Trápi ťa jačmeň v oku? Poradíme ti, čo naň skvele zaberá

Začína to svrbením, pokračuje pálením a rezaním a potom sa vykľuje. Jačmenné zrno. Problém, ktorý trápi mnohých ľudí, a to aj z estetického dôvodu. Ak ste jedným z nich, nemusíte hneď bežať k lekárovi, radšej skúste bylinky.

Jačmenné zrno vzniká, keď sa jedna z povrchových žliaz vo viečku upchá. Tvorba jačmenného zrna sa spočiatku ohlasuje bolesťou celého viečka. Neskôr, obvykle zhruba po troch dňoch, sa tieto príznaky začnú koncentrovať len do jedného miesta a objaví sa hrčka, ktorá je zaplnená hnisom. Tá môže niekedy v celkovom opuchu oka zaniknúť. Jačmenné zrno v tomto prípade objaví lekár pri dôkladnejšom vyšetrení viečka.

Čo jačmenné zrno spôsobuje

Jačmenné zrno vraj môže byť spôsobené zlou výživou, nedostatkom spánku, ale aj zanedbanou hygienou. Žliazky sa často upchávajú tiež pri nevhodnom používaní make-upu alebo pri po nesprávne ošetrených kontaktných šošovkách. Na vzniku zápalu sa môže podieľať aj celkové oslabenie obranyschopnosti, napríklad pri cukrovke. Je nákazlivé, preto by postihnutá osoba mala denne meniť uteráky a žinky a nemala by sa o ne s nikým deliť.

Neprehliadni: Najlepší nápoj proti cukrovke: Zmeny uvidíš už za pár dní!

jačmeň

Zdroj: Shutterstock®

Prírodná liečba

Pri liečbe jačmenného zrna nie je nutné bežať si hneď pre antibiotickú masť. Najskôr skúste recepty našich prababičiek. Tými sa dajú liečiť mnohé choroby.

Odvar zo svetlíka

Svetlík lekársky sa vďaka svojim blahodarným účinkom na koži hojne využíva na liečbu najrôznejších kožných problémov. Odvar tak pozitívne pôsobí aj na jačmenné zrno. Stačí, keď do odvaru namočíte vreckovku a priložíte na viečko. Opäť je dobré postup opakovať párkrát za deň. Odvar môžete vylepšiť harmančekom či nechtíkom lekárskym.

liečba jačmeňu

Zdroj: Shutterstock®

Zemiaková kaša

Na jačmenné zrno by vám mohla pomôcť aj zmes zemiakov, žĺtka a mlieka. Zemiak najprv uvarte, potom ho olúpte, najemno nakrájajte a nakoniec zmiešajte so surovým žĺtkom a teplým mliekom. Vzniknutou hmotou potrite handričku, ktorú následne priložte na boľavé viečko. Proces opakujte najmenej dvakrát denne, a to do doby, kedy už jačmenné zrno nebude viditeľné.

Kvasnice či čierne ríbezle

Za vznikom jačmenného zrna niekedy stojí nedostatok vitamínu B. Zlepšenie sa tak môže dostaviť, ak budete jesť surové kvasnice či potraviny, ktoré ich obsahujú. Odporúča sa tiež piť čaj z čiernych ríbezlí, pričom päť listov necháte vylúhovať v pollitri studenej vody po dobu jednej hodiny.

Pečená krupica

Ďalším tipom z dielne prababičiek je krupica. Tú opečte na panvici, potom ju zabaľte do handričky a aplikujte na viečko. Jačmenné zrno by malo ustupovať rýchlejšie.

Prečítaj si: Čo vyvoláva migrénu? Pozor na týchto 7 najčastejších spúšťačov!

1 komentár
Milka Damašková

Milka Damašková

01.03.2020 13:55

Aj našim ho mala, je to nepríjemná záležitosť. Lekár to chcel hneď riešiť skalpelom, no našťastie ho v deň plánovanej operácie zastupovala lekárka, ktorá mi na to predpísala antibiotickú masť a masírovať. A pomohlo.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE