Trápi ťa zápal ďasien? Spoľahni sa na týchto prírodných pomocníkov!

Chronický zápal ďasien vie narobiť človeku veľa starostí. Často sa prejavuje krvácaním z ďasien alebo ich zvýšenou citlivosťou. Mnoho ľudí však tento pomerne častý zdravotný problém ignoruje, čo však môže situáciu ešte zhoršiť. Zápal ďasien totiž môže prerásť až do parodontitídy.

Včas podchytený zápal je pritom veľmi dobre liečiteľný. Okrem dôkladnej ústnej hygieny môžete vyskúšať mnoho účinných prírodných pomocníkov. V článku vám prezradíme, ako sa prejavuje zápal ďasien, prečo vzniká a ako ho potlačiť prírodnou cestou.     

Ako sa prejavuje zápal ďasien?

Zápal ďasien patrí medzi najčastejšie ochorenia ústnej dutiny. Vyskytuje sa prevažne u ľudí nad 30 rokov. Príčinou tohto problému je v mnohých prípadoch nahromadený zubný povlak. Ak nedôjde k jeho včasnému odstráneniu, priľahlé ďasná začnú byť dráždené baktériami, ktoré sa v povlaku nachádzajú.

Tie totiž produkujú toxické látky, na čo ďasná reagujú vznikom zápalu. Toto ochorenie navyše zhoršuje fajčenie, nedostatok vitamínov, hormonálne zmeny i stres. Pri zápale sa vzhľad ďasna zvyčajne mení. Je začervenané, napäté až zdurené. Pridať sa môže aj opuch.

Medzi najčastejšie príznaky však patrí slabšie krvácanie z ďasien, a to najmä pri čistení zubov či konzumácii tvrdšej potraviny. Rovnako môžu byť ďasná o niečo citlivejšie.

Bolesť je skôr zriedkavá. Postihnutého, naopak, veľmi často trápi zápach z úst. V mnohých prípadoch však nie sú príznaky zápalu ďasien až také výrazné, preto je nutné sledovať i najmenšie zmeny v zdravotnom stave.    

Pozri aj: Ako nosia plavky celebrity? Inšpiruj sa Serenou, Beyoncé, ale aj Kim!

klinčekový olej

Zdroj: Shutterstock®

Čo vám pomôže potlačiť zápal ďasien?

1. Klinčekový olej

Ak ste u seba zaregistrovali rozvíjajúci sa zápal ďasien, pomôcť by vám mohol klinčekový olej. Klinčeky využívali, najmä na bolesť zubov, ešte naše staré mamy. Toto korenie má totiž protizápalové aj antibiotické účinky.

Obsahuje látku, nazvanú eugenol, ktorá je prírodným anestetikom. Klinčekový olej zoženiete na internete i v predajniach so zdravými potravinami. Zopár kvapiek oleja nakvapkajte na vatový tampón a aplikujte na postihnuté miesta. Táto procedúra potlačí zápal i prípadnú bolesť.

2. Gél z aloe vera

Ďalším skvelým pomocníkom v boji proti zapáleným ďasnám je rastlinka aloa pravá. Tento sukulent sa doma určite oplatí pestovať, pretože vám pomôže pri najrozličnejších zdravotných problémoch. Účinný je napríklad v boji proti kožným ochoreniam.

Rovnako dokáže vyriešiť problém so zapálenými ďasnami. Z čerstvo odrezaného listu aloy získajte gél a ten si pravidelne nanášajte na postihnuté miesta. Vždy nechajte pôsobiť zopár minút.

Odporúčame: Džús, šťava alebo nektár: Dokážeš spoľahlivo rozoznať ovocné nápoje?

vitamín C

Zdroj: Shutterstock®

3. Vitamín C

Ako sme spomínali už vyššie, za zápalom ďasien môže stáť i nedostatok vitamínov. Dôležitý je v tomto smere hlavne vitamín C. Táto látka totiž vplýva na posilnenie väzového tkaniva ďasien, a tým aj na ich obnovu. Ak vás už niekedy toto ochorenie trápilo, dávajte si pozor na dostatočný prísun cenného vitamínu.

V prípade, že práve so zápalom ďasien bojujete, príjem tejto látky ešte zvýšte. Jej zdrojom sú šípky, citrusy, čierne ríbezle i paradajky či paprika. Vitamín C však môžete aplikovať aj priamo na ďasno. Stačí si ho zaobstarať v práškovej forme. Následne ho nechajte rozpustiť v troche teplej vody. Týmto roztokom si pravidelne masírujte postihnuté ďasná.

Pozri aj: ​Obťažujú ťa komáre? Zbaví ťa ich 7 surovín, ktoré nájdeš doma!

šalvia lekárska

Zdroj: Shutterstock®

4. Šalvia lekárska

Na boj proti zápalu ďasien sú vhodné i mnohé bylinky, medzi inými aj šalvia lekárska. Táto rastlinka s peknými fialovými kvetmi má výrazné antibiotické aj antiseptické účinky. Nápomocná je prakticky pri všetkých ochoreniach ústnej dutiny a hrdla. Potlačí dokonca i krvácanie ďasien.

Zo šalvie si najskôr pripravte odvar. Do 2 dcl vriacej vody pridajte jednu polievkovú lyžicu sušenej rastliny a na miernom ohni povarte asi 10 minút. Odvar následne použite na kloktanie. V lekárni sa tiež môžete poobzerať po šalviovej tinktúre.

5. Repík lekársky

Veľkým pomocníkom je aj repík lekársky, ktorý sa vyznačuje silnými antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. Rovnako má schopnosť zmierňovať krvácavosť. Pripravte si z neho čaj a pravidelne ho kloktajte, podobne ako spomínanú šalviu. Na liečbu zápalu ďasien je vhodná i mäta pieporná, rumanček pravý, nátržník vzpriamený či fenikel obyčajný.

6. Čajovníkový olej

Vyskúšať neváhajte aj čajovníkový olej, teda tea tree oil. Tento esenciálny olej má protiinfekčné a protizápalové vlastnosti a pôsobí proti baktériám aj vírusom. Je však veľmi koncentrovaný, preto ho pri používaní na koži alebo slizniciach vždy rieďte s vodou alebo olejom. 

Ak vás trápi zápal ďasien, 3 kvapky silice rozpustite v pohári vody a použite na kloktanie. Tento trik je nápomocný aj pri iných zápaloch v ústach, pri krvácaní z ďasien a zápachu z úst a taktiež pri boľavom hrdle.

Aktualizovaný článok: 23.7.2023

8 komentárov
Simona Záhumenská

Simona Záhumenská

05.07.2018 11:55

Ďakujem za článok. Tipy určite vyskúšam.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

05.07.2018 14:19

Dakujem za rady.. Repík používam , aj šalviu .. Niekedy si urobím aj zmes - kokosový olej a rozdrvené klinčeky zmiešam , a potieram si dasná .. !! No chválabohu nebýva často táto choroba u mňa..

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

05.07.2018 20:55

Používam repíkový a šalviový odvar.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

05.07.2018 20:55

Používam repíkový a šalviový odvar.

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

05.07.2018 22:37

Mne pomáha aj silnejšie koncentrovaná citrovova voda , ale zaujala ma šalvia :)

Vaše meno:

Barbora Kubelková

Barbora Kubelková

05.07.2018 22:47

Presne, ten klinček si pamätám keď som bola malá. Vždy keď ma boleli zuby tak mi dala nech ho zujem..

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

06.07.2018 16:47

chvalabohu som nikdy nemala takýto problém

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

07.07.2018 10:31

ešte som počula, že aj slaná voda je dobrá

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE