Poznáš päťlistý ženšen? Zisti, prečo sa mu hovorí aj bylina nesmrteľnosti!

Poznáte päťlistý ženšen? Pod týmto názvom sa ukrýva bylina nesúca mnohé pomenovania. Odborne ide o rastlinu gynostema päťlistá, ktorá je napríklad známa aj ako bylina nesmrteľnosti. Čaj z jej lístkov predstavuje prírodný liek na mnohé neduhy, ktorý prispieva k psychickej aj fyzickej rovnováhe tela. Môže pomôcť podporiť správnu funkciu imunitného systému a dokáže toho omnoho viac. Zistite niečo viac o tomto lieku tradičnej čínskej medicíny. Aké sú účinky ženšenu päťlistého a ako ním podporiť svoje zdravie?

Poznáte gynostemu?

Gynostema päťlistá, latinsky Gynostemma pentaphyllum, je popínavá rastlina z čeľade tekvicovité. Táto tradičná čínska bylinka je známa pod mnohými pomenovaniami a názvami. Hovorí sa jej aj ženšen päťlistý, južný ženšen, jiaogulan, rastlina dlhovekosti či bylina nesmrteľnosti. Pôvod tejto liany možno hľadať v Ázii, a to predovšetkým v Číne. V prírode je hojne rozšírená hlavne v južných oblastiach, no pestovanie sa postupne rozširuje aj do ďalších častí, napríklad do Japonska či Thajska. Gynostema je označovaná za bylinu dlhovekosti či nesmrteľnosti vďaka tomu, že práve obyvatelia horských oblastí na juhu Číny sa údajne dožívali vysokého veku vďaka čaju z lístkov päťlistého ženšenu, dokonca takmer nepoznali niektoré ochorenia.

Gynostemu je možné pestovať prakticky kdekoľvek, a to i v našich záhradách či dokonca kvetináčoch. Je totižto mrazuvzdorná. Počas zimy jej nadzemné časti odumierajú a na jar rastlina opäť vyrastá z podzemkov. Má rada slnečné stanovištia alebo polotieň a vlhkú a humóznu pôdu. Rastlina rýchlo vyháňa dlhé výhonky, ktoré môžu mať dĺžku niekoľko metrov. Pri pestovaní v kvetináči je ju možné nechať prevísať, v opačnom prípade vyžaduje nejakú oporu. Môže sa napríklad šplhať po plote. Kvety sú nenápadné a majú žltozelené korunné lístky. Rastlina je charakteristická svojimi dlaňovito zloženými listami, ktoré sú prevažne päťpočetné. Majú pílkovitý okraj a zberajú sa na liečebné účely.

Pozri aj: TOP bylina na zvýšenie fyzickej sily a odolnosti voči stresu: Poznáš ju?

účinky gynostemy

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky bylinky?

Gynosteme päťlistej sa často pripisuje aj titul najzdravšej či najliečivejšej byliny sveta alebo elixíru mladosti. Táto bylinka je nielen súčasťou tradičnej čínskej medicíny, ale dlhodobo sa jej účinkami a pôsobením zaoberajú mnohé výskumy a vedecké práce. Rastlina obsahuje mnohé účinné látky. Ukrýva sa v nej veľké množstvo rozličných saponínov, okrem toho stopové prvky, aminokyseliny, vitamíny i mnohé látky so silnými antioxidačnými účinkami. Vďaka značnému podielu antioxidantov gynostema napomáha chrániť bunky pred poškodením zo strany voľných radikálov a predčasným starnutím. Rastlina má tiež adaptogénne účinky, čiže napomáha chrániť organizmus pred celým radom stresových faktorov a zvyšuje jeho odolnosť pri rôznych druhoch záťaže.

V tradičnej čínskej medicíne je gynostema používaná na posilnenie činnosti imunitného systému a dodanie životnej energie telu. Päťlistý ženšen má priaznivý vplyv na detoxikáciu tela aj metabolizmus. Blahodarne pôsobí na kardiovaskulárny systém. Môže byť nápomocný pri problémoch, ako sú vysoký krvný tlak či vysoký cholesterol, čo sú hlavné rizikové faktory srdcovo-cievnych ochorení. Má rovnako priaznivý vplyv na stav ciev a napomáha znižovať riziko ich kôrnatenia a upchávania. Gynostema posilňuje činnosť srdca a zlepšuje krvný obeh. Okrem toho pomáha človeku k duševnej pohode. Priaznivo vplýva aj na stav a činnosť pečene. Pripisuje sa jej schopnosť preventívne pôsobiť nielen proti kardiovaskulárnym ochoreniam, ale aj rakovine. 

čaj z gynostemy

Zdroj: Shutterstock®

Ako bylinku využiť pre zdravie?

Ako sme spomenuli už vyššie, gynostemu päťlistú nie je problém pestovať u nás, buď v záhradách, alebo celoročne v kvetináčoch v interiéri. Ak by ste chceli len vyskúšať jej účinky, v lekárňach, na internete či v predajniach so zdravými potravinami je ju možné nájsť v rozličných formách. V prvom rade je možné zohnať drogu zo sušených listov rastliny na prípravu čaju, ktorý je osviežujúci a sladkastý. Šálka čaju z gynostemy povzbudzuje a podporuje koncentráciu. Môže skvelo nahradiť rannú šálku klasickej kávy. Tento čaj okrem toho podporuje dobrú obranyschopnosť aj zdravie srdca a ciev, potláča stres a prispieva k znižovaniu rizika mnohých ochorení. 

Dostať možno aj bylinné tinktúry či kapsule s obsahom päťlistého ženšenu, ktoré majú na ľudské zdravie podobné účinky. Pri používaní takýchto výživových doplnkov vždy dodržujte odporúčané dávkovanie. Ich užívanie môžete rovnako konzultovať s odborníkom, najmä ak užívate aj nejaké iné lieky. Na záver ešte spomenieme, že gynostema nie je vhodná pre tehotné či kojace ženy ani malé deti. 

Odporúčame: Domáci hummus 5-krát inak: Skúsiš cviklový, pikantný či sladký?

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.08.2020 06:54

Poznám túto skvelú bylinku, len nie pod názvom Gynostema.

Vaše meno:

Jana Petrášová

Jana Petrášová

31.12.2020 18:13

zaujímavý článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE