Toto sú látky vo vakcínach, o ktorých sa mlčí! Prečo je to tak?

Očkovanie, vakcíny a látky, v nich obsiahnuté – to je tak citlivá a rozporuplná téma, že len ťažko by sme hľadali takú, ktorá by ju vo svojej kontroverznosti porazila. Neprezradíme vám nič nové, keď skonštatujeme, že niekto je zarytým zástancom očkovania, ďalší je v tomto smere neutrálny, ale podvolí sa a seba či svoje dieťa zaočkovať dá, lebo „sa to má“ a do tretice je skupina silných odporcov očkovacích vakcín akéhokoľvek druhu a typu.

Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, nebude na škodu dozvedieť sa, aké látky vo vakcínach sa vlastne používajú a prečo sa o niektorých mlčí menej a o iných zase viac. Zostaňte s nami!

Odporúčame: Neprehliadni: Vieš, čo je apaton a ako súvisí s liečbou rakoviny?

očkovacie látky

Zdroj: Shutterstock®

Ako to s tými vakcínami vlastne je?

Poznáme obrovskú škálu rôznych očkovaní, od očkovaní novorodencov, cez očkovania proti chrípke či rakovine krčka maternice, po vakcíny proti žltačke, čiernemu kašľu, kliešťovej encefalitíde a mnohým iným ochoreniam. Hlavnou zložkou vakcín sú takzvané antigény. Ich úlohou je vyvolať takzvanú imunitnú odpoveď organizmu. Avšak potom sú tu aj pomocné látky, ktoré sa do vakcín pridávajú popri hlavných antigénnych látkach. A práve na ne si dnes posvietime.

Medzi najnebezpečnejšie látky, ktoré niektoré vakcíny obsahujú, patrí takzvaný tiomersal. Ide o zlúčeninu, obsahujúcu ortuť, toxickú pre mozog a celý nervový systém. Zároveň vyvoláva silné alergické reakcie, v horšom prípade až autizmus alebo Alzheimerovu chorobu. Do očkovacích látok sa pridáva preto, aby zabránil nakazeniu vakcíny neželanou baktériou. Hoci v detských vakcínach sa použitie tejto látky „formálne“ obmedzilo, stále býva súčasťou napríklad očkovania proti chrípke, ktoré bežne absolvujú aj deti.

očkovanie proti chrípke

Zdroj: Shutterstock®

Formaldehyd či hliník

Ďalšou nebezpečnou očkovacou látkou je formaldehyd (formalín). Býva základom pre výrobu farbív, lepidiel či lakov. Spôsobuje u ľudí alergie, astmu, atopický ekzém, bolesti hlavy či dokonca zápal stredného ucha; je to známy karcinogén. Najčastejšie býva súčasťou vakcín proti chrípke, ale aj proti tetanu či čiernemu kašľu. Fetálne teľacie sérum alebo bravčová želatína – to neznie dvakrát poeticky, čo poviete? A čo ešte, keď vám povieme, že bývajú súčasťou očkovacích látok?

 

Aj toľko spomínaný hliník býva využívaný ako pomocná látka (takzvaný adjuvent) vakcín. Má za úlohu zvýšiť účinok hlavnej zložky očkovacej látky. Ide však o neurotoxín, čiže preukázateľne ničí nervové bunky. Spôsobuje Alzheimerovu chorobu a demenciu. Bežne a v hojnom množstve sa nachádza aj v detských vakcínach.

 

Inšpiruj sa: Ako odstrániť vodný kameň či iné nečistoty? Skús tento trik!

očkovanie novorodencov

Zdroj: Shutterstock®

Glutamát alebo 2-fenoxyetanol

Ďalšou z pomocných látok vakcín je glutamát, ktorý preukázateľne poškodzuje zrak. Fenoxyetanol – áno, aj táto súčasť nemrznúcich zmesí do auta, nám býva servírovaná v podobe očkovacej látky. Takto by sme mohli menovať donekonečna, žiaľ. Preto na záver aspoň v skratke spomenieme ďalšie pomocné látky, ktoré obsahujú bežné vakcíny pre deti či dospelých a o ktorých je všeobecne známe, že sú viac či menej nebezpečné, rizikové a toxické: neomycín, glycerín, skvalén, zvyšky ľudských buniek z potrateného plodu, iné látky ľudského alebo zvieracieho pôvodu či polyoxyetylén.

obsah očkovacích látok

Zdroj: Shutterstock®

A čo vy a očkovanie?

Týmto sa však zoznam látok, ktoré môžu a vyvolávajú poškodenia organizmu rôzneho druhu, ani zďaleka nekončí... Na druhej strane, mnohé z nebezpečných látok bývajú z vakcín priebežne „škrtané“, prípadne nahrádzané inými a rovnako tak sťahované z predaja. Tým vás však v žiadnom prípade nehodláme posunúť do skupiny večných odporcov očkovacích látok.

Je však dôležité vedieť, čo obsahuje látka, ktorá je určená na pomoc vášmu zdraviu, preto sa nebojte pýtať a informovať u svojho lekára o všetkom, čo vás zaujíma, pretože sa vás to týka. Každý dobrý lekár (pre ktorého je jeho práca poslaním a nie honbou za spoločným ziskom tak jeho ako aj farmaceutických dílerov) by totiž mal mať nielen vedomosť, ale aj čas a chuť podrobne vás informovať o tom, čo ktorá vakcína obsahuje a aké sú jej možné vedľajšie účinky.

8 komentárov
Jozko Mrkvicka

Jozko Mrkvicka

19.09.2018 07:37

o tému sa zaujímam a preto som si otvoril aj tento článok, ale o možnom očkovaní proti Borelióze pre ľudí som nepočul (pre zvieratá áno ale ľudská vakcína je stále vo vývoji), asi ste mali na mysli Encefalitídu, ktorú prenášajú tiež kliešte, tak si to opravte ...

Vaše meno:

Ivana Tatárová

Ivana Tatárová

19.09.2018 08:14

Ďakujeme pekne za upozornenie; áno, mali sme na mysli očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.

Miso Jogi

Miso Jogi

19.09.2018 10:33

očkovanie proti Borelióze by som privital pretoze je to hnusna choroba ktora sa navyse velmi zle lieci. poznam osobne ludi ktori maju s nimi problemy

Miso Jogi

Miso Jogi

19.09.2018 10:29

Clanok je privelmi zamerany proti ockovaniu
Treba uznat ze v niektorych pripadoch ockovanie realne pomoze ako napriklad tetanus alebo obrna kiahne atd
Samozrejme niekde je to len cisty biznis a dokonca rizikovy, takze ockovanie proti chripke naozaj nema vyznam
Argumentovat pomocnymi latkami, ktore su pritomne v stopovych mnozstvach je zavadzanie

Vaše meno:

Andrea Havlikova

Andrea Havlikova

19.09.2018 11:26

Na publikaciu takehoto clanku je potrebne mat vzdelanie v danom odbore slecna. Vacsina danych skodlivych (a zaroven pomocnych) latok su v takej forme, aby sa z organizmu vylucili a nespobili tym ujmu na zdravi. Tiez si uvedomte rizika - radsej ochoriet? Nabuduce nebudte obmedzena a chodte do hlbky tematiky. Ked uz ste boli schopna vyhladat odborne informacie, preco nevyhladate aj to, v akej forme (napr v akej zlucenine) sa spominane substancie vo vakcinach nachadzaju? Sama som redaktorka a take ako vy by nemali riesit temu "zdravie" a nespravne manipulovat verejnou mienkou.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

19.09.2018 19:36

detské očkovanie máme dávno za sebou bez ujmy, proti chrípke sa nedávame očkovať, ale tiež si myslím, že článok je ladený jednostranne a zaujato

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

20.09.2018 10:42

račej sa nedávam očkovať... a neverím ani antibiotikám račej si chorobu vyležím...

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

26.09.2018 16:33

nerozumiem prečo tie vakcíny musia obsahovať toľko svinstva.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

01.10.2018 04:11

V čase, keď som dávala svoje deti očkovať, sme ešte nemali internet a tak sa ku mne nedostávali ani informácie o škodlivosti očkovania. Deti zvládli očkovania v pohode, až kým dcéru ako desaťročnú nezaočkovali trojvakcínou proti hepatitíde... Dovtedy bola zdravá a zdatná, plná energie. Po očkovaní sa nám celý život obrátil naruby, začali ju prenasledovať vážne zdravotné problémy, schudla 7 kíl a ocitla sa celá zoslabnutá ubolená v nemocnici. Zrazu jej začali pribúdať vážne diagnózy- hneď niekoľko a lekári skloňovali slovo autoimunitné systémové ochorenie. Jej ochorenie ju obralo o bezstarostné detstvo a možnosti, ktoré mala ešte ako zdravý človek. Samozrejme, ďalších očkovaní sme sa obávali natoľko, že sme ju už očkovať nedali. Lebo netušíme, čo by mohlo spôsobiť a čo by jej mohlo ešte vziať. No ani vedomie, že nie je chránená očkovaním proti niektorým vážnym chorobám, nie je príjemné.... Je zarážajúce, že lekári pred očkovaním nezvažujú ani takú závažnú vec, akou je rodové zaťaženie- výskyt autoimunitných ochorení v blízkej rodine....

Vaše meno:

Ivana Riljaková

Ivana Riljaková

01.10.2018 06:32

Uf, takéto veci sa veru nečítajú ľahko. :-( Prajeme vám už len samé dobré a príjemné skúsenosti!

Martina Václaviková

Martina Václaviková

22.10.2018 19:40

Po 20.roku života by bolo narhnuté očkovanie proti hpv vírusu. Po tom, ako som si zistila viac informácii o možných následkoch po takomto očkovaní (navyše v mojom veku), rozhodla som sa, že ho nepodstúpim. Zmenila som gynekológa, ten nový ma navyše od takéhoto očkovania odhováral (teda nechcel na mne zarobiť). Poučenie: nenechajte sa do ničoho, s čím nie ste stotožnení a vopred poriadne oboznámení dotlačiť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE