie. Umelé vlákna totiž zvyknú brániť dýchaniu pokožky a môžu zhoršiť prejavy ekzému alebo potenie, najmä pri dlhodobom nosení. Vhodnejšou voľbou sú prírodné a hypoalergénne materiály.

Mikroplasty nemôžeme podceňovať

Mikroplasty sa stávajú súčasťou nášho ekosystému, čističky vôd si s nimi nevedia poradiť, a preto sa dostávajú do potravinového reťazca. My ich teda spätne prijímame vo forme nápojov či jedla. To nie je veľmi pekná predstava, že áno?

I keď štúdie, ktoré sa zaoberajú vplyvom mikroplastov nielen na ľudí, ale aj zvieratá, sú ešte len v začiatkoch, už teraz vieme, že dopad tohto plastového zamorenia nebude bez neblahých následkov. Negatívne pôsobenie mikroplastov sa už preukázalo na malých morských živočíchoch.

prečo sa vyhnúť polyesteru
Shutterstock®

Syntetické oblečenie a spol.

Ak teda obmedzíme spotrebu oblečenia zo syntetických materiálov, urobíme tak jeden z mnohých krokov smerujúcich k minimalizovaniu plastového prachu a častíc, ktoré sú momentálne všade naokolo. Zdá sa, že tento typ znečistenia budeme musieť riešiť ešte poriadne dlho.

Mikroplasty sa totiž okrem syntetického oblečenia uvoľňujú napríklad aj z pneumatík, a to ich opotrebovávaním, avšak svoj 2-percentný podiel na znečistení mikroplastmi majú aj abrazívne častice z peelingových prípravkov či podobných granuliek využívaných v kozmetike. Pranie syntetického oblečenia však podľa odborníkov prispieva až k 35-percentnému podielu mikroplastov v ekosystéme.

Ako spoznať syntetické materiály už pri nákupe

Pri nákupe oblečenia sa vždy oplatí pozrieť na štítok s informáciami o zložení. Syntetické vlákna ako polyester (PES), polyamid (PA), elastan (EL) alebo akryl (PAN) sú často uvedené pod rôznymi skratkami. Kombinujú sa s prírodnými materiálmi alebo tvoria 100 % zloženie najmä pri lacnejšej „fast fashion“.

Okrem etikety môže napovedať aj samotný dotyk – syntetické látky bývajú menej priedušné, priťahujú statickú elektrinu, pôsobia klzko a niekedy sa pri trení „škrabú“. Ak máte možnosť, skúste oblečenie priložiť k pokožke alebo si ho aspoň pozorne prezrite v prirodzenom svetle.

mikroplasty
Shutterstock®

Je recyklovaný polyester riešenie?

V súčasnosti sa mnohé značky snažia nahradiť bežný polyester jeho recyklovanou verziou – zvyčajne získanou z PET fliaš. Ide síce o ekologickejší variant, ktorý znižuje množstvo plastového odpadu, no stále sa pri praní z takéhoto oblečenia uvoľňujú mikroplasty.

Recyklovaný polyester má svoje výhody, najmä ak je súčasťou produktov s dlhšou životnosťou. No nezabúdajme, že plast zostáva plastom. Skutočne udržateľnou voľbou je predovšetkým zníženie spotreby, opätovné nosenie odevov a investovanie do nadčasových, prírodných materiálov.

Ako sa brániť mikroplastom z oblečenia?

Aj keď syntetickému oblečeniu sa v súčasnosti vyhnúť celkom nedá, existujú spôsoby, ako minimalizovať jeho negatívny dopad na životné prostredie. Kľúčové je obmedziť uvoľňovanie mikroplastov pri praní a podporiť udržateľné alternatívy. Malé zmeny v domácnosti môžu mať veľký vplyv na prírodu aj zdravie.

Čo pomáha:

  • používajte špeciálne pracie vrecká na mikroplasty (napr. Guppyfriend),

  • perte na nižšej teplote a s menšími otáčkami,

  • vyhýbajte sa zbytočne častému praniu,

  • zvážte filter na práčku, ktorý zachytí plastové vlákna,

  • pri nákupe uprednostňujte kvalitné kúsky z prírodných materiálov,

  • dávajte prednosť značkám s transparentnou výrobou a recykláciou.

Alternatívy k polyesteru

Ak hľadáte ekologickejšie aj príjemnejšie alternatívy k syntetickým vláknam, siahnite po bavlne, ľane, konope alebo bambuse. Tieto materiály sú priedušné, mäkké a šetrné k pokožke aj prírode. Navyše sa dajú dobre recyklovať a biologicky rozložia.

Modernou alternatívou je aj lyocell (TENCEL™), vyrábaný z celulózy dreva ekologickým spôsobom. Tento materiál je známy svojou jemnosťou, savosťou a antibakteriálnymi vlastnosťami. Ideálny na spodnú bielizeň, pyžamá či letné šaty.

Malý krok pre vás, veľký krok pre planétu

Aj keď sa syntetika stala bežnou súčasťou našich šatníkov, máme možnosť rozhodovať, čo si oblečieme a ako sa o to staráme. Výber látky je len začiatok – dôležité je, ako ju nosíme, perieme a či ju dokážeme využiť čo najdlhšie. Mikroplasty síce nevidíme, no ich dopady cítime čoraz viac. Každý kúsok oblečenia má svoj príbeh – a je len na nás, či bude priateľský k prírode aj telu.

Anketa: Dávate si pozor na zloženie materiálu oblečenia pri nákupoch?

Odpovedalo 2028 ľudí

99%
1%

Aktualizovaný článok: 11.07.2025

4 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.07.2019 23:00

Dávam si pozor na zloženie materialu oblečenia

Vaše meno:

Lucia Šintálová

Lucia Šintálová

13.07.2019 22:41

Uprednostňujem 100% bavlnu, hlavne u dcérky, pretože trpí na atopický ekzém.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

11.07.2019 23:39

Plasty sú všade okolo nás.Nemám v láske tieto umeliny a nerada ich nosím,preto sa im snažím vyhýbať a nekupovať.

Vaše meno:

Jan Janovic

Jan Janovic

11.07.2019 10:11

mam polyesteroave tricko na trening uz vyse 12rokov stale to iste, trenujem v nom. min 1x do tyzdna v nom a stle je ako nove.. zlozenie ,, 100% polyester.... je tiez neekologicke?

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.