Letné mesiace dávajú zabrať pokožke, no rovnako tak aj vlasom. A im možno aj trochu viac, pretože stále nie sme zvyknuté ich dostatočne chrániť pred slnkom, soľou či inými škodlivými vplyvmi.
Vlasy a leto
Tak a teraz ruku na srdce. Koľké z vás si chránia vlasy počas letných mesiacov rovnako ako pokožku? Hm? Predpokladáme, že veľa vás nebude. Je to tak. I keď sme schopné utratiť stovky eur za farbenie a strihanie našej koruny krásy, mnohé nič viac pre ne nerobíme. Ale kupovať si len správny šampón nestačí. Pozor by ste si mali dať hlavne na nasledujúce veci!
Pozri aj: TOP recepty z melóna: Tieto letné melónové pochúťky musíš vyskúšať!
- (Ne)česanie
Kedy si češete vlasy zohráva taktiež významnú úlohu. Viete, že vždy, keď vyjdete z vody, by ste ich mali rozčesať kefou alebo veľkým riedkym hrebeňom? Ak tak totiž neurobíte, môžu sa vám zamotať, predovšetkým, ak ste sa kúpali v slanej vode. A ak s tým budete otáľať do večera, môžete si byť istá, že pri rozčesávaní ich zopár stratíte. Preto si pribaľte na dovolenku alebo kúpalisko aj kefu. Teda ak nechcete nosiť dredy na hlave. Predovšetkým zosvetlované vlasy majú tendenciu sa viac vysušovať a zmotávať.
- Ochrana
Ako spomíname vyššie, cez leto sme naučené chrániť pokožku krémami, aby sa nespálila, ale robiť by sme to mali aj s vlasmi. Našťastie, dnes existuje na trhu niekoľko produktov, ktoré ochránia hrivu pred UV žiarením, pomáhajú udržiavať vašu farbu a tiež chránia pred chlórom. Investujte do týchto prípravkov a používajte ich vždy. Niekoľkokrát za deň. Napríklad aj ráno pred cestou do práce.
- Masky
Dôležitá, ak nie najdôležitejšia ochrana, ktorú by mala mať každá žena v kúpeľni. A nielen počas leta. Lenže aj na masky mnohokrát zabúdame. Pritom sú dôležitejšie ako kondicionér či šampón. Maska na vlasy dokáže zregenerovať každý vlas. Cez leto by ste ich mali používať dvakrát týždenne. Nebuďte preto lenivé. Nevyplatí sa vám to.
- Strihanie
Po návrate z dovolenky by ste mali ihneď navštíviť kaderníčku a dať si svoje vlasy skrátiť. I keď s tým bojujete a chcete si pestovať dlhú hrivu. No pravda je taká, že vaše vlasy dostali pri mori zabrať a končeky sa sami len tak nezocelia. Ak boli vystavované nadmernému slneniu a kúpaniu sa, niet inej cesty, ako ich dať ostrihať.
- Zabudnite na stylingy
Pokiaľ to je skutočne možné, tak si počas leta nadmerne nefénujte vlasy, nepoužívajte kulmy a žehličky na vlasy. Koledujete si o poriadny malér. Rovnako tak by ste mali zabudnúť na extrémne premeny. Zasvetľovanie nechajte na slniečko a do konca to dotiahnite až po hlavnej sezóne.
- Sušenie
Posledným prehreškom, ktorý je však rovnako dôležitý, je sušenie. Tak schválne – viete, ako by ste si mali správne sušiť vlasy? Myslíme použitím uteráka. Ak ste to doteraz robili najpoužívanejšou technikou – šúchaním vlasov o uterák, tak niet sa čomu čudovať, že sú oslabené a zamotané. Vlasy nikdy agresívne nešúchajte, ale skôr len jemne otláčajte do uteráka. Trvá to dlhšie, ale trpezlivosť sa v tomto prípade skutočne vypláca.
Nezabudnite, že správnou starostlivosťou o vlasy v lete dokážete zamedziť aj nepríjemným problémom, ktoré prídu neskôr. Padanie vlasov na jeseň je na jednej strane prirodzené, pretože vlasy sa dostávajú do anagénnej fázy, ale môže to byť aj následok drsného zaobchádzania v lete. Preto odporúčame venovať svojim vlasom šetrnú starostlivosť, vďaka ktorej ľahšie zvládnete nástup chladnejšieho obdobia.
Pozri aj: Ako pestovať tučnolist? Zabezpeč svojmu sukulentu top starostlivosť!