Rastlinné náhrady mlieka: Ktoré sú najlepšie?

Rastlinné náhrady mlieka sú skvelou voľbou pre osoby trpiace intoleranciou laktózy, ale tiež pre tých, ktorým klasické mlieko jednoducho nechutí.

 

Taktiež sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú z jedálnička odstrániť živočíšne produkty. Hovoríme tu o rastlinných nápojoch, nazývaných niekedy aj mlieka rastlinného pôvodu, ktoré sa vyrábajú napríklad zo sójových bôbov, mandlí či ryže.

 

Prečítajte si o tých najznámejších z nich a zistite, aké sú ich benefity, ale i slabé stránky.

 

Sójové mlieko

Sójový nápoj je asi najrozšírenejšou náhradou kravského a iného živočíšneho mlieka. Vyrába sa zo sójových bôbov, je hustejšej konzistencie a jeho chuť je pre väčšinu ľudí neutrálna. V obchodoch ho nájdete v typických škatuliach, v ktorých sa predáva mlieko, alebo je ho možné kúpiť i v práškovej forme. Tento nápoj je zdrojom bielkovín, vlákniny, omega-3 mastných kyselín, vitamínu A, D a niektorých z vitamínov B skupiny.

 

Použiť ho môžete prakticky do všetkého. Určený je na varenie, pečenie či na priamu konzumáciu. Sójové mlieko má však veľkú nevýhodu. Sója patrí totiž medzi silné alergény, preto mlieko z nej nie je určené pre každého. Nutné je spomenúť aj fakt, že v súčasnosti sa názory na sóju a výrobky z nej rôznia. Niektorí ju označujú za veľmi prospešnú, iní v nej aj kvôli možným genetickým modifikáciám až takú zdravú potravinu nevidia.

 

Bude vás zaujímať: Slnkom spálená pokožka: 10 spôsobov ako ju okamžite upokojíte!

Kokosové mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Kokosové mlieko

Kokosové mlieko, pripravované lisovaním kokosovej dužiny, je plné vlákniny, vápnika, fosforu, draslíka, omega-6 mastných kyselín, vitamínov K, E a C a kyseliny listovej. Podporuje imunitný systém, má protizápalové a protivírusové účinky, pomáha znižovať vysoký krvný tlak a prečisťovať obličky a močové cesty.

 

Aj napriek tomu, že má vyššiu energetickú hodnotu, je vhodné aj pri diétach. Kokosový nápoj totiž zlepšuje trávenie, zrýchľuje metabolizmus a podporuje vyprázdňovanie. Veľmi priaznivým účinkom je jeho postupné uvoľňovanie energie. Tento nápoj má sladšiu chuť a môžeto ho cítiť kokosom. Je najhustejší a najviac krémový spomedzi ostatných rastlinných mliek. Vhodný je preto do omáčok, do ktorých sa bežne používa smotana.

 

Bude vás zaujímať: Zub múdrosti alebo skôr zub problémov?

Ryžové mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Ryžové mlieko

Nápoj vyrábaný z ryže má veľa pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Upravuje v tele kyslosť, podporuje trávenie, pomáha znižovať vysoký cholesterol a dokonca účinne odstraňuje plynatosť a upravuje stolicu. Obsahuje vitamíny C, E a K, kyselinu listovú a pantoténovú, železo, mangán, selén, horčík i vlákninu. Ryžové mlieko má, podobne ako mandľové, málo kalórií, čiže môžete po ňom siahnuť i pri diéte.

 

Jeho chuť je skôr neutrálna, niektorí môžu pociťovať ľahko sladkú príchuť. Konzistenciu má vodnatejšiu než ostatné druhy náhrad. Použiť sa dá do polievok, omáčok i sladkých pokrmov. Veľkou výhodou ryžového nápoja je, že je hypoalergénny. To znamená, že si ho môžu dopriať i ľudia s intoleranciou laktózy, ktorí zároveň patria medzi alergikov. Naopak nie je až tak vhodný pre diabetikov, pretože obsahuje vyšší podiel prirodzených cukrov.

 

Odporúčame: Prináša číslo TRINÁSŤ nešťastie?

Mandľové mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Mandľové mlieko

Nápoj z mandlí je charakteristický svojou lahodnou a mierne sladkastou chuťou. Tiež je cítiť po orechoch, čo by mohlo niektorým konzumentom prekážať. Vhodný je preto hlavne na pečenie, ideálne koláčov, zákuskov a iných sladkých jedál. Toto mlieko je zdrojom horčíka, vápnika, železa a vitamínov A, D a E. Podporuje a nezaťažuje trávenie, hydratuje pokožku, pomáha znižovať vysoký cholesterol a normalizovať hladinu cukru v krvi.

 

Vďaka nízkej kalorickej hodnote je skvelou voľbou pri chudnutí. Mlieko z mandlí odkysľuje organizmus, podporuje výživu svalstva a pôsobí tiež upokojujúco na nervový systém. Táto náhrada mlieka má dve hlavné nevýhody: nemá neutrálnu chuť a je opäť vyrobená z alergénov, v tomto prípade z orechov. Preto je použitie nápoja v niektorých prípadoch nevyhovujúce.

 

Odporúčame: Signály, ktoré vám naznačia nedostatok vitamínov a minerálov

Ovsené mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Ovsené mlieko

Ovsené mlieko má neutrálnu, prípadne jemne sladkú chuť. Jeho konzistencia je riedka, vhodnejšie je preto na varenie, do kávy alebo s cereáliami. Môžete ním tiež dopĺňať pitný režim. Pri pečení zase nemusí byť ideálnou voľbou. Je však dobrým zdrojom kyseliny listovej, vitamínu E, vlákniny a minerálnych látok. Pozitívne ovplyvňuje imunitu, činnosť tráviacej sústavy i hladinu cholesterolu.

 

Tento nápoj pôsobí preventívne proti zápche a je ľahko stráviteľný, čiže je vyhovujúci i pri diétnom stravovaní. Na druhú stranu má aj určité negatívne vlastnosti. Má pomerne vysoký obsah cukru a naopak množstvo proteínov, ktoré sa v ňom nachádzajú, je pomerne nízke.

 

Bude vás zaujímať: Vyskúšajte najúčinnejší cvik na krásne stehná a zadok!

6 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

16.06.2017 00:52

Vyskúšali sme všeličo- našťastie už dostať kúpiť kravské bezlaktózové mlieko- to je najprijateľnejší variant, rastlinné používame len občas na spestrenie.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

16.06.2017 11:58

Najradšej mám kokosové mlieko pripravené doma, robievam aj mandľové, ale kokosové je lepšie...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.06.2017 06:57

rada si občas doprajem mandľové mlieko, pozerala som už aj po iných, uvidím...

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

17.06.2017 10:41

mne chutí sójové mlieko, niekedy si ho zvyknem pripraviť

Vaše meno:

Monika Č.

Monika Č.

17.06.2017 22:32

Okrem kokosového som skúšala a veľmi ma to nechytilo... ale počula som že práve to je jedno z tých naj... tak uvidím :)

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2017 18:37

mlieko nemusím v žiadnej forme

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE