Pozor, kliešte útočia! Ako sa prejavuje kliešťová encefalitída?

Pred kliešťami sa skutočne treba mať na pozore. Pri pobyte v prírode je potrebné používať vhodné ochranné prostriedky, napríklad rôzne repelenty, no rovnako je vhodné mať pokožku zakrytú oblečením. Kliešte totižto môžu prenášať rôzne bakteriálne aj vírusové ochorenia, ktoré môžu niekedy spôsobiť človeku nemalé zdravotné ťažkosti. Niektoré sú známejšie, napríklad lymská borelióza, iné sú menej známe a zriedkavé, napríklad ehrlichióza. Dnes si pre zmenu povieme niečo o kliešťovej encefalitíde. Ako sa prejavuje a lieči?

Čo je kliešťová encefalitída?

Kliešťová encefalitída predstavuje infekčné ochorenie vírusového pôvodu, ktoré postihuje nervový systém človeka, konkrétne mozog a mozgové blany. Pôvodcom ochorenia je vírus kliešťovej encefalitídy, ktorý patrí medzi flavivírusy. Jeho výskyt je značne zaznamenaný v Európe a Ázii, a to najmä v pásme od strednej Európy až po severné oblasti Japonska. Prežíva pritom u rôznych hostiteľov. Môže ísť o myši, líšky, veveričky, jazvece a ako rezervoár nákazy slúžia i mnohé ďalšie teplokrvné divoko žijúce zvieratá.

Práve cicaním ich krvi sa môže kliešť infikovať, pričom infekčný zostáva počas celého života. Dokonca je vírus prenášaný aj na potomstvo. K prenosu nákazy na človeka tak môže dôjsť po prisatí infikovaného kliešťa na pokožku človeka. Kliešťová encefalitída sa však už ďalej z človeka na človeka neprenáša, môže sa však preniesť z tehotnej ženy na plod. Zaznamenané však boli už aj prípady nákazy človeka po konzumácii niektorých potravín, najmä nepasterizovaného mlieka infikovaných zvierat, napríklad kôz. Kliešť totiž môže nakaziť i domáce zvieratá, napríklad ovce, kozy i psy.

Odporúčame: Toto sú potraviny, ktoré škodia pečeni. Aj ty ich máš rada?

prejavy kliešťovej encefalitídy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa toto ochorenie prejavuje?

Po prisatí kliešťa a následnom infikovaní človeka dochádza k množeniu vírusov, a to v mieste ich vstupu. Krvou sa postupne dostávajú do orgánov, napádajú ich a ďalej sa rozmnožujú. Inkubačný čas, čiže čas od vstupu nákazy do organizmu po prepuknutie choroby, je zvyčajne jeden až dva týždne, menej často až mesiac. Kliešťová encefalitída pritom spravidla prebieha v dvoch fázach. Spočiatku sa ochorenie prejavuje ako chrípka, nejaká viróza či bežné prechladnutie. Objavujú sa bolesti svalov a kĺbov, únava, zvýšená teplota, malátnosť i nechutenstvo.

Tento stav môže trvať týždeň. Tieto príznaky môžu byť len nenápadné, môžu tiež postupne vymiznúť, dokonca môže u niektorých pacientov touto fázou ochorenie skončiť. Spravidla však ochorenie prechádza do druhej fázy. Charakteristické sú pre ňu vysoké horúčky a veľmi výrazné bolesti hlavy. Jedinca môže trápiť stuhnutosť šije, citlivosť na svetlo, nevoľnosti a zvracanie. V dôsledku postihnutia centrálneho nervového systému dochádza i k prejavom nervovej obrny, trasu či dezorientácii. Objaviť sa môžu poruchy spánku.

liečba kliešťovej encefalitídy

Zdroj: Shutterstock®

Aká je liečba kliešťovej encefalitídy?

Príznaky kliešťovej encefalitídy po odstránení prisatého kliešťa neradno podceňovať. Ochorenie môže mať vážnejší priebeh a trvalé následky, k čomu môže dôjsť aj po neskorej diagnostike či nesprávne nastavenej liečbe. K trvalým následkom môžeme zaradiť chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie i spánku či depresie aj obrny končatín. Vo vážnych a výnimočných prípadoch ochorenie vedie k smrti. Keďže ide o vírusové ochorenie, liečba je skôr iba symptomatická. Špecifická liečba nie je dostupná, tlmia sa len sprievodné príznaky ochorenia. Pacient potrebuje pokoj na lôžku, hydratáciu a živiny. Možné je podávať liečivá proti bolestiam hlavy, horúčkam či nevoľnosti.

Spravidla je pacient hospitalizovaný. Počas jeho pobytu v nemocnici môžu byť potrebné rôzne vyšetrenia, napríklad vyšetrenie mozgovomiechového moku. V prípade vážnejšieho priebehu trvá liečba a zdravotná starostlivosť aj niekoľko týždňov či mesiacov. Pred kliešťovou encefalitídou je však potrebné sa v prvom rade chrániť. Možné je očkovanie. Samozrejme, treba zvážiť všetky riziká. Okrem toho je pri pobyte v prírode dôležité používať repelenty a pokožku chrániť oblečením. Po návrate z prírody, najmä z oblastí s ohniskovým výskytom kliešťovej encefalitídy a iných ochorení prenášaných kliešťami, je nevyhnutné skontrolovať pokožku tela. Po nájdení kliešťa je nevyhnutné jeho rýchle a správne odstránenie i sledovanie zdravotného stavu jedinca v najbližšom období.

Odporúčame: Ako sa chrániť pred kliešťami a chorobami z nich? Toto je najúčinnejšie riešenie!

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

23.04.2020 07:13

O prípadoch nákazy človeka po konzumácii niektorých potravín som ešte nepočula; určite sa treba mať pred kliešťami na pozore!

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

23.04.2020 11:23

Veľmi nebezpečné ochorenie.Mám obavy a to nielen o seba a rodinu ale aj o našich psov,ktorí sú vonku síce len u nás na záhrade ale kliešťov im vyberám pravidelne.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

23.04.2020 23:22

Taký malý živočích a takú šarapatu vie narobiť. Kliešťa sa bojím,kvôli týmto chorobám,ktoré vie spôsobiť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE