Neuveriteľné syndrómy, o ktorých vie len málokto! Nebudeš tomu veriť! (II. časť)

Ako už napovedá názov článku, dnes budeme venovať priestor nezvyčajným a pomerne zriedkavým chorobám, ktoré ľuďom strpčujú životy. V minulom článku sme rozoberali napríklad syndróm anarchickej ruky, explodujúcej hlavy či Stendhalov syndróm. No a v nasledujúcom článku sa dozviete niečo viac o ďalších bizarných prejavoch zvláštnych chorôb, o ktorých ste možno ani netušili. Verte tomu, že i keď niektoré z nich môžu vyvolať úsmev na tvári, ide o ťažkosti, ktoré postihnutým ľuďom znepríjemňujú život tak, ako si v niektorých momentoch ani nevieme predstaviť. 

Capgrasova dezilúzia

Choroba je pomenovaná po francúzskom psychiatrovi Josephovi Capgrasovi, ktorý spolu s kolegom opísal poruchu už v roku 1923. Ide o naozaj neuveriteľný syndróm, keď sa postihnutý človek domnieva, že člen jeho rodiny, príbuzný, priateľ alebo blízky človek bol nahradený kópiou – robotom, podvodníkom, mimozemšťanom... Silné presvedčenie o dvojníkovi môže vyústiť do agresie alebo do hľadania „skutočnej“ osoby. Táto zriedkavá porucha sa prejavuje u ľudí so schizofréniou, demenciou, cukrovkou alebo po poranení mozgu. Častejšie sa vyskytuje u žien.

Pozri aj: Ktorá pozícia je najlepšia pre dobrý spánok? Rozhodne skús túto!

capgrasova dezilúzia

Zdroj: Shutterstock®

Syndróm Alice v krajine zázrakov

Tento syndróm, ktorý býva označovaný aj ako dysmetropsia, je neuropsychické ochorenie ovplyvňujúce vnímanie rozmerov a polohy predmetov. Dochádza k deformácii vizuálneho videnia – objekty sa javia väčšie, menšie, bližšie či vzdialenejšie, ako reálne sú. Syndróm sa objavuje samostatne, teda bez klinických príčin, ale spája sa aj s mozgovými nádormi, migrénami, nedostatkom spánku či s užívaním drog. Dysmetropsia sa môže objavovať v detstve a pretrvávať až do dospelosti.

Cotardov syndróm – syndróm chodiacich mŕtvych

Ide o vzácnu a dosť desivú duševnú poruchu, pri ktorej sú postihnutí ľudia presvedčení, že zomreli, neexistujú, hnijú, nedýchajú, prípadne stratili krv alebo vnútorné orgány. Choroba má niekoľko stupňov, a tá najľahšia forma sa prejavuje zúfalstvom, sebanenávisťou či sebapoškodzovaním. Cotardov syndróm sa najčastejšie prejavuje u starších ľudí, u ľudí po úraze mozgu, ale napríklad sa objavuje aj pri schizofrénii či psychotických poruchách. Osoby postihnuté  týmto syndrómom sú presvedčené, že už napríklad nemusia jesť alebo spať a taktiež je im už zbytočné dávať si na seba pozor, keďže podľa ich vnímania sú už po smrti. O tom, že ešte reálne žijú, sa nedajú presvedčiť racionálnymi dôkazmi a často umierajú v dôsledku vyhladovania, ale aj kvôli rôznym zraneniam (neboja sa napríklad skočiť zo strechy, prechádzať sa po diaľnici atď.).

syndróm chodiacich mŕtvych

Zdroj: Shutterstock®

Syndróm zahraničného prízvuku

V tomto prípade ide o naozaj veľmi zriedkavé psychické ochorenie, existuje o ňom len okolo 60 záznamov. Postihnutí ľudia zrazu začnú rozprávať s prízvukom, ktorý nie je typický pre ich jazyk a krajinu. Ide teda len o akcent a nie zázračné nadobudnutie schopnosti dohovoriť sa v cudzom jazyku. Predpokladá sa, že táto choroba vzniká ako dôsledok poranenia hlavy či po porážke. Jedným z prípadov bola aj žena z Nórska, ktorá sa po autonehode prebrala z kómy a začala hovoriť so silným nemeckým prízvukom.

Vybrali sme: Vieš, čo je to 3-minútové pravidlo? Mali by ho poznať najmä rodičia!

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.05.2019 08:10

Neuveriteľné až desivé symptómy!

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

28.05.2019 14:39

každá duševná choroba sa nejako prejavuje,ale tieto opisované sú hrôzostrašné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE