Nechutné! Toto je TOP 7 najšpinavších vecí okolo nás!

Myslela si si, že najšpinavší objekt v domácnosti je záchodová doska? Omyl! Veľa vecí okolo nás je oveľa špinavších, ako si skutočne myslíme. Ukážeme ti 7 najšpinavších vecí, ktoré ťa dennodenne obklopujú. Sú to bežné veci, ktorých sa dotýkaš každý deň. Vedela si napríklad o tom, že bankomat je jednou z najšpinavších vecí na svete? A čo taká kuchynská hubka? Z tohto budeš zaručene šokovaná!

 

Pozri aj:Ako skladovať cibuľu a cesnak? Toto by ti asi nenapadlo!

 

Kefa na vlasy

Na kefe ostáva všetko, čo sa ti za celý deň prichytilo na tvoje vlasy – všetky pachy, prach alebo aj odumreté zvyšky kože. Takéto kefy obsahujú baktérie, roztoče a sú pre nich dokonalým prostredím pre rozmnožovanie.  Je dobré kefu aspoň raz týždenne vyčistiť a po každom použití z nej odstraňovať vlasy.  Špinavé kefy ti môžu vlasy zamastiť, v najhoršom prípade zašpiniť a upravovanie môže byť o to náročnejšie. 

baktérie na kuchynskej hubke

Zdroj: Shutterstock®

Kuchynská hubka

Hubka je 200 000-krát špinavšia ako záchodová doska. Mikrotrhliny kuchynskej špongie sťažujú dezinfekciu a tak prenášame baktérie z jedného miesta na druhé. Výskumy dokázali, že až 75 % špongií, ktoré bežne doma používame, obsahuje koliformné baktérie. V hubke sa hromadia zvyšky jedál, ktoré vďaka vlhkosti poskytujú baktériám ideálne prostredie pre rozmnožovanie.

 

Diaľkový ovládač

Diaľkový ovládač častokrát prirodzene chytáme mastnými a špinavými rukami. Vieme sa prostredníctvom neho jednoducho nakaziť baktériami. Väčšinou ho tiež zabúdame umývať, a tak na ňom všetky baktérie a nahromadené mikroorganizmy ostávajú.  Stačí nám jednoduchý antibakteriálny vlhčený obrúsok, ktorým zmyjeme neželanú špinu.  

 

Zaujme ťa: Príjem vitamínov: Konzumujeme viac ovocia a zeleniny, nestačí to!

baktérie na ovládači

Zdroj: Shutterstock®

Vaňa

Vaňa je domovom  viacerých toxických baktérií.  Baktérie, ktoré vznikajú pri odtoku vane sú oveľa nebezpečnejšie ako tie na záchode. Najmä diery a škáry sú najideálnejším miestom pre život roztočov.  Spôsobujú infekcie močových ciest, zápal pľúc alebo kožné ochorenia. Kúpeľňu by sme mali čistiť aspoň raz za týždeň, aby sme nežiaduce baktérie pravidelne ničili. 

 

Peniaze

Držať v ruke veľký obnos peňazí môže byť fajn. No choroboplodné zárodky, ktoré sa na nich nachádzajú, si veľmi neuvedomujeme.  Európska komisia pre zdravie zistila okolo 135-tisíc baktérií na jednej jedinej bankovke. Podľa doterajších štúdií peniazom kraľujú stafylokoky, ktoré sú prítomné u 94% bankoviek. Prevažne Američania na nich dokonca môžu nájsť aj zvyšky kokaínu.

 

Vyskúšaj tiež: Prečo vznikajú modriny? Sú nebezpečné? 

nákupný vozík

Zdroj: Shutterstock®

Nákupné vozíky

Mikrobiológ Charles Gerba tvrdí, že každý jeden nákupný vozík je domovom pre baktériu E.coli.  Štúdie z Arizony zistili, že nákupné vozíky obsahujú viac baktérií, slín a výkalov ako eskalátory. Zo vzorky 85 testovaných vozíkov bolo 72%  pozitívnych na prítomnosť koliformných baktérií. Na povrchu testovaných vozíkov boli nájdené rôzne mikroorganizmy, ako napríklad stafylokoky, plesne či kvasinky. Nechýbali ani stopy krvi, slín, potu či moču.

 

Bankomaty

Pri štúdii, v ktorej sa porovnávalo množstvo baktérií na záchodovej mise a na bankomatoch, vyšlo, že z hľadiska prítomnosti bakteriálnych kultúr sú identické. Obsahujú totiž veľké množstvo rôznych druhov baktérií, nájdené boli dokonca druhy, ktoré spôsobujú hnačku, zvracanie a tráviace problémy. Je preto dôležité umývať si vždy po jeho použití ruky alebo sa bankomatov namiesto brušiek na prstoch dotýkať hánkami. 

2 komentárov
Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

30.11.2017 08:54

jajaj a su este aj dalsie, verejne toalety, klavenica pocitaca, mys, klucky,..... atd.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 12:56

brrr, je to des

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE