Pociťujete neustále mykanie v končatinách? Možno trpíte syndrómom nepokojných nôh

Stalo sa vám, že ste v noci nemohli zaspať, lebo ste pociťovali akési nutkanie hýbať nohami?

 

Ak sa to deje len občas, môžete to pripísať zvýšenej fyzickej námahe alebo stresu. No ak takýmto problémom trpíte pravidelne, ide pravdepodobne o takzvaný syndróm nepokojných nôh, čo by ste už nemali brať na ľahkú váhu.

 

Prejavy sú často veľmi ťažko opísateľné, ale väčšinou ide o pocit napätia, mravčenie, pichanie alebo nutkanie na neustály pohyb nôh. V niektorých prípadoch však nemusí ísť len o nohy, ťažkosti sa môžu prejavovať aj v rukách, tvári a niekedy aj v celom tele.

 

Príznaky sa prejavujú, ak je človek dlhšiu dobu v pokoji, napríklad pri dlhšom sedení alebo pri zaspávaní. Najmä v tomto prípade predstavuje syndróm skutočný problém, lebo sa kvôli nemu nedokážete dlhodobo vyspať.

 

Odporúčame prečítať: Večne studené nohy a ruky – čo s tým?

mykanie v nohách, syndróm nepokojných nôh, nervózne nohy, spánok

Zdroj: Shutterstock®

Príčinou je málo železa, dopamínu, alebo hormonálna nerovnováha

 

Syndróm nepokojných nôh je poruchou centrálneho nervového systému. Problémom v tele je buď nízka hladina železa, vďaka čomu je naše telo „brzdené“, alebo málo dopamínu, ktorý je zodpovedný za naše pohyby. Dôvodom môže byť aj hormonálna nerovnováha – preto sa tento syndróm často objavuje u tehotných žien. Je možné, že príznaky postupne vymiznú, ale môžu aj pretrvať a je väčšie riziko, že ním bude trpieť aj ďalšia generácia vo vašej rodine. Syndróm má totiž 2 varianty: vrodený, ktorý neovplyvníme a nedá sa mu predchádzať a taký, ktorý je spôsobený inými príčinami, napríklad poškodením nervov, užívaním antidepresív, poruchami štítnej žľazy alebo cukrovkou.  

 

 

Čo by ste mali pridať do jedálnička?

 

Návšteva lekára je v tomto prípade najlepšou vecou, ktorú by ste mali urobiť. Predpíše vám lieky, ktoré vám môžu pomôcť. Samozrejme, každý organizmus ich bude znášať inak. Sú to lieky, ktoré sa používajú aj pri liečbe Parkinsonovej choroby. My máme pre vás niekoľko tipov, čo by bolo vhodné doplniť do svojho jedálnička, aby ste tieto problémy aspoň čiastočne eliminovali.

Kyselina listová

 

Pacienti trpiaci syndrómom nepokojných nôh majú väčšinou nedostatok kyseliny listovej a jej doplnenie im prospieva.

 

Nachádza sa takmer vo všetkých druhoch listovej zeleniny. Najmä v špenáte, šaláte, uhorke, alebo v rajčinách. Na jej vstrebanie musíme mať v tele dostatok cukru a sodíka. 

 

 

Odporúčame prečítať:Bylinkové čaje: Ktorý si vybrať a kedy ich radšej nepiť?

 

Železo

 

Železo je potrebné nielen na tvorbu krviniek, ale aj pre naše svaly. Samotné železo nám však na syndróm nepokojných nôh nepomôže.

 

Musíme doplniť potraviny, ktoré zlepšujú využiteľnosť železa, napríklad jogurty, kefír a iné mliečne výrobky. Mali by sme sa vzdať kávy aj čierneho čaju.

 

 

 

Odporúčame prečítať:10 tipov ako zdravo odštartovať ráno

 

Horčík

 

V svaloch ma horčík dôležitú kontrolnú funkciu, preto je dobré doplniť aj tento vitamín. Môžete vyskúšať kúru s medvedím cesnakom – kapsule sa dajú zohnať aj na internete. 

 

Do svojho jedálnička zaraďte ľanové semienka, obilné klíčky, sezam, orechy a jeho zdrojom je aj kakao. Kúsok čokolády s vysokým obsahom kakaa si preto dopriať môžete.

 

Zdroj foto:

Shutterstock.sk

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

30.05.2016 06:41

... dobre vediet

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE