Pozoruhodné! Čo prezradí jazyk o zdraví človeka? Toto musíš vedieť!

Každý z nás je iný. Každého charakterizujú iné vlastnosti, iné črty, iný vzhľad a pod. O jazyku by sme mohli povedať to isté. Niekto ho má podrezaný, niekto zase rozstrapkaný, avšak toto všetko hovorí hlavne o charakteristických vlastnostiach človeka. Ak sa zameriame na samotný jazyk, tak niekto ho má dlhý, niekto široký, avšak vo svojej podstate máme niečo spoločné. Jazyk je sval, ktorý sa ukrýva v našich ústach a slúži na spracovanie potravy.

No čo je rozhodne šokujúce a pozoruhodné, tak jazyk vám dokáže povedať veľa zaujímavých informácií o vašom zdraví. Dôležité je, kontrolovať a pozorovať všetky zmeny, ktoré na jazyku nastanú. Tak sa poďme spolu pozrieť na to, čo signalizuje napríklad povlak, vredy a pod.

Jazyk v maximálnej pohode

Normálne je jazyk ružový, bez akýchkoľvek škvŕn a povlakov. Preto je potrebné si jazyk sledovať. Pri čistení zubov nezabúdajte ani na čistenie jazyka, pretože len takto dokážete odhaliť akékoľvek zmeny.  Okrem toho, že jeho čistenie prispeje k zlepšeniu vášho dychu, jeho čistením sa zlepšuje aj funkcia obličiek, srdca, pľúc, ale aj zažívacieho ústrojenstva.

Zaujme ťa: Najlepší odličovač pre tvoju pleť: Vieš si vybrať ten správny?

fľaky na jazyku

Zdroj: Shutterstock®

Keď jazyk zmení farbu

Ružovučký jazyk môže počas dňa zmeniť svoju farbu. Čo je naozaj logické, pretože počas dňa konzumujeme množstvo surovín, ktoré ho môžu zafarbiť. Ale v prípade, že ste nekonzumovali nič, čo by mohlo zmeniť jeho farbu (káva, jedlá s farbivami, ovocie a pod.), tak by ste mali spozornieť. Totižto sčervenanie jazyka môže súvisieť s nedostatkom železa v organizme, ale aj vitamínov B-komplexu či s infekciou dýchacích ciest. Avšak to nie je všetko. Ak váš jazyk má sivastý podtón, tak to môže súvisieť so začínajúcim ochorením srdca.

inkecia

Zdroj: Shutterstock®

Vredy, vyrážky a červené škvrny na jazyku

Poznáte tie babské reči, ktoré hovoria o rôznych znameniach, ktoré súvisia s vyrážkami na jazyku? Traduje sa, že ak sa vám vytvorí na špičke jazyka vyrážka, ktorá je naozaj nepríjemne bolestivá, tak vás niekto chváli. Ak sa vám vytvorí vyrážka na boku jazyka, tak vás niekto ohovára – veríte na takéto „povery“? Ak nie, tak si vriedky na jazyku môžete spojiť so stresom, únavou, ale aj s nedostatkom vitamínu B2 a železa. Problémy s pečeňou zase signalizujú červené škvrny na jazyku.

Hubovitá štruktúra jazyka

Huby majú zaujímavú štruktúru – ak ste teda už videli huby (o čom nepochybujeme), tak presne takúto hubovitú štruktúru môže mať aj váš jazyk, a to v prípade, že patríte k fajčiarom alebo podceňujete ústnu hygienu. Taká štruktúra jazyka tiež súvisí so zubným kazom a zubným povlakom.

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

10.04.2018 08:06

Pri čistení zubov je dôležité nezabúdať ani na jazyk.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

10.04.2018 12:32

zaujímavé

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

10.04.2018 21:09

Zase som sa dozvedela niečo nové.Viem,že biely jazyk mávam pri angíne.Inak si jazyk nesledujem,ale už začnem.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

10.04.2018 21:38

Pri umývaní zubou spravidla nezabúdam ani na jazyk, ale priznávam, že by som pri jeho umývaní mohla byť dôslednejšia. Určite to napravím.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

12.04.2018 11:38

obcas mi na nom vyskoci vyrazka :(

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

07.03.2019 11:07

Občas si jazyk čistím,keď mám povlak.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE