Prvá pomoc: Čo robiť, keď máme poranený necht?

Stáva sa to každému z nás. Je bežný deň, vystupujete z auta, zavriete dvere a bum, prst nečakane ostane medzi nimi. Vchádzate unavení do spálne, idete si ľahnúť a bum, narazíte si nohu o roh postele. Koľkokrát za život ste si už narazili alebo privreli necht na nohe alebo ruke?

Táto nepríjemná a veľmi bolestivá situácia častokrát končí dokonca až odpadnutím jedného z našich nechtov. Ako však takýto poranený necht ošetriť tak, aby k odpadnutiu neprišlo? Je ho vôbec možné zachrániť?

Dôležitá je nielen liečba poranenia nechtu, ale aj správne ošetrenie nechtov doma, správne strihanie nechtov, ošetrenie rozbitého nechtu a správny spôsob strihania nechtov. Nepodceňujte ani žiadne zranenie nechtu, pomliaždený necht na nohe a ani to, ak ste si narazili necht či odtrhli necht alebo odrezali necht. Na bolestivý palec môže pomôcť nielen antibiotická masť či teplý kúpeľ, ale aj správna dôkladná starostlivosť, liečba natrhnutého nechtu, liečba pomliaždeného nechtu či prevencia prasknutých nechtov. A pokiaľ je to nevyhnutné, dôležitý je aj odtok krvi spod nechta.

Je potrebná návšteva lekára?

Väčšina zranení poškodí práve miesto, odkiaľ necht vyrastá, kedy necht väčšinou praská a odpadáva. Keď sa však už zranenie stane, mali by ste posúdiť, či je potrebné navštíviť lekára. Vyvíjajte tlak na ranu, aby ste spomalili krvácanie, ošetrite ju, obviažte a vezmite si analgetikum, aby ste utlmili prípadnú bolesť. Pokiaľ pociťujete opuch, ktorý stále narastá, radšej zvážte návštevu lekára. Necht môže byť totiž trvalo poškodený, prípadne môžete mať v prste zlomenú kostičku, či iné zranenie.

Oddelený necht a liečenie odtrhnutého nechtu

Zatiaľ, čo robíte všetko možné, uistite sa, že máte v danej oblasti stále dobrý prietok krvi. Stlačte časť nechtu alebo prst, ktorý nie je zranený. Ak sa oblasť zmení na bielu a potom sa v priebehu niekoľkých sekúnd zmení na ružovú, keď uvoľníte tlak, máte dobrý prietok krvi a znamená to, že krv vám tam stále tečie. Mali by ste sa tiež dotknúť špičky prsta, aby ste sa ubezpečili, že stále máte cit v  poranenej oblasti. Pokiaľ cítite všetko, pravdepodobne nemáte žiadne nervové poškodenie. Tiež sa uistite, že koža na špičke prsta nie je modrá alebo príliš bledá. Nezvyčajné farby sú znakom, že by ste mali navštíviť lekára.

Pomliaždený necht na nohe či ruke - aká je správna regenerácia nechtu?

Ak dôjde k poškodeniu nechtového lôžka, dôkladne preskúmajte nechty, aby ste zistili, aké rozsiahle je poškodenie. Keď modrina zasahuje 50 % povrchu nechtu, mala by sa krv spod nechta dostať preč, aby sme sa pokúsili necht zachrániť. Lekár to môže urobiť jednoducho, vytvorením malého otvoru, aby umožnil odtok krvi. Toto je postup, ktorý by mal byť prenechaný na odborníka. Bez ohľadu na to, koľko článkov a videí máte o tomto probléme naštudovaných, nie je potrebné riskovať vznik infekcie. Najmä v prípade, ak vám hrozí, že vám necht odpadne a nový už nenarastie. 

Bude sa ti páčiť: Toto je prvá pomoc pri zarastajúcich nechtoch! Ako na to?

Liečenie pomliaždeného nechtu

Správne liečenie pomliaždeného nechtu závisí od závažnosti poranenia.

Niektoré možné spôsoby liečby môžu zahŕňať:

 • Uvoľnenie tlaku z postihnutej oblasti a vyhýbanie sa podráždeniu nechtov.
 • Aplikácia studeného obkladu na zníženie opuchu a bolesti.
 • Použitie liekov proti bolesti, ako sú napríklad paracetamol alebo ibuprofén.
 • Poškodený necht by sa nemal umývať mydlom a vodou, aby sa zabránilo infekcii.
 • V prípade väčšieho poranenia alebo infekcie by mal pacient vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Je dôležité nezanedbávať pomliaždený necht a v prípade potreby vyhľadať lekársku pomoc.

Neprehliadnite: Orgován nie je len okrasný ker. Neveríš? Tak pozri na jeho účinky!

vytrhnutie nechta

Zdroj: Shutterstock®

POZOR na poranenia nechtov na nohách

Poranenia nechtov na nohách môžu byť zdrojom veľkých problémov, ak nie sú riadne ošetrené.

Tu sú niektoré dôvody, prečo by sme si mali dávať pozor na poranenia nechtov na nohách:

 • Poranenia nechtov môžu byť veľmi bolestivé a nepríjemné, čo môže negatívne ovplyvniť našu kvalitu života.
 • Nechtové poranenia môžu byť vstupnou bránou pre infekcie, ktoré sa môžu šíriť po celej nohe a spôsobiť vážne zdravotné problémy.
 • Nedostatočné ošetrenie poranenia nechtov môže viesť k infekcii nechtového lôžka, čo môže byť veľmi bolestivé a vyžadovať odbornú liečbu.
 • Poranené nechty môžu deformovať prst a ovplyvniť aj chôdzu, čo môže viesť k ďalším problémom so zdravím.

Preto je dôležité dbať na to, aby sme poranenia nechtov na nohách riadne ošetrovali a chránili ich pred možnými infekciami a ďalšími komplikáciami.

Prevencia nechtových infekcií

Prevencia nechtových infekcií je dôležitá pre zachovanie zdravia nechtov.

Existujú rôzne spôsoby, ako sa chrániť pred infekciami nechtov:

 • Udržiavanie hygieny nechtov - dôležité je pravidelne umývať nechty a chrbát nechtov, ako aj ich upravovať, aby sa minimalizovalo hromadenie baktérií a plesní.
 • Používanie čistých nástrojov pri manikúre a pedikúre - pri návšteve salónu na upravenie nechtov je dôležité sa uistiť, že sa používajú čisté a dezinfikované nástroje.
 • Ochrana pri kontakte s vodou - povrchy a nástroje môžu byť zdrojom infekcií, preto je dôležité používať rukavice a chrániť ruky pred dlhodobým pôsobením vody.
 • Pravidelná návšteva odborníka - pri opakovaných problémoch s nechtami alebo nechtovými infekciami je vhodné navštíviť lekára alebo odborníka na nechty na vyhodnotenie a liečbu.

Preventívnymi opatreniami je možné minimalizovať riziko nechtových infekcií a udržovať nechty zdravé a pekné.

Prečitajte si aj: Pravé belgické vafle podľa Miriam Kalisovej – dokonalá sladká pochúťka

lieky proti bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Liečba hematómu nechtu a riziká odstránenia nechtov

Ak sa v mieste zranenia stále drží množstvo opuchu, je to príznak infekcie. Navyše, ak sa tam objavujú zelené miesta, prípadne zvláštne výtoky, znamená to, že sa tam naozaj nachádzajú neželané baktérie. V spojení s bolesťou by ste už teda v tomto prípade nemali odkladať návštevu lekára. Pokiaľ sa pri opuchu červená farba posúva smerom od prsta ďalej, môže to byť znak, že sa infekcia rozširuje do krvného obehu. 

Pri silnejšom náraze sa necht môže zmeniť až na čierny a môže sa zdať, že nám ledva visí na prste. Nikdy ho však nevyťahujte. Zranenie sa samé buď zrastie, prípadne necht sám odpadne. Nový necht vám už určite rastie, tlačí na ten starý a keď bude starý necht pripravený na odchod, určite si poradí aj bez vašej násilnejšej pomoci. Po tom, ako vám necht odpadne, dbajte na to, aby miesto pre nový necht nebolo veľmi suché. Môže to mať vplyv na to, v akom tvare vám porastie nový necht. 

Pokiaľ máte necht narazený len minimálne a nevyzerá, že by odpadol, môžete ho prekryť vrstvou laku. Dbajte však na to, aby už prst nekrvácal. My však odporúčame nechať ho prirodzene zahojiť, bez zásahu chemických prostriedkov.

Nechty na nohách rastú rýchlosťou 1 milimeter mesačne, takže môže trvať rok alebo dlhšie, kým poranený necht na palci úplne vyrastie. Na rukách nechty rastú asi trikrát rýchlejšie, takže proces rastu môže trvať len šesť mesiacov.

Odporúčame: Trpíš nimi tiež? Tieto celebrity bojujúce s migrénami sa nesťažujú!

krv pod nechtom

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť pri poranení nechta?

 • Roztrieštený necht – ošetrenie je potrebné ponechať na odborníka, pretože rozštiepený necht môže súvisieť so zlomeninou prsta. Lekár teda rozhodne o tom, či je potrebné necht strhnúť alebo je šanca, že sa sám zahojí.  
 • Zliezajúci necht – v dôsledku úrazu alebo nosenia nevhodnej obuvi. Problém sa môže prejaviť nahromadením krvi pod nechtom a jeho sfarbením do fialova. Necht nie je potrebné strhnúť, ale počkať, až postupne sám odrastie. Postupne ako rastie ho odstrihávajte. 
 • Trieska pod nechtom – je potrebné ju opatrne vytiahnuť a necht následne vydezinfikovať, aby nedošlo k vzniku infekcie a zahnisaniu nechta. Ak sa vám nedarí triesku vytiahnuť, vyhľadajte lekársku pomoc. 

Čo ak vám necht strhnú alebo vám sám lezie a nový nenarastie zo dňa na deň? Obráťte sa na skúsených pedikérov a vyskúšajte protetiku nechtov

Aktualizované na 22.04.2024

9 komentárov
Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

01.04.2018 07:30

stretla som sa už s týmto nepríjemným problémom, mala som narazený necht na nohe a veru trvalo rok, pokiaľ mi narástol nový a modrá časť zmizla...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

01.04.2018 16:32

už som to zažila, bolo to veľmi bolestivé

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

01.04.2018 18:24

Veru už aj mna stretla táto malá nepríjemnost, no takéto zranenie chce svoj čas a všetko je zasa v poriadku ...

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

01.04.2018 19:58

Ano, aj ja som mala narazený palec na nohe. Bol modrý tak do polovice.. nerobila som s tým nič..Sám rástol ,až to modré zmizlo ..No trvalo to fakt asi pol roka, kým som mala zdravý necht opäť..!!

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

01.04.2018 20:30

Veľmi nepríjemne zranenie ,našťastie pre mňa som to nemusela riešiť u lekára.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

01.04.2018 21:10

fúha,nepríjemné a určite aj bolestivé.Párkrát som zakopla,párkrát som si aj privrela prst,ale nikdy nie tak,žeby mi necht omodrel-našťastie.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

04.04.2018 21:23

Už som om to zažila je to bolestivé a nepríjemné zranenie

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

17.08.2019 16:34

aj ja som to už zažila, je to bolestivý úraz

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

22.02.2022 19:37

Nič príjemné, ale zato článok skvele napísaný.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE